Člověk nemusí mít zrovna informace ze zákulisí, aby si domyslel, že ekonomická situace klubu není zrovna nejlepší. Největší důkaz byl k vidění každý víkend na hřišti, když hráči Slavie nastupovali v dresech s obludným bílým obdelníkem na prsou. Po změně loterijního zákona a následném ukončení sponzoringu Slavie ze strany Synot Tipu nenašla Slavia nového hlavního sponzora za více než pět uplynulých měsíců. I v této situaci je sice velmi pravděpodobné, že do nové sezóny bude nějaký sponzor představen, velkou otázkou však bude, kolik prostředků bude do Slavie ochoten vkládat. A protože příjmy Slavie ze vstupného, ze svazu a od menších sponzorů asi nebudou nijak závratné, městská část Praha 10 se také nijak nehrne do pomoci Slavii a přestup některého z hráčů Slavie v řádech několika desítek milionů korun je utopií, je nanejvýš pravděpodobné, že do Slavie musí lít nemalé prostředky majitel Aleš Řebíček. To by samo o sobě nemuselo být špatně, Sparta tak funguje pod Křetínským dlouhodobě, problémem však je, že cílem Aleše Řebíčka je mít Slavii s vyrovnaným rozpočtem, který by nemusel on sám dorovnávat každou sezónu desítkami milionů. To se první rok jeho působení ve Slavii však zcela zřejmě vůbec nepodařilo a proto ekonomickou situaci opravdu nelze označit za stabilní, z mého pohledu se tedy tento klíčový úkol pro sezónu 11/12 splnit nepodařilo, a to přesto, že Slavia nejspíš nemá žádné význámné dluhy a výplaty hráčům a zaměstnancům snad chodí včas.
Co se týče sportovní stránky fungování klubu, tam je situace dost možná ještě horší. Za příklad naprosté nestability lze uvést neskutečnou rotaci trenérů. Jen pro připomenutí, v přípravě vedli áčko Petrouš a béčko Řehák, postupně se na těchto dvou pozicích vystřídali: Petrouš a Poustka, Petrouš a Vrabec, Straka a Knoflíček, Straka a Petrouš a nakonec Poustka a Petrouš. To je šest různých dvojic trenérů A týmu a juniorky, přičemž na začátku sezóny a na konci sezóny se opakují jména Michala Petrouše a Martina Poustky, jen v opačných rolích, což považuji za naprostou raritu. A co hůř, všichni tři trenéři A týmu v této sezóně (Petrouš, Straka i Poustka) byli v nějaké chvíli označeni vedením Slavie za dočasnou variantu a přesto týden po skončení sezóny vedení stále nemá domluveného trenéra pro příští sezónu a podle dostupných zpráv ještě těsně před koncem ligy ani nemělo vybraného kandidáta na tento post. Pro příklad, že to jde i jinak a rychleji, uveďme plynulý přesun Václava Kotala do Jablonce a Jiřího Plíška na jeho místo do Hradce Králové. Naprosto reálná je varianta, že nového trenéra bude mít dřív i Sparta, která se s Haškem rozloučila jen dva dny před koncem ligy.
A hráčský kádr? To také není žádná demonstrativní ukázka stability, přestože v tomto případě je situace nejvíce pochopitelná, kádry fotbalových klubů se mění přirozeně každým půlrokem. Slavia odehrála nejhorší sezónu v samostatné české lize a pomohla si přitom hráči na hostování jako Blažkem nebo Böhmem, kterých se zase zbavila ještě před koncem soutěže. Déle než jednu sezónu zřejmě ve Slavii nevydrží ani Martin Latka, který se netají úmyslem odejít do zahraničí. Naopak za posily, které ve Slavii zřejmě zůstanou a jsou adepty na základní sestavu v příští sezóně, lze označit Čontofalského, Nitrianského, Čonku a Škodu. Je však zřejmé, že aby Slavia mohla zase byť jen pomýšlet na pohárová umístění, je potřeba kádr posílit zkušenými a kvalitními hráči.
K tomu si můžeme doplnit střípky jako napřříklad vztah Slavie a majitele stadionu, který se stále jeví jako problematický, přestože se ESide všemožně snaží tvářit, že je vše v pořádku. Navíc rozhodně není vyloučeno, že ESide spadne do insolvence, a budoucnost stadionu tak může být nejistá. Začátkem května chtěla Slavia zveřejnit nového provozovatele fanshopu a přestože se ze zákulisí nesou zprávy, že provozovatel byl vybrán a řeší se už jen technické záležitosti, ono dlouhé protahování nějakého oznámení nepůsobí navenek vůbec dobře a jen přispívá k nervozitě fanoušků, kteří nevědí, co od Slavie do budoucna čekat.
Právě zmíněný fakt, že ve Slavii vše trvá daleko déle než v jiných klubech a pokud se na veřejnost dostanou nějaké termíny, tak nejsou dodrženy, je pro Slavii dnešních dnů symptomatický. Pokud chce Slavia před veřejností a především vlastními fanoušky působit seriózním a stabilním dojmem klubu, který se po problémech snaží dostat zpět na výsluní, je nutná v tomto ohledu radikální změna. Abych však nekončil úplně pesimisticky, tak snad jen dodám, že ve Slavii v následujících dnech a týdnech údajně má dojít k některým změnám. Jestli k nim dojde, jaké konkrétně budou a jestli to budou změny k lepšímu nebo k horšímu, to se musíme nechat překvapit, to ukáže až čas. Pro začátek by však stačilo, kdyby Slavia konečně angažovala trenéra, který by nebyl jen dočasný.
(De)stabilizační sezóna?
Máme za sebou sezónu 2011/12, která byla prezentována jako stabilizační po ekonomické i sportovní stránce. Za stabilizovanou však Slavii dnešních dnů může označit jen velký optimista.
Komentáře (4)
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde
Platil out
Petha před 13 lety 18.05.2012 13:58 |Sorry za offtopic:
http://isport.blesk.cz/clanek/fotbal-gambrinus-liga/123386/sok-byvaly-manazer-pardubic-kusy-je-novym-reditelem-slavie-ale-fotbalove.html
Re: (De)stabilizační sezóna?
martyni (přítel SN) před 13 lety 18.05.2012 14:22 |Pekne napsano, quelhare..
Re: (De)stabilizační sezóna?
mudrc před 13 lety 18.05.2012 22:00 |obludný bílý pruh na prsou je věc vkusu. Mně se zdá mnohem obludnější pruh s nápisem "Tatranky/horalky"atd.
Re: (De)stabilizační sezóna?
jane (admin) před 13 lety 19.05.2012 08:56 |Spis to bylo mysleno, ze kdyz uz neni sponzor, ten bily pruh trochu kazi vzhled dresu.