U20 - Česká republika
Česká reprezentační dvacítka se 27. dubna utkala v Kroměříži v přátelském zápase proti stejně starému slovenskému výběru. V sedmnáctičlenné nominaci trenéra Martina Svědíka se neobjevil žádný slávista, mezi náhradníky byli Oskar Fotr, Miroslav Routek, Ondřej Kocourek, Lukáš Batka a Marek Kodr, přičemž dva posledně jmenovaní na jaře hájí barvy Štěchovic, respektive Viktorie Žižkov.
V utkání se po výhře 2:0 radovali Slováci vedení Pavlem Hapalem, mimochodem rodákem právě z Kroměříže. Server futbalsfz.sk zaznamenal jeho hodnocení následovně: "Hrali sme dobre, dali sme dva góly a vypracovali sme si ďalšie gólové šance. Možno sme mohli pridať ešte nejaký ten gól navyše, ale s hrou a výsledkom som spokojný."
U18 - Česká republika
Slovakia Cup, to byl dubnový program reprezentace do 18 let. Ve dvacetičlenné nominaci byli čtyři hráči Slavie. V prvním duelu Češi podlehli Rusku 0:4, ale vysokou porážku vzápětí odčinili dvěma vítězstvími - 1:0 s Norskem a 2:1 s Makedonií. V závěrečném zápase o třetí místo proti domácímu Slovensku byl opět úspěšnější tým trenérů Hoftycha a Malury, výhru 1:0 zařídil v poslední minutě Miker.
Oficiální svazové stránky po turnaji přinesly slova trenéra Hoftycha "Cením si týmového pojetí, které jsme předváděli na celém turnaji. Po porážce s Ruskem šli kluci za každým vítězstvím, třikrát vyhráli a jejich výkon rostl každým zápasem. Po dlouhé době jsme jako první česká reprezentace zdolali Slovensko, proti kterému se nám ve všech kategoriích v poslední době vůbec nedařilo. Třetí místo za velmocemi Ruskem a Spojenými státy je velmi dobrým výsledkem a těší mě i to, že jsme získali Cenu fair-play za nejmenší počet obdržených karet."
Zajímavostí je, že se na turnaji vyhlašoval nejlepší trenér. Tím byl zvolen Brad Friedel, head coach USA U18 a sám bývalý vynikající brankář. "Počas hráčskej kariéry som si urobil trénerskú licenciu v Anglicku, ešte ako hráč som pôsobil v mládežníckych kategóriách ako asistent trénera. Potom, keď som rukavice definitívne odložil, mi americký zväz ponúkol prácu trénera reprezentácie do 18 rokov. S radosťou som ju prijal," řekl pro futbalsfz.sk Friedel k tomu, jak se tak rychle stal trenérem.
Libor Holík - Sešívaný krajní obránce odehrál ve třech případech celý zápas. Jen s Makedonií nastoupil až na druhý poločas. A právě proti Makedonii přihrával Turynovi na vítězný gól.
Alex Král - Podobný případ jako Holík, hrál tři celá utkání. Jen proti Makedoncům strávil na hřišti jen první půli. Působil na stoperu a ve středu zálohy.
Marcel Čermák - Byl jen u českých výher, proti Rusku totiž nehrál. S Norskem hrál úvodních 57 minut levou zálohu. Proti Makedonii nastoupil šest minut před koncem. A se Slovenskem byl opět v základu, na hřišti vydržel do 53. minuty.
Ondřej Žežulka - S Ruskem celý zápas, proti Norsku nic. Následně s Makedonií opět celé utkání. A závěrečné střetnutí se Slovenskem vynechal.
Future U17 - Česká republika
FAČR založila tři nové reprezentace - Future U17, Future U16 a Future U15, čímž se ČR připojila k vyspělým evropským zemím. Trenérem Future U17 je stejně jako u klasické U17 Aleš Čvančara. Ve vůbec první nominaci Future U17 byl ze slávistů jen Michal Douděra.
Prvními zápasy pro novou reprezentaci bylo přátelské dvojutkání s Belgií. První duel na hřišti Sokola Brozany Češi prohráli 2:3, v odvetě na Střížkově následně remizovali 1:1.
Komentář trenéra Čvančary pro fotbal.cz: "Sehráli jsme historicky první utkání Future výběrů. Jedná se o hráče, kteří mají biologický věk nižší než kalendářní. Připojili jsme se tím k vyspělým evropským asociacím. Kluci se na srazu viděli úplně poprvé, hráli své první mezistátní utkání, po prvních minutách ze sebe shodili nervozitu a předvedli společně se soupeřem pěkný fotbal, který se početnému obecenstvu líbil. Je to výborný projekt právě pro tyto hráče, díky kterému se můžou konfrontovat na reprezentační mezinárodní úrovní. Mělo by jim to pomoci v jejich budoucí kariéře. Trenéři Belgie nám také ochotně předali své sedmileté zkušenosti s problematikou kondičního tréninkového procesu v kategoriích U14-17, protože právě v těchto ročnících je nejvíce future hráčů."
Michal Douděra - V prvním zápase se do hry dostal v 75. minutě, ve druhém utkání byl v základní sestavě na postu pravého záložníka, na hřišti strávil rovnou hodinu, než ho vystřídal brněnský Dominik Kříž.
Future U16 - Česká republika
První vystoupením nově složeného týmu byl turnaj ve Švédsku, tam na úvod čeští mladící přestříleli Belgii 7:1. S domácími Švédy se zrodil výsledek 0:0. Na závěr svěřenci trenérů Janouška a Černého prohráli s Dánskem 3:6. Se čtyřmi body skončili Češi na turnaji na druhém místě, zvítězilo právě Dánsko, které posbíralo bodů devět.
Michael Hönig - Začal famózně, proti Belgii totiž zaznamenal hattrick. V 56. minutě zápasu ho vystřídal královehradecký Denny Samko. Se Švédskem začal na lavičce, do utkání naskočil v 52. minutě. S Dánskem byl slávistický šestnáctiletý forvard znovu v základu, v 57. minutě ho nahradil Radim Remiáš.
Daniel Nový - I on dokázal skórovat v úvodním zápase proti Belgii. A podobně jako Hönig byl první a třetí zápas v základní sestavě, ve druhém přišel do hry z lavičky. Přepočteno na odehrané minuty: 71, 21 a 40.
U15 - Česká republika
Nejmladší národní družstvo sehrálo 11. a 13. dubna dva přípravné zápasy v Irsku. Bohužel obě utkání český výběr prohrál 1:3 a 2:5. V hlavní nominaci byli tři slávisté, roli náhradníka plnil Vítězslav Jaroš.
Ladislav Krobot - Slávistický útočník nastoupil na 77 minut v odvetném utkání.
Alexandr Bárta, David Eichler - I přes původní nominaci se nakonec dle stránek FAČRu ani jeden z nich v žádném zápase neobjevil.
ŽENY
A-tým - Česká republika
V dubnu měly ženy v plánu dva kvalifikační duely na EURO. Trenér Krejčík povolal čtyři slávistky, přesně ty čtyři samé, které absolvovaly březnový Cyprus Women's Cup. Další tři hráčky Slavie (Aneta Malinová, Sára Juračková, Tereza Kožárová) byly mezi náhradnicemi.
Nejprve se Češky měly 8. dubna utkat v Lurganu se Severním Irskem. Hromadná nehoda a následná velká dopravní zácpa však nedovolila rozhodčím a domácím hráčkám stihnout začátek utkání. Hostující Češky už na stadionu paradoxně byly. Po dlouhém čekání nakonec delegátka UEFA rozhodla o odložení utkání.
Další zápas se konal 12. dubna v Opavě, soupeřem byla Gruzie. Tentokrát se už hrálo, Češky před zraky 786 diváků zvítězily 4:1. "Držely jsme pořád míč, dobře jsme kombinovaly, akorát nám chyběla dobrá koncovka. Soupeř neměl moc velkou kvalitu, což bylo i vidět. Fanoušci v Opavě byli super, chceme jim poděkovat, fandili a byla to paráda," řekla pro zeny.fotbal.cz záložnice Kateřina Svitková.
Kateřina Svitková - Odehrála celý zápas. Po jejím rohu levou nohou ve 13. minutě si hostující Ana Zakaidze vstřelila na přední tyči smolný vlastní gól. V 57. minutě pak po dalším jejím rohu, tentokrát pravačkou, zvýšila hlavou Lucie Martínková na 4:1. V utkání měla i několik svých zakončení, tutovku z malého vápna jí ale brankářka Nadirashvili chytila, neujala se ani dalekonosná rána z přímého kopu.
Jitka Chlastáková - Byla v základní sestavě, v 61. minutě ji vystřídala sparťanka Bartoňová. V 51. minutě si připsala asistenci, když odcentrovala z levé strany na Lucii Voňkovou, která přesnou hlavičkou dala gól na 3:1.
Simona Necidová - Hrála celé utkání, i z postu stopera se několikrát dostala do zakončení (na střely celkem Češky vyhrály 31:2), ale žádné nakonec gólem neskončilo.
Klára Cahynová - Na hřišti strávila 78 minut. Bohužel se přimotala k inkasovanému gólu, když po standardce Gruzínek špatně odhadla situaci a jen podskočila balon, který nakonec Natia Skhirtladze uklidila do sítě.
Sára Juračková - Původně sice byla jen mezi náhradnicemi, ale nakonec se k týmu připojila. Zápas s Gruzií však sledovala pouze z lavičky.
A-tým - Slovensko
Slovenky sehrály dvě kvalifikační střetnutí na ME. Nejprve 8. dubna podlehly silnému Švédsku 0:3, následoval souboj s Polskem, ve kterém Slovenky sice prohrávaly, ale nakonec si v nastaveném čase zajistily výhru 2:1. Oba duely se konaly ve slovenském Popradě.
Diana Bartovičová - Proti Švédsku odehrála v útoku 85 minut. "Medzi vysokými obrankyňami súpera som to mala na hrote ťažké, Švédky hrali to, čo sme od nich čakali, napriek tomu, že sme plnili taktické pokyny, kvality súpera sa prejavili," zaznamenal její hodnocení server futbalsfz.sk. Ve vítězném utkání s Polskem si připsala celých 90 minut.
Valentína Šušolová - Se Švédskem se do hry dostala v 76. minutě, když vystřídala zraněnou sparťanku Matysovou. Proti Polsku nehrála. Na klubové úrovni v průběhu jarní části české nejvyšší soutěže odešla na hostování do Bohemians Praha, kde nastupuje pravidelně v základní sestavě.
U17 - Česká republika
Svěřenkyně trenéra Karla Rady se začátkem dubna zúčastnily v Anglii turnaje s oficiálním názvem UEFA Development Tournament. Ten Češky pojaly hlavně jako přípravu na ME U17 v roce 2017, které se bude konat v České republice. Nominovány byly hráčky ročník 2000 nebo 2001, barvy Slavie hájila pouze patnáctiletá Tereza Hrtánková.
První zápas s Anglií český výběr prohrál 2:3, o dva dny později proti Dánsku přišla další porážka - 1:3. Na závěr Češky podlehly Italkám 1:2. "Využili jsme tohoto turnaje, kde se nehraje na výsledky, ke zkoušení a nabírání zkušeností s kvalitními soupeři. Některé hráčky hrály poprvé tato těžká utkání. Projevilo se také, že náš tým je složen téměř na půl z ročníků 2000 a 2001, Angličanky byly například kompletně ročník 2000, další soupeři měli pouze po dvou mladších hráčkách. Máme ale na čem stavět, hráčky jsou šikovné a je dost času zapracovat na zlepšení, bude vše lepší a lepší a na domácím ME za rok předvedeme co v nás je," zaznamenal slova trenéra Rady portál fotbal.cz.
Tereza Hrtánková - Zasáhla do všech tří zápasů, pokaždé jí patřil post pravého obránce. Proti Anglii začala v základní sestavě, ze hry šla v 63. minutě. S Dánskem naopak přišla na hřiště z lavičky v 58. minutě. A na závěr proti Italkám odehrála celé utkání.
Komentáře (0)
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde
Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)