Londýnské letiště Gatwick, pondělí 21. listopadu, sedm hodin večer. Do kolébky fotbalu právě přicestovalo šest slávistů – trenéři Miroslav Jíra (D-žáci) a Michal Šrámek (B-dorost) a hráči Michal Toma, Tomáš Pekhart, Marek Suchý a Jiří Valenta. Přichází k nim zástupci Tottenhamu a trenéry odvážejí do hotelu kousek od hlavního stadiónu klubu White Hart Lane, hráči se rozdělují na dvě skupinky a příští týden stráví v anglických rodinách. „Náklady za hotel, snídaně a obědy platil Tottenham, zbytek jsme si dopláceli sami,“ říká k úhradě nákladů Mirek Jíra. Týden přežili i naši hráči v rodinách, neměli větší problémy s komunikací a na základních věcech se dohodli.
slávistická šestka pohromadě na tréninku – zleva Marek Suchý, Jiří Valenta, Miroslav Jíra, Michal Šrámek, Michal Toma a Tomáš Pekhart
Cestě do Anglie předcházely důkladné přípravy. „O tom, že mám možnost jet, jsem se dozvěděl tři týdny před cestou. Neváhal jsem ani vteřinu. Jednalo se o rozhodnutí sportovního ředitele Jana říčky, asi rozhodovaly naše trenérské výsledky v klubu za poslední rok plus jazykové schopnosti,“ přemítá Jíra. U hráčů byla volba jasnější, všech sedm (z druhé skupinky, která přijela v úterý ještě Radim Nečas, Jaroslav Starý a Milan černý a trenéři Radim Nečas a Anton Mišovec) hraje za juniorské reprezentace. Trenéři důkladně prozkoumali webové stránky Tottenhamu, zjistili si jména všech lidí ve sportovním úseku, strukturu klubu i několik informací o hráčích A týmu.
Michal Šrámek řídí trénink A dorostu
Většina času z týdne, který slávisté v městě nad Temží strávili, pochopitelně patřila fotbalu, na prohlížení památek zbylo jen jedno odpoledne. Hráči trénovali s tottenhamským A dorostem, nafasovali i tréninkové věci klubu a bez problémů se vyrovnali svým anglickým vrstevníkům. Dokonce nastoupili i ve dvou zápasech, jeden se hrál proti diviznímu celku Rushden Diamonds, druhý proti tottenhamské rezervě. „Ve hře bylo málo prostoru, hráči mezi sebou dost komunikovali, dávali do hry obrovské nasazení. Utkání proti rezervě sledoval dokonce i hlavní trenér A týmu Martin Jol a celý sportovní úsek,“ přidává poznatky Jíra. Jeden trénink A dorostu vedl i Michal Šrámek. „Nevěděl jsem to dopředu, takže jsem byl lehce zaskočen, neměl jsem nic připraveného. Navíc byl zpočátku trochu problém to vše převádět do angličtiny, ale dostal jsem se do toho. Použil jsem věci, které mám vyzkoušené ze Slavie, pro kluky to byla změna. Dokonce mi i na konci zatleskali, bylo to spontánní, tak jsem měl radost,“ líčí dojmy Michal Šrámek.
s hlavním trenérem Martinem Jolem
Slávisté navštívili i dva pozápasové tréninky A týmu. „Moc lidí na něm nebylo, kromě nás jen pár Japonců. Vše je totiž v uzavřeném areálu, skrz který se člověk bez různých kódů nedostane. Pokud někdo chce trénink navštívit, musí požádat vedení o povolení,“ přidává postřeh Jíra. V akci viděli slávisté A tým nejen na tréninku, ale i na živo v zápase Premier League proti Middlesbrough a v televizi proti Aston Ville. Osobně navštívili ještě utkání Ligy mistrů mezi Chelsea a Paris Saint Germain a duel druhé anglické ligy mezi West Hamem a Watfordem. Zavítali i na stadion Arsenalu.
stadion Arsenalu Highbury
Jedním z cílů, kvůli kterému slávističtí vyslanci do Anglie jeli, bylo porovnat, jak vypadá chod špičkového anglického týmu oproti Slavii. Tottenham převýšil Slavii zejména v otázce tréninkového zázemí a stadionu, ale v ostatních bodech byl na srovnatelné úrovni. Tottenham má dvě tréninková centra, každé je vzdáleno asi čtvrt hodiny od hlavního stadionu. V jednom má jen A tým k dispozici čtyři hřiště, kam nikdo jiný nesmí, k tomu mají i hřiště pro starší hráče Akademiie. Druhé tréninkové centrum je určeno přípravkách a žákům, mají k dispozici 7 hřiš?. Pokud je ošklivě, mohou se hráči připravovat i v zastřešených halách s umělkou. Do dvou let by v areálu Myddle town house mělo vzniknout nejmodernější tréninkové centrum v Evropě se 16 hřišti a stadiónem pro zápasy B týmu.
stadion Tottenhamu
Tottenham vychovává hráče od sedmi let, na Slavii se malým špuntům věnují již od pěti let. „Mají tu jen jednoho trenéra v přípravce plus kondičního trenéra, my máme dva trenéry, což si myslím, že je lepší,“ uvádí Jíra. Podobně jako ve Slavii se každý měsíc schází sportovní ředitel se všemi trenéry.
V Tottenhamu je, podobně jako ve Slavii, propojeno vzdělávání s fotbalem. S jedním velkým rozdílem – Angličané se do školy příliš nepodívají. „Mají jen osm hodin týdně a čtyři předměty – počítače, angličtinu, matematiku a komunikaci s médii. Učí je jen věci, které budou potřebovat, ale myslím, že pak hráči nemají takový přehled. Na druhou stranu se hodně věnují fotbalu, mají i dvoufázové tréninky.“ Hráči, kteří jsou členy Akademie, buď bydlí v Londýně u rodičů nebo v rodinách, kterým klub platí za to, že si chlapce bere k sobě.
stadion Chelsea zvenku
Pro Miroslava Jíru byla stáž v Tottenhamu první zahraniční zkušeností, pro Michala Šrámka druhou. „Byl jsem na týdenní tréninkové stáži v Kolíně nad Rýnem a musím říct, že Angličané to mají vymyšleno ještě lépe než Němci.“ Tottenham je zřejmě na návštěvy ze zahraničí zvyklý, v rámci ENICu nebyla Slavie prvním klubem, který k nim zavítal. Oběma trenérům se hodně líbila i komunikace koučů a hráčů s novináři. „Jsou to profesionálové, ani po prohraném zápase neodmítají rozhovory nebo otázky, neexistuje, že by se někdo odmítnul podepsat. V tom se máme hodně co učit. Jinak co se týká odbornosti trenérů, tak ta je srovnatelná s tou ve Slavií.“ Pozitivní dojmy si odvážejí i hráči. „Kluci byli moc spokojení, ověřili si, že se s Angličany mohou rovnat, obstáli na trénincích i v zápasech. Byla s nimi spokojenost i po stránce společenského chování, uvědomili si, že se musí učit jazyky a získali motivaci do další práce.“
Komentáře (0)
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)