Funkce na sledování článků je dostupná pouze pro přihlášené uživatele.

Reprezentace

Slávisté v reprezentacích - březen 2016

Březen by se dal vyhlásit jako měsíc reprezentačních srazů. Sešly se úplně všechny české reprezentace od A-týmu až po U15. A to v mužské i ženské kategorii. Slavia navíc měla své zástupce i v zahraničních reprezentačních výběrech.

A-tým - Česká republika

Česká reprezentace hrála v březnu dva přátelské duely, nejprve v Praze na Letné podlehla Skotsku 0:1, následně remizovala ve Stockholmu se Švédskem 1:1. Pavel Vrba nenominoval žádného hráče Slavie.

A-tým - Gruzie

Novým trenérem Gruzie se v březnu stal Slovák Vladimír Weiss. V jeho první nominaci na přípravu s Kazachstánem nechyběl ani Levan Kenia. Gruzínci doma v Tbilisi 29. března s Kazachstánem remizovali 1:1.

Levan Kenia - Zápas začal na lavičce, do hry přišel už za stavu 1:1 v 78. minutě.

A-tým - Pobřeží slonoviny

Sloni měli na programu kvalifikaci na Africký pohár národů, 25. března doma se Súdánem (výhra 1:0), 29. března pak se stejným soupeřem na jeho půdě (remíza 1:1). Trenér Michel Dussuyer povolal i slávistického obránce Simona Deliho, ten ale ani do jednoho utkání nezasáhl.

A-tým - Bosna a Hercegovina

Bosna a Hercegovina na konci v března v hlavním městě Lucemburska Lucemburku porazila tamní reprezentaci 3:0, v dalším přípravném utkání pak v Curychu zvítězila nad Švýcarskem 2:0. Slávistický útočník Muris Mešanovič se vůbec poprvé v kariéře objevil v nominaci bosenského A-týmu, zatím však figuroval pouze mezi náhradníky, kdyby se někdo z hlavní nominace omluvil.

U21 - Česká republika

Na svěřence trenéra Lavičky čekaly dva kvalifikační souboje na ME U21 2017. Do nominace se dostali Tomáš Souček s Antonínem Barákem, mezi náhradníky byl brankář Josef Řehák. V Uherském Hradišti za přítomnosti přesně 3 076 diváků porazili čeští mladíci Lotyšsko 2:1, o pár dní později zvítězili i na Maltě, tentokrát poměrem 7:0.

Tomáš Souček - Proti Lotyšsku odehrál celý zápas. V 7. minutě po rohu Trávníka mohl vstřelit úvodní branku, na zadní tyči mu však chybělo pár centimetrů na to, aby míč usměrnil do branky. Celé utkání si připsal i na Maltě. Ve 20. minutě ho fauloval v pokutovém území domácí Cesare a Schick dal z penalty vítěznou branku zápasu.

Antonín Barák - S Lotyšskem přišel do hry v 73. minutě. Hned po třech minutách pobytu na hřišti měl po rohovém kopu příležitost skórovat, gólman Kurakins ho ale vychytal. Proti Maltě už byl v základní sestavě a hrál 61 minut, než ho vystřídal Ševčík.

U21 - Slovensko

Slovenská jednadvacítka se 23. března střetla doma v Senici s Estonskem U23 v rámci turnaje Challenge Trophy. Tým Pavla Hapala vyhrál jednoznačně 4:0. Následoval kvalifikační duel proti Turecku U21, ten dokázali Slováci v Myjavě vyhrát dokonce 5:0.

"Povedal by som, že konečný výsledok je nad očakávania. Mali sme pasáže, v ktorých nás Turci zatlačili, sú silní na lopte, my sme trochu ubrali na agresivite. Ale zvládli sme to a potom sme dali tretí gól a ten tretí gól to zlomil. Výsledok je pre nás dobrý, v konečnom zúčtovaní môže zohrať úlohu aj skóre," zaznamenal server futbalsfz.sk slova trenéra Hapala po střetnutí s Tureckem.

Jaroslav Mihalík - Nominován byl jen za zápas s Tureckem, který odehrál celý. Působil na levé straně záložní řady. Utkání se mu velmi povedlo, přihrál na úvodní a zároveň tak vítězný gól Adamu Zreľákovi, sám pak v 75. minutě přidal gól na 3:0. To ale nebylo vše, pět minut před koncem ještě přihrál opět Zreľákovi na poslední branku zápasu na 5:0.

U20 - Česká republika

Reprezentace do 20 let sehrála 24. března ve Znojmě přípravný zápas s Francií, který prohrála 0:2, když oba góly padly ve druhém poločase. "Byla to cenná konfrontace s velmi kvalitním soupeřem, myslím, že v kategorii U20 nejen výsledkově vůbec nejlepším. My jsme však s Francií sehráli velmi dobrý první poločas, kdy jsme byli  kompaktní, dobře organizovaní a nebezpečného soupeře pustili do jediné šance naproti našim třem  brankovým příležitostem," okomentoval na fotbal.cz zápas trenér Martin Svědík, jenž nenominoval žádného slávistu. Pod čarou zůstali Oskar Fotr, Miroslav Routek a Ondřej Kocourek, kteří byli mezi náhradníky.

U19 - Česká republika

Reprezentační devatenáctku čekala závěrečná kvalifikační fáze na ME, tzv. Elite round. Českou skupinu hostilo sousední Rakousko, které doplnilo Slovensko a Rumunsko. Na závěrečný šampionát postupuje vždy pouze vítěz skupiny. Jan Kuchta byl jako jediný slávista v nominaci, Jan Žárský a Ondřej Badocha plnili roli náhradníků.

Vstup vyšel českým mladíkům skvěle, když porazily Rumunsko 3:0. Ve druhém zápase však podlehli Slovensku 1:2. V posledním zápase pak přišla další prohra - 1:3 s Rakouskem. Češi navíc dohrávali hned bez tří vyloučených hráčů.

"Nepovedl se nám zápas se Slováky, třicetiminutová nekoncentrovanost v tomto zápase nás stála lepší výsledek a troufám si tvrdit, že možná i postup na Euro. Nebyli jsme před zápasem s Rakouskem v komfortní situaci, což hrálo svoji roli. Neměli jsme horší tým než Rakousko, což bylo vidět i ve vzájemném utkání, Rakušané ale disponují výraznějšími individualitami. To je dané, stejně jako u Slovenska, tím, že jejich hráči nastupují pravidelně v soutěžích dospělých, pokud možno nejvyšších, a to našim hráčům výrazně chybí. Je to pak znát v klíčových momentech zápasů, které tito vyhranější hráči zvládají lépe," uvedl na webu fotbal.cz hlavní trenér Pavel Malura.

Jan Kuchta - S Rumunskem hrál úvodních 63 minut. Po průniku po pravé straně přihrál Pulkrabovi na první branku zápasu. Ve 42. minutě pak tvrdou ranou jen těsně minul rumunskou branku. Proti Slovákům odehrál celé utkání, s Rakouskem 70 minut. Proti Rakušanům navíc mohl hned v první minutě otevřít skóre, ale brankář Gartler ho vyhytal.

U18 - Česká republika

Češi si na první polovinu března dohodli dva přípravné zápasy s Walesem. Trenér Hoftych povolal Alexe Krále a Libora Holíka. Oba duely vyhrál domácí Wales - 3:2 a a 1:0.

Libor Holík - Slávistický krajní obránce odehrál v obou dvou zápasech plný počet minut.

Alex Král - V prvním utkání byl na hřišti v prvním poločase, druhý zápas odehrál celý.

U17 - Česká republika

Na sedmnáctku stejně jako na devatenáctku čekala závěrečná kvalifikační fáze na ME, ve které měli navíc Češi výhodu domácího prostředí. Z hráčů Slavie byl nominován pouze David Beňo.

V prvním střetnutí v Uherském Hradišti před zraky více jak tisícovky diváků čeští mladíci remizovali 2:2 se Švýcarskem, když o výhru přišli až v nastaveném čase. Druhý zápas se konal ve Zlíně, návštěva se přehoupla přes 1 200 diváků. Svěřenci trenéra Čvančary však bohužel pohledli Skotsku 0:2, čímž se jim postup na ME takřka rozplynul. V závěrečném zápase přišla výhra 3:2 nad Dánskem, která nakonec znamenala třetí (nepostupové) místo ve skupině.

"Sehráli jsme tři vyrovnaná utkání. Se Švýcarskem se nám ho podařilo otočit, bohužel jsme ale inkasovali v nastaveném čase. Se Skoty jsme neproměnili šance. Co je pro mě ale důležité, že mají kluci morál, bojují, nechají na hřišti srdce, a přestože to třeba není na postup, tak zápas chtějí vyhrát," zhodnotil kvalifikaci trenér Aleš Čvančara na oficiálních stránkách české fotbalové asociace.

David Beňo - První zápas odehrál celý, se Skotskem strávil na hřišti 65 minut a proti Dánsku přišel do hry v 78. minutě.

U16 - Česká republika

Šestnáctka se 15. a 17. března utkala s Polskem, hrálo se na jeho půdě v Niepolomici. První zápas skončil 1:1, druhý vyhráli Poláci 3:0. Do nominace trenérů Janouška a Černého se nevešel žádný slávista, náhradníky byli Michael Hönig, Matěj Svítil a David Macháček.

U15 - Česká republika Nejmladší reprezentace sehrála začátkem března dva přátelské zápasy na Kypru. Povolán byl Ladislav Krobot, Jakub Zeronik, Jan Žambůrek a David Eichler, mezi náhradníky se dostali Alexandr Bárta a Vítězslav Jaroš. Kromě nominace ale na webových stránkách FAČR o zápasech nejsou žádné informace, chybí tak například sestavy, v jakých český výběr nastoupil. Na stránkách kyperské fotbalové asociace se dozvíme, že první duel vyhrál Kypr 3:0. V odvetě vedl Kypr opět už 3:0, ale Češi během 65. až 68. minuty dokázali vyrovnat a v 77. minutě se dokonce dostali do vedení, nakonec ale utkání skončilo nerozhodně 4:4.

ŽENY

A-tým - Česká republika

Stejně jako v loňském roce, i letos byl pro ženy první společnou akcí v novém roce Cyprus Women's Cup. Nominace obsahovala celkem čtyři slávistky - na Kypr se podívaly Klára Cahynová, Jitka Chlastáková, Simona Necidová a Kateřina Svitková. Na seznam náhradnic se dostaly Aneta Malinová a Sára Juračková.

Na úvod se Češky druhého března střetly v Larnace s Polkami. Dle posledního žebříčku FIFA (z 18. prosince 2015) patřilo polské reprezentaci 31. místo, naše reprezentace byla na 33. pozici. Podle očekávání vyrovnaný duel rozhodla jedinou brankou střídající Silvana Chojnowski. Zajímavostí je, že tato jednadvacetiletá útočnice Hoffenheimu v mládežnických kategoriích reprezentovala Německo, pro polské barvy se definitivně rozhodla až v polovině minulého roku.

"Polky měly několik kvalitních přechodů do útoku, většinou po našich nedohraných standardních situacích. Bohužel z jednoho takového brejku jsme nakonec inkasovali. Troufám si říci, že jsme byli o něco lepším celkem. Vytvořili jsme si několik šancí, ale ani v nastaveném čase se nám nepodařilo vyrovnat. Chyběla nám lepší kvalita a agresivita ve finální fázi a v koncovce. Za odvedený výkon bychom si bod zasloužili, minimálně to bylo remízové utkání, ale své akce jsme nedotáhli do zdárného konce," hodnotil zápas na stránkách zeny.fotbal.cz trenér Stanislav Krejčík.

V následujícím zápase s Finskem Češky už v 18. minutě vedly 3:0, po závěrečném hvizdu byl nakonec stav 3:1. Dvakrát se trefila Voňková, jednou Necidová. "Hráčky skvěle plnily taktické pokyny, kdy jsme vytvořili tlak na finskou rozehru a rozrušili tak jejich naučené vzorce. Musím vyzdvihnout přístup hráček, které celé utkání odmakaly a podaly týmový výkon. Jediná inkasovaná branka přišla po střele z dálky," řekl k utkání lodivod Krejčík.

V dalším utkání s Walesem se po výhře 1:0 znovu radovaly Češky, skórovala opět Necidová. Pro fotbal.cz okomentoval zápas hlavní trenér Krejčík následovně: "Soupeřky předvedly tradiční ostrovní hru, plnou agresivity, důrazu a nasazení. My jsme se ovšem v nasazení nenechali zahanbit a hráčky zaslouží pochvalu, vydaly se ze všech sil, šly za vítězstvím a odměna přišla v závěru."

Ve své skupině B tedy české reprezentantky obsadily druhé místo za prvním Polskem, třetí skončil Wales a poslední Finsko. Následoval zápas o konečné umístění s druhým týmem skupiny A - Itálií. Hráčky z Apeninského poloostrova potvrdily roli favoritek a zvítězily 3:1, jedinou českou branku zaznamenala z penalty Voňková. Český výběr tak na turnaji bral konečné čtvrté místo. Turnaj vyhrály Rakušanky, které v zápase o první místo porazily Polky 2:1.

Klára Cahynová - S Polskem, Walesem a Itálií hrála vždy celé utkání, proti Finsku přišla do hry v 65. minutě. S celkovými 295 odehranými minutami z 360 možných byla nejvytíženější slávistkou na turnaji.

Kateřina Svitková - Česká Fotbalistka roku 2015 odehrála první dva zápasy celé, ve třetím proti Walesu nastoupila ve 25. minutě místo zraněné Koubové. Na závěr s Italkami si zahrála posledních osm minut. Jako už tradičně zahrávala standardní situace českého výběru. S 253 minutami byla druhou nejvytíženější slávistkou na turnaji.

Simona Necidová - S Polskem odehrála celý zápas. V základní sestavě byla i proti Finsku, proti kterému navíc už ve druhé minutě po rohovém kopu otevřela skóre zápasu. V 55. minutě ji pak na hrací ploše nahradila Jana Sedláčková. S Walesem odehrála opět celé utkání a dvě minuty před koncem vstřelila vítězný gól, když se prosadila po rohovém kopu na přední tyči po nacvičeném signálu. Do závěrečného souboje s Itálií už nezasáhla. Celkově 235 odehraných minut a dva vstřelené góly.

Jitka Chlastáková - Úvodní dva zápasy byla v základní sestavě na postu levé záložnice. Souboj s Polskem odehrála celý, s Finskem byla v 55. minutě, v době kdy Češky vedly 3:0, střídána Kristýnou Janků. Proti Walesu nastoupila na druhý poločas a proti Italkám na posledních 20 minut. Zasáhla tedy do všech čtyř zápasů na turnaji a odehrála 210 minut z 360 možných.

A-tým - Slovensko

Slovenky se v březnu zúčastnily mezinárodního turnaje Istria Cup 2016, který se odehrával v Chorvatsku. Ještě před cestou do Chorvatska se v Senci na slavnostním galavečeru vyhlašovala ženská Jedenástka roka 2015. A právě mezi nejlepších jedenáct fotbalistek loňského roku se dostala i slávistka Bartovičová.

V prvním zápase na turnaji Slovenky porazily Severní Irsko 1:0, ve druhém podlehly Maďarsku B 0:1. Maďarky totiž ve stejném termínu hrály Cyprus Women's Cup, takže na Istria Cup poslaly jen svůj B-tým. Trenér Slovenek Zsolt Pakusza proti Maďarkám také nasadil hráčky ze širšího kádru - "Dalo by sa povedať, že Maďarsko B zvíťazilo nad tímom Slovenska B," řekl po zápase pro Slovenský fotbalový svaz. Ve svém posledním zápase na Istria Cupu pak Slovenky porazily domácí Chorvatsko 2:0.

Diana Bartovičová - Proti Severnímu Irsku a Chorvatsku odehrála vždy celý zápas. Proti Maďarsku B přišla do hry v 62. minutě jako střídající hráčka.  

Valentína Šušolová - S Maďarskem B odehrála celé utkání. Proti Severnímu Irsku se na hřiště dostala až v nastaveném čase, s Chorvatskem pak v poslední minutě.

U19 - Česká republika

Dorostenky se představily na turnaji v portugalském Algarve, kde je čekaly dva zápasy. V prvním porazily Švýcarsko 2:0, ve druhém podlehly 0:1 Skotsku. V původní nominaci figurovala Lucie Houzarová, která ale nakonec s týmem neodletěla. Mezi náhradnicemi pro turnaj byla brankářka Alexandra Horáčková.

U17 - Česká republika 

Sedmnáctku čekala ve druhé polovině března elitní fáze kvalifikace na ME 2016, ještě předtím se však v Nymburce uskutečnilo krátké soustředění, v rámci kterého se reprezentantky utkaly s ženským týmem Bohemians Praha. V osmnáctičlenné nominaci byla jako jediná slávistka Kristýna Čiperová, mezi náhradnicemi pak byly stoperka Marie Bohatová s útočnicí Kateřinou Šulekovou.

Pro svěřenkyně trenéra Karla Rady byl duel s Bohemians poslední přípravou před kvalifikací, pro Bohemians se zase jednalo o generálku na jarní ligovou soutěž. Dorostenky čtvrtý tým první ligy přehrály jednoznačně 8:0 (5:0)

"Pro nás dobré dva dny před odjezdem na kvalifikací, kde se bude bojovat o přímý postup na mistrovství Evropy. Hráčky byly opět po hromadě a oživili jsme si tak některé herní prvky, rozestavení ve hře a při standardních situacích. V přípravném utkání se nám podařilo porazit ženy Bohemians, hlavně první poločas měl dobrou kvalitu, kdy se nám podařilo vstřelit pět hezkých branek po kombinačních akcích. Bylo vidět, že i v přechodové fázi jsme hru dokázali zrychlit a kombinačně soupeře přehrát. Dali jsme šanci zapojit se i novým hráčkám, abychom je viděli při práci a celkově to pro nás byla dobrá příprava. V kvalifikaci bude důležitý úvodní zápas s domácí Francií, která je favoritem a měření sil nám prozradí naše možnosti a ambice případného postupu na ME," prozradil pro web fotbal.cz trenér Karel Rada.

Kristýna Čiperová - Nastoupila na druhý poločas do středu zálohy, přihrála na jednu branku.

Nominace na závěrečnou kvalifikační fázi do Francie byla ze slávistického pohledu stejná jako do Nymburka - Čiperová s týmem, Bohatová a Šuleková mezi náhradnicemi. V klíčovém prvním zápase proti favorizované Francii Češky vybojovaly remízu 1:1, kurzy na neprohru Češek se přitom pohybovaly zhruba kolem pěti ku jedné. Za stavu 1:1 dokázala brankářka Lipková chytit soupeřkám pokutový kop. V dalším souboji se svěřenkyně trenéra Rady postavily proti Irsku. Celé utkání byly jasně lepší (na střely 23:6, na rohy 10:0), bohužel gól ne a ne přijít, místo toho Češky trefovaly břevna a tyče. V poslední minutě se však nakonec trefila patnáctiletá Gabriela Šlajsová a zařídila výhru 1:0.

V posledním duelu hrály Češky s Maďarskem, papírově nejlehčím soupeřem ve skupině. Opět byly v zápase lepší (střely 15:4, rohy 6:0) a nakonec zvítězily 2:0, čímž si zajistily postup na EURO z prvního místa ve skupině. Je to vůbec poprvé v historii samostatné České republiky, kdy jakákoli česká ženská reprezentace dokázala postoupit na mistrovství Evropy. Závěrečný šampionát se koná v květnu tohoto roku v Bělorusku.

Kristýna Čiperová - Proti Francouzskám nastoupila ve druhé minutě nastaveného času. V zápase s Irskem už byla v základní sestavě. Trefila tyčku, pět minut před koncem ji vystřídala střelkyně vítězného gólu Šlajsová. Proti Maďarkám zůstala jen na lavičce.

U15 - Česká republika 

Nejmladší české reprezentantky si do Prahy pozvaly výběr Nizozemska U15. V nominaci se objevila Jana Libovická, mezi náhradnicemi byly Bohunka Maňová, Martina Mastníková a Nikola Hladíková. Oba duely se hrály na trávě na Střížkově (28. března a 30. března), ani v jednom zápase však diváci gól neviděli.

Jana Libovická - Úvodní zápas odehrála celý, v odvetě nastoupila na první poločas.

Komentáře (4)

Funkce na sledování článků je dostupná pouze pro přihlášené uživatele.

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde

  1. Re: Slávisté v reprezentacích - březen 2016

    Chlupp (přítel SN)     před 9 lety 07.04.2016 10:42 |  
    0 0

    Blíží se výjezd do Olomouce a nikde žádná zmíňka k velkému společnému výjezdu...nedělají někde soudruzi z NDR chybu?

    • Re: Slávisté v reprezentacích - březen 2016

      Radek097 (přítel SN)     před 9 lety 07.04.2016 17:58 |  
      0 0

      Já už jsem četl, že to bude jediný vlakový výjezd na jaře, takže už nějaké zmínky o tom jsou!

      • Re: Slávisté v reprezentacích - březen 2016

        Chlupp (přítel SN)     před 9 lety 07.04.2016 20:09 |  
        0 0

        Ok

  2. Re: Slávisté v reprezentacích - březen 2016

    Barra     před 9 lety 09.04.2016 08:15 |  
    0 0

    Dekuji za tento prehled, Grindery. Tak Levan Kenia je i v ocich trenéra Gruzie (ani jsem netusil ze je to Vladimir Weiss) jen nahradnik. Celkem se divim ze Simon Deli zustal jen na lavicce u obou kvalifikacnich zápasech, asi znamka ze jeho konkurenti jsou lepsi. Samozrejme moc potesi vykon Soucka a Baraka, stejne jak Kuchty, Holika, Krala a Beny, ale nejvic mi udelal radost Jaro Mihalik. Budoucnost se mi jevi pekne. A co se tyka zen, komentar je snad zbytecny. Parada. Jen aby nebyla unava az moc velka, odehraly toho od jara uz celkem dost.