Historie Slávistických novin

Jsme tu pro vás od února 1999

Prostudujte si historii našeho webu, která je rozhodně dlouhá.

Počátky Slávistických novin sahají do února a března 1999, kdy jacko a Richi, dva spolužáci ze školy, zakládají každý svůj vlastní web o Slavii. Ten jackův je orientován více na články a aktuality, Richiho web se zase více věnuje statistikám. V létě, konkrétně 30. srpna 1999, se oba weby slučují a vznikají Slávistické noviny. Z freehostingových serverů se SN na konci roku 1999 přesouvají na portál fotbal.cz a byly k nalezení na pohledné adrese slavia.fotbal.cz.

Na podzim 2000 redakci rozšiřuje jane a na počátku roku 2001 se SN posouvají oproti jiným fanouškovským webům výrazně kupředu, když přináší vlastní rozhovory s hráči, které pořizuje právě jane.

Velkým mezníkem v historii SN je 2. srpen 2001, kdy vznikla doména, kterou znáte i nyní: www.slavistickenoviny.cz. Vznikl také úplně nový web založen na redakčním systému. Na registraci domény a zprovoznění webu se podíleli čtenáři, když na tyto účely finančně přispívali. Tehdejší web se už nijak zvlášť nelišil od toho, který fungoval až do přechodu na nový web na jaře 2016. Čtenáři získali možnost přidávat komentáře ke článkům, mohli napsat vlastní články, které byly po schválení redakcí publikovány. Počet návštěvníků se přechodem na nový web zdvojnásobil a dosáhl až na dvě stovky návštěvníků denně. V listopadu 2001 je na webu zprovozněn chat.

Na podzim 2001 se SN dostaly do povědomí širší veřejnosti díky protestům fanoušků proti vedení Slavie. SN začaly vydávat tiskové zprávy, které tehdy přebírala ČTK, a dostaly se dokonce do reportáže TV Nova v hlavních zprávách.

V roce 2002 se jane začíná věnovat B týmu Slavie, pořádá se první anketa „Slávista podzimu“, poprvé vychází přehled hráčů na hostováních a spouští se tipovací soutěž. V tomto roce rovněž se SN začne spolupracovat Odbor přátel, SN zveřejňují informace o připravovaných akcích OP. V roce 2003 se Richi začíná angažovat v kopané žen a SN se stávají oficiálním webem slávistické ženské kopané. Se SN začíná technicky spolupracovat capino, jehož přínos pro budoucí rozvoj webu je zásadní a stojí také za aktuálním zbrusu novým webem SN.

Rok 2004 přinesl snahu o založení kotle na východní tribuně strahovského stadionu, ve které se angažovaly i SN. V listopadu tohoto roku také Richi začíná zveřejňovat videa z utkání mužů i žen. SN pravidelně informují o aktuálním vývoji ohledně nového stadionu v Edenu. V závěru roku 2005 přišel přechod na nový hosting. Touto dobou už jsou SN zavedeným webem, který ročně publikuje přes sedm stovek článků, tedy v průměru přes dva články denně.

V listopadu 2006 se udála aféra, která významně ovlivnila jak SN, tak samotnou Slavii. Richi zveřejnil video z utkání v Mladé Boleslavi, které obsahovalo také děkovačku. Jak si možná vzpomenete, starší verze děkovačky obsahovala mimo jiné také slova „Smrt Spartě“, na videu pak bylo zřetelně vidět, jak tato slova skandují spolu s fanoušky také Standa Vlček, Pavel Fořt a Radek Dosoudil. Aféru rozvířil tehdy redaktor MF Dnes Filip Saiver a hráči nakonec putovali před disciplinárku. Ta pod vedením tehdejšího předsedy DK Alexandra Károlyiho rozhodla, že slávisté ani klub samotný nemusí platit pokutu a nařídila hráčům pouze omluvu. Na základě této události Ultras přišly s novou verzí děkovačky.

Rok 2007 je v historii Slavie přelomový, přinesl totiž, jak všichni víme, postup do Ligy mistrů, začala sezóna, která skončila ziskem mistrovského titulu a také stěhováním na nový stadion v Edenu. Z hlediska SN tento rok nepřinesl nic výrazně nového, rozjela se spolupráce s Ultras Slavia a s Fanklubem, jane se pak ve spolupráci se sportovním ředitelem Michalem Šrámkem věnuje představování mladých nadějí. Redakci rozšiřuje TKutnik, který píše předzápasová preview. Tou dobou se již redakce SN pravidelně účastní domácích zápasů Slavie v press sektoru, přináší články ze zápasů, rozhovory a informace z pozápasových tiskovek, Richi fotí a točí videa.

Přichází roky 2008 a 2009 a zdá se, že Slavii čeká zlatá éra. Jeden titul, druhý titul, pohledná hra, u toho všeho nechybí SN v sestavě jacko, Richi, jane a TKutnik. Jak však redakce stárne, má více životních povinností a méně čase se Slavii věnovat. V roce 2009 začíná pozvolna přispívat k obsahu webu také quelhar, když nejprve z pozice čtenáře zasílá články se statistikami Slavie.

Na začátku roku 2010 quelhar reaguje na výzvu redakce SN ohledně hledání nových autorů a stává se stálým členem redakce. Zavádí rubriku Statistické okénko, přináší též přehledy výsledků zápasů mládeže. V lednu 2010 se uskutečnilo první setkání čtenářů SN v rámci oslav 11. narozenin SN. Z redakce se tou dobou postupně úplně stahuje jacko.

V roce 2011 je už zřejmé, že Slavia přestala být na české fotbalové scéně silným hráčem a stal se z ní průměrný fotbalový klub zmítaný velkými finančními problémy souvisejícími s nejasnou majetkovou strukturou. V krizi vzniká iniciativa Sešívaní drží spolu (SDS), která sdružuje zástupce Odboru přátel, Fanklubu, Tribuny Sever, Slávistických novin a politického uskupení Desítka pro domácí spolu s fanoušky z řad notorických chodičů i vzdorujících nechodičů. SN se přirozeně stávají místem mediální prezentace SDS.

Turbulentní doba vyvrcholí protesty 5. května při semifinálovém utkání domácího poháru proti Olomouci, které je za stavu 1:1 předčasně ukončeno po prvním poločase, kdy se na trávníku v Edenu shromáždí stovky fanoušků znepokojených tím, že Slavii reálně hrozí ztráta prvoligové licence. O koupi Slavie projevuje zájem investiční skupina Natland, jejíž zástupci se scházejí s SDS, redakce SN tak má informace z první ruky. Nakonec získává Natland majoritní podíl ve Slavii, 33% získává Aleš Řebíček. Brzy však Natland ze Slavie mizí a v srpnu 2011 se stává majoritním vlastníkem právě exministr Aleš Řebíček. Ten se zpočátku pravidelně schází s SDS, tedy i s redaktory SN, a informuje je o dění v klubu a plánech do budoucna, postupně však tyto schůzky skončí. Dokud probíhají, SN přinášejí zápisy z těchto schůzek. Na konci roku 2011 zakládá quelhar oficiální twitterový účet @SlavNoviny.

V roce 2012 zavádí SN rubriku Aktuality z médií. V květnu rozšiřuje redakci SN Alanor, který zavádí rubriku Hodnocení slávistů a začíná se starat o facebook SN. Brzy nato se redakce rozroste o tolsimira, který nahradí TKutnika při psaní předzápasových preview. TKutnik tímto redakci SN opouští. Stojí také za pozornost, že jane se stává manažerkou nového slávistického fanshopu.

Až do roku 2015 fungují SN ve stejné sestavě, od března 2015 píše pro SN přehledy o slávistech v reprezentacích Grindery. Protože se též angažuje v ženské kopané ve Slavii, v průběhu roku se stává stálým členem redakce a doplňuje tak počet redaktorů na stávajících šest.

Klub se mezitím nachází postupně v čím dál větším marasmu. To vyvrcholí opět existenčními problémy v létě 2015, kdy je klub vláčen insolvenčním řízením, o kterém SN detailně informují a vyslouží si také pozornost lidí, kteří za tímto insolvenčním řízení stojí. Před insolvencí zachraňuje Slavii prodej klubu, majoritním vlastníkem se stává čínská společnost CEFC, minoritním vlastníkem pak český miliardář Jiří Šimáně. Na podzim 2015 v rámci fanzóny před derby se Spartou v Edenu pak za podpory klubu vycházejí vůbec první tištěné Slávistické noviny, ve fanzóně je též prostor pro setkávání čtenářů SN.

Na konci roku 2015 začíná být zřejmé, že nyní již velmi starý web nevyhovuje potřebám čtenářům, není vhodný k prohlížení v mobilních zařízení, ze kterých je přitom až 30% celkového počtu přístupů. Na počátku roku 2016 tak vyhlašujeme sbírku na nový web SN, která se setkává s naprosto nečekaným zájmem a úspěchem. Čtenáři přispívají částkou přesahující 100 tisíc Kč, násobně víc než byla nejsmělejší očekávání redakce. Vývoj nového webu, který zařizuje starý známý capino, tak mohl směle začít.

V průběhu června 2016 bohužel odchází z redakce Grindery.