Proběhla na mládežnické úrovni nějaká dlouhodobější spolupráce s Tottenhamem nebo s jinými týmy v rámci společnosti ENIC?
Ano, v době, kdy Enic byl majoritním vlastníkem Slavie, jezdili pravidelně trenéři a talentovaní hráči na stáž do Londýna. Dále pak samozřejmě většina trenérů sama vyhledává možnost inspirovat se a vzdělat při nějakém zahraničním klubu. Jedná se pak o vlastní snahu o sebevzdělání. Dále pak některé agentury zastupující práva a zájmy hráče nabízí svým svěřencům možnost stáže či testu. Velkou zkušeností jsou konfrontace se zahraničním fotbalem při mezinárodních turnajích v zahraničí. Namátkově jsme absolvovali Turecko, Francii, Holandsko, Tunis, Polsko, Slovensko, Německo.
Jaké má Slavie další požadavky na mladé fotbalisty, co se hlásí na sportovku do ZŠ Vladivostocká?
ZŠ Vladivostocká neslouží jen mladým fotbalistům, ale stejně tak hokeji, pozemnímu hokeji, házené. Takže prvotní je předpoklad pro vrcholový sport.
Jak si vedou naši ve srovnání s ostatními týmy u nás, co do počtu reprezentantů? Jak se díváte na zastoupení hráčů Slavie do nominace do reprezentačních týmů v mládežnických kategoriích? Odpovídá podle vás výkonnosti hráčů nebo i tady hrají svoji roli možné zákulisní vlivy?
O zákulisních vlivech nic nevím a hlavně si je v žádném případě nepřipouštím. Myslím si, že je to otázka především pro reprezentační trenéry a jejich ochotu pracovat a hledat talent a potenciál pro příští léta. Můj osobní názor je, že nerozhoduje kdo je v reprezentaci v 17 letech, ale v 19 a v 20. Zdá se mi, že často dosáhneme v mládeži úspěchu preferencí síly a organizace hry na úkor technických a individuálních dovedností. V dospělosti se síla srovná, hrát organizovaně se naučí každý, takže musíš soupeře přehrát, a k tomu potřebuješ techniku, odvahu, sebevědomí a kreativitu, a tu silovým a týmovým pojetím potlačujeme.
Využívá se, či přemýšlí se o sportovním psychologovi? Dává někdo klukům info o životosprávě, zdravém jídelničku?
Tohle je velmi aktuální otázka. Limity fyzického tréninku jsou v současnosti téměř naplněny. Tělo "jede" téměř na 100%, a proto je nutné hledat další zdroje pro růst výkonnosti. Má to logiku a účinek je zcela evidentní. Věci jako mentální trénink, sportovní psychologie, řízená strava, individuální trénink atd. jsou klíčové, ale bohužel v naší zemi stále nepříliš populární. My v dorosteneckých kategoriích koketujeme s mentálním tréninkem a systematicky spolupracujeme se specialistou na výživu Ing. Petrem Havlíčkem. Základní škola Vladivostocká například nabízí pro mladé hráče obědové menu pro sportovce. Já osobně považuji výše zmiňované za velmi důležité. Myslet si, že stačí trénovat tělo je naivní.
Patří naše mládežnické týmy k těm nej v Evropě? Pokud ne, co nám k tomu chybí, kde máme nedostatky?
Je to otázka úhlu pohledu. Někdo řekne, jsme úspěšní, protože naše mládežnické reprezentace dosahují výsledky. A jiní zase jsme neúspěšní, klesá počet hráčů ve špičkových evropských klubech, a taktéž počet vychovaných kreativních hráčů pro útočnou fázi. Vyberte si, oba pohledy jsou pravdivé. Je důležité, co je prioritou v práci s mládeží. Zda aktuální úspěch, či dospělý konkurence schopný profesionální fotbalista. Kolik úspěchů má Francie v mládežnických kategoriích a kolik vychová hráčů? A nádherné je sledovat výchovu ve Španělsku.
Jaké máte informace či jaký je předpoklad toho, kde bude trénovat a hrát slávistická mládež v příští sezoně? Jaká je vytíženost tréninkových hřišť v Edenu, dá se popř. využít i atletický stadion? Jaké jsou záměry do příštích let s fotbalovými tréninkovými plochami v Edenu? Uvažuje se o vybudování jiného tréninkového centra?
Přesun prvního týmu do Edenu znamená úbytek 1 tréninkové plochy pro mládež. Tudíž ve Vršovicích zůstávají přípravky, žáci a D dorost. C a B dorosty nalezly útočiště v Horních Měcholupech a A dorost s B muži jsou na Strahově. Pravda není to ideální, ale upřímně nechceme trochu moc najednou? Nový stadion, úspěchy A týmu, stabilizace klubu, vychovávat stomilionové hráče, tréninkové centrum a specialisty ze zahraničí? Buďme soudní a trpěliví. Já věřím, že vše je na dobré cestě. Postupné kroky vedení a invence Ing. Šrámka jednoznačně vedou k cíli.
Docela by mě zajímali ti zcela nejmladší - přípravka. Jaké má Slavia cíle v turnajové soutěži, kterou tito borci hrají. Jaká je např. spolupráce s rodiči dětí? Neobávají se, že chlapec (či dívka) díky tomu bude mít problémy např. ve škole?
Již z názvu vyplyne význam této věkové kategorie. Připravit se pro trénink. Výsledek v soutěži má váhu jen pro rodiče. Děti v tomto věku chtějí především hrát a vyhrát teď. V zahraničí, které je nám v diskusích tak často předhazováno, například tabulky vůbec nemají. Chtěj vyhrát teď, podaří se to, raduj se. Nevyhraješ? Nevadí, pouč se, zapomeň a těš se na další zápas. To je přece dětem přirozené. Žádné sestupy a postupy, stres z toho, že musíš vyhrát aby jsi nespadl či postoupil. Pak se nebudou bát udělat kličku a riskovat. Měly by si především hrát a radost ze hry by měl být první pocit, který si z tréninku a zápasů odnáší. Pak to v nich zůstane až do dospělosti.
V souvislosti s neúspěchem národního týmu na EURU se začalo mluvit o něčem, co bych nazval "celkovou koncepci fotbalu v CR". Např. jeden z kritiků současného stavu a shodou okolností bývalý trenér Slavie pan Csaplár zmiňuje, ze by měla přijít celková změna pohledu na fotbal (a dává příklady jako Holandsko nebo Německo), což by se mělo projevit jednotnou metodikou výchovy mládeže. Proto bych se chtěl zeptat, zda v současnosti něco takového v rámci celého ČMFS funguje. Zda trenéři žáků a mládeže mají nějaké metodické pokyny od CMFS, jak trénovat mladé hráče a na co klást důraz. Případně jak taková metodika v praxi funguje. Jaký je váš názor na tyto návrhy pana Csaplára?
Absolutně souhlasím. Ale těžko změníte koncepci fotbalu, pokud ČMFS ovládá zájmová skupina. Myslíte si, že je možné, aby německý fotbalový svaz uvolnil trenéra U-21 dvě utkání od postupu do Bayernu Mnichov. Nebo aby reprezentační trenér mládeže zároveň působil v Bayernu jako profesionální skaut mládeže? V takovém prostředí nelze hovořit o koncepci.
Co si myslíte o nedávné kritice výchově mládeže v ČR od Josefa Csaplára (přílišné upřednostňování defenzívy a taktiky a jeho volání po "holandském modelu" práce s mládeží)?
Znovu SOUHLAS, jen je samozřejmě třeba v jiných zemích hledat podněty a ne jen kopírovat. Vzít to dobré a aplikovat v daném prostředí, ale vnímat specifika a možnosti.
Chtěl bych se zeptat, jak to vypadá s budoucností Daniela Urbana ve Slavii? Příští rok myslím už nemůže hrát za dorost a tak by mě zajímalo,jestli zůstane u nás nebo půjde někam jinam?
Omlouvám se, ale nerad bych se vyjadřoval k budoucnosti Dana, i třeba proto, aby můj názor veřejně publikovaný jeho další kariéru neovlivnil.
Už od dětství mě trápí jedna otázka, která se týká motivace a výkonu hráčů. Nerozumím tomu, že v Pohárech UEFA, proti Spartě dokážou hráči hrát s výrazně vyšším nasazením než proti běžnému mužstvu ligy. A podle mne se to netýká jen Slavie, ale obecně celého českého fotbalu. Je to českou povahou? Nebo čeští trenéři neumí hráče donutit, aby makali ve všech utkáních stejně? Díky za váš názor.
Velmi zajímavý dotaz. V přípravce děti hrají (spíš provádí příkazy) na podnět trenérů a rodičů. Touha po výsledku a angažmá v Chelsea je zcela nekompromisně žene vpřed a upřímně: Kolik věcí vykoná mladý hráč z vlastní touhy? Většinou z něj uděláme loutku provádějící naše pokyny. Přihrej, utíkej, nesmíš, musíš atd., chlapec se postupně stává vykonavatelem příkazů, a pokud nejsou příkazy, nevykonává. Tak to jde napříč celou mládeží. Nenecháme mladé hráče tvořit a prožívat úspěchy i neúspěchy na vlastní kůži. Vlastně zcela potlačíme vnitřní motivaci "JÁ CHCI". A je z toho "oni chtějí". K takovému hráči se otočíte v tréninku zády a přestane pracovat. Nepracuje proto, že se chce zlepšit, ale proto, že celý život to po něm někdo chce. A začalo to u přípravky. Závěr dle mě: Není to českou povahou, Je to naší výchovou k alibismu. Kolikrát já na utkání dětí slyšel "co vymýšlíš, hraj jednoduše". Maximum ze sebe pak dostanou jen v případě zvláštní příležitosti. Dobrý den, chtěl jsem se zeptat na Jardu Večeřu. Proč musel ze Slavie odejít. Na začátku roku se u nás objevil ve třídě, tvrdil, že do roka kope za B muže a do dvou let za A muže. No a teď na konci roku rychle zmizel ani nedokončil ročník. Zdá se, že sebevědomí bylo větší než talent.
Jak to vypadá s účastí B týmu na mládežnickém turnaji ve Viareggiu? Dostávají slávisté stále pozvánky a pokud ano, proč se ho neúčastní?
Startovné, ubytování, strava a doprava celkem činí cca 1 milion korun českých, což je velmi drahý turnaj. Pozvánku dostává Slavia každoročně.
Rozhovor s Michalem Prokešem
Před nedávnem jste měli možnost zasílat otázky šéfu Sportovního centra mládeže Michalu Prokešovi. V pondělí sice odešel do Dukly, ale odpovědi tu máme, takže si je nyní můžete přečíst a nahlédnout tak do slávistické mládeže.
Komentáře (0)
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)