Reprezentace

Slávisté v reprezentacích - květen 2015

Klubová sezóna sice v ČR už pro dvě nejvyšší soutěže skončila, reprezentační akce však ještě probíhají a probíhat budou i v červnu. Podívejme se tak v dalším souhrnu na to, jak se slávistům a slávistkám vedlo v reprezentacích minulý měsíc.

A tým - Česká republika

Milan Škoda - Druhý nejlepší střelec právě skončeného ročníku Synot ligy nikdy nebyl povolán do reprezentace. Změnit se to mohlo při příležitosti kvalifikačního utkání na Islandu, ale ani tam Škoda nominován nebyl. "V útoku jsem se hodně rozmýšlel mezi Tomášem Necidem a Milanem Škodou. Pro Tomáše nakonec převážilo, že už s námi na několika akcích byl," vysvětlil kouč Pavel Vrba před novináři. Slávistický útočník figuroval alespoň mezi náhradníky v případě zranění některého z nominovaných reprezentantů. A nakonec se své nominace opravdu dočkal, při tréninku se totiž zranil David Lafata. "Těší mě, že můžu reprezentovat, zvlášť, když je to poprvé, ale za této situace je to nepříjemné, když se někdo zranil. V nominaci jsem nebyl a určitě nejsem ten typ, abych se modlil, aby se někdo zranil a já mohl jet," řekl Škoda pro slavia.cz. Trenér Vrba bude mít na Islanďany do útoku k dispozici kromě Škody také již zmiňovaného bývalého slávistu Tomáše Necida.

U21 - Česká republika

Od pondělí prvního června do středy desátého je výběr 27 hráčů trenéra Dovalila v Rakousku na závěrečném soustřední před ME U21. Konečná nominace čítající 23 jmen se musí na UEFA odeslat do 7. června, samotný turnaj pak odstartuje o deset dní později 17. června. Lvíčata během soustředění v rakouském Kaprunu a Zell am See sehrají také dvě přátelská utkání - 6. a 9. června proti Ukrajině.

Pozvánku na soustředění obdrželi dva slávisté - Jaromír Zmrhal a Robert Hrubý. Dovalil se svým asistentem Suchopárkem také určili 27 náhradníků. Jiskřičku naděje zahrát si na domácím Euru tak chovají ještě Jan Mikula, Karel Hrubeš a Luboš Tusjak.

U20 - Maďarsko

V sobotu 30. května začalo na Novém Zélandu MS U20. Slavia na mistrovství má svého zástupce v podobě Krisztiána Tamáse. Podrobný report ze zápasů slávistického levého obránce naleznete v souhrnu za měsíc červen. Mistrovství se zúčastní celkem 24 zemí a Maďaři se na něj dostali trochu se štěstím. Kvalifikace pro evropské celky probíhala během ME U19 v roce 2014. Účastnilo se ho celkem osm reprezentací a na MS postupovalo nejlepších šest. Maďarsko toto EURO hostilo, takže na něm mělo účast jistou. K účasti na mistrovství světa tak Maďarům stačil jeden jediný zvládnutý zápas, po výhře 2:1 nad Izraelem totiž skončili ve skupině A třetí se třemi body ze tří zápasů. S domácím Eurem se tak sice záhy rozloučili, ale k postupu na MS jim to stačilo.

U18 - Česká republika

Na osmnáctku čekaly dva přátelské zápasy s Černou Horou. Hrálo se 26. a 28. května v Podgorici. Trenér Malura povolal dva slávisty - Jana Kuchtu a Jana Žárského. Ondřej Badocha byl mezi náhradníky. První měření sil skončilo nerozhodně 1:1, ve druhém už Češi zabrali a vyhráli 2:1, přestože od 45. minuty hráli v deseti. Zajímavostí je, že webové stránky FAČR říkají, že Malurovi svěřenci hráli dvakrát s Černou Horou U18 (zde a zde).

Stránky černohorského fotbalového svazu ale pro změnu uvádějí, že šlo o zápasy Černé Hory U19 (zde a zde).

Jan Žárský - V prvním utkání šel do hry v 65. minutě. Vítězný druhý zápas odehrál celý. Patřil mu post pravého obránce.

Jan Kuchta - I přes původní nominaci se ani v jednom zápase na hrací ploše neobjevil.

Ondřej Badocha - Původně měl být jen náhradníkem, ale nakonec toho ze slávistů odehrál nejvíce. První zápas hrál celý, ve druhém nastoupil v 63. minutě. V systému 4-3-3 mu patřil post křídelního útočníka.

U17 - Česká republika

Širší kádr reprezentační sedmnáctky se před mistrovstvím Evropy sešel ve středu 29. dubna. V Praze - Suchdole hráči absolvovali několik tréninkových jednotek včetně modelového utkání, po kterém trenér Václav Černý oznámil konečnou osmnáctičlennou nominaci. Do ní se vešli hned čtyři slávisté (Alex Král, Daniel Souček, Ondřej Žežulka a Marcel Čermák), žádný jiný klub nedodal více hráčů. Nominace utekla Danielu Krejdlovi, který byl ale alespoň mezi náhradníky. ME se konalo od 6. do 22. května v Bulharsku, hostitelskými městy byly Burgas, Sozopol, Sliven a Stara Zagora. V neděli 3. května se český tým přepravil leteckým speciálem z Prahy do Burgasu a ještě týž den zde absolvoval první trénink.

Úvodním soupeřem našich mladíků bylo Slovinsko. Díky gólu Lingra ze 44. minuty a vítězství 1:0 se nám vstup do turnaje povedl. "Vyhráli jsme zaslouženě, byli jsme lepší. Teď musejí kluci hlavně dobře zregenerovat a připravit se na utkání s Belgií, které už může o mnohém rozhodovat," řekl pro fotbal.cz po zápase trenér Černý. Zápas s Belgií ale svěřencům trenéra Černého vůbec nevyšel - prohráli 0:3 a navíc ještě dohrávali v deseti. Kapitán Marek Richter po zápase pro web fotbal.cz uvedl "Nehráli jsme špatně, skóre je pro nás moc kruté. Belgičané byli produktivnější, měli sice méně šancí než my, ale zvládli je proměnit, včetně penalty. Zatímco oni pokutový kop dali, nám se totéž nepovedlo, Právě zahozená penalta za stavu 0:1 byla jedním z klíčových momentů utkání." V závěrečném utkání ve skupině na Čechy čekalo Německo, jeden z favoritů celého ME. Před zápasem jsme si stále mohli pomýšlet na postup ze skupiny, ale místo toho přišla další vysoká prohra – tentokrát 0:4. "Němci byli o třídu jinde, přehrávali nás ve všech směrech. Nezvládli jsme to," nechal se na webu fotbal.cz slyšet Ondřej Žežulka.

Čeští mladíci obsadili ve skupině B třetí místo se ziskem tří bodů a skóre 1:7. EURO vyhrála Francie, která ve finále porazila Německo 4:1. Nejlepším střelcem turnaje se stal Francouz Odsonne Edouard z PSG, v pěti odehraných zápasech nasázel 8 gólů a navíc se ve finále blýskl hattrickem.

Alex Král - Češi na Euru vstřelili jeden jediný gól a ten dal karvinský Lingr z přímého kopu, nikdo ze slávistů si tak nepřipsal gól či asistenci. Když už ne gólem a asistencí, mohl se Král pochlubit alespoň několika střelami a vybojovanými standardkami po faulu na jeho osobu. Měl pevné místo v sestavě, na hřišti nechyběl ani minutu. Celkově za reprezentaci do 17 let nastoupil v osmnácti zápasech, to je velmi slušné číslo.

Ondřej Žežulka - Žežulka a Král - to byl český střed zálohy po celý šampionát. Oba dva odehráli plný počet minut (240). Podle statistik z uefa.com během turnaje nevystřelil na bránu. Proti Slovinsku mu jeho střelu zablokovala obrana, proti Belgičanům, které jinak Češi přestříleli 17:12, pálil třikrát mimo, a proti Německu šla jeho střela také mimo tři tyče. Kapitolu reprezentační U17 uzavírá s bilancí 17 zápasů a jedné vstřelené branky.

Marcel Čermák - Proti Slovincům odehrál 55 minut na levé záloze, dostal se k jedné střele na bránu, druhou mu obrana zablokovala. Druhý zápas hrál znovu v základní sestavě na levé straně záložní řady, než byl v 71. minutě vystřídán. Pětkrát se pokusil o zakončení (1x na bránu, 2x mimo, 2x zablokováno). V závěrečném utkání přišel do hry 7 minut před koncem za Sadílka, tradičního exekutora rohových kopů, místo kterého si také hned jeden roh zkusil rozehrát. Jeho minutový součet z ME činí 133 minut, celkově v národním týmu do 17 let zasáhl do 12 zápasů a čtyřikrát skóroval.

Daniel Souček - Vůbec si nekopl do míče, všechny tři zápasy byl jen na lavičce. Zůstal tak na čtyřech odehraných utkáních za českou U17.

ŽENY

Univerzitní tým - Česká republika

V jihokorejském Kwangdžu se v červenci uskuteční Světové univerzitní hry nebo-li univerziáda. Půjde samozřejmě o letní univerziádu, ta zimní už letos proběhla (letní a zimní univerziáda se koná vždy ve stejný rok), Češi z ní přivezli 11 medailí (3 zlaté, 3 stříbrné, 5 bronzových) a v medailovém pořadí zemí skončili na skvělém třetím místě. Pojem "univerziáda" vznikl kombinací slov "univerzita" a "olympiáda".

Program univerzitních her je velmi podobný programu olympijských her, a tak samozřejmě nemůže chybět fotbal. Účastnit se bude 16 týmů (4 skupiny po 4 týmech), a to jak v mužské, tak v ženské kategorii. Česká republika bude mít zastoupení pouze v ženské části.

Realizační tým českého univerzitního výběru je z velké části slávistický. Hlavním trenérem je Anton Mišovec (jinak trenér ženského týmu Slavie Praha), technickým vedoucím Jaroslava Rinnerová (manažerka ženského týmu Slavie Praha) a fyzioterapeutkou Pavlína Buřilová (stejnou pozici zastává i u žen Slavie Praha).

"Kritéria jsou jasná, hráčky musí být studentky VŠ nebo být rok po jejím ukončení. Dále vybíráme z hráček první a druhé ligy a samozřejmě dbáme na jejich schopnosti a aby nám zapadly do herního sytému," odpověděl Mišovec na otázku, jaké hráčky mají šanci jet na univerziádu (zdroj zfotbal.cz).

Na vysokoškolačky budou před samotným turnajem čekat dvě soustředění. To první se konalo od 3. do 5. května v Uherském Brodě. Trenér Mišovec, mimochodem sám vystudovaný inženýr a magistr, na něj nominoval šest slávistek. Slavia tak v nominaci měla nejpočetnější zastoupení (ze Sparty byly nominovány 4 hráčky, stejně tak ze Zbrojovky Brno.) Další slávistka Jitka Chlastáková pak byla mezi náhradnicemi.

V rámci soustředění sehrál univerzitní tým přátelské utkání proti ženskému ligovému celku Slovácka. Po brankách Horáčkové, Fabové a M. Dubcové Slovácko zvítězilo 3:2, za univerzitní tým skórovala dvakrát Ivaničová. A jak si vedly slávistky? V brance nastoupila Barbora Sladká, v obraně Jana Tomášková, v záložní řadě Klára Cahynová (kapitánka) s Pavlou Benýrovou a v útoku Simona Necidová. Všechny nastoupily v prvním poločase, který český výběr vyhrál 2:1. Do druhé půle už šly vysokoškolačky ve zcela jiném složení, cílem bylo dát prostor všem hráčkám přítomným na soustředění, na kterém bohužel chyběla původně nominovaná Aneta Malinová, která si před začátkem soustředění v derby se Spartou natáhla vazy v kotníku.

Následně byla zveřejněna konečná dvacetičlenná nominace na univerziádu. Do Jižní Koreje se podívá devět slávistek, konkrétně Barbora Sladká, Kateřina Svitková, Jitka Chlastáková, Alice Němečková, Pavla Benýrová, Aneta Malinová, Klára Cahynová, Jana Tomášková a Simona Necidová. Celých 45 % týmu tak tvoří slávistky. Závěrečné herní soustředění proběhne od 15. do 21. června v Roudnici nad Labem. Naposledy se český ženský fotbal představil na univerziádě v roce 2005. Češky postupně podlehly Japonkám (0:3), Francouzkám (1:2) i Kanaďankám (1:4) a bez jediného bodu skončily v základní skupině na posledním místě.

Komentáře (3)

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde

  1. Re: Slávisté v reprezentacích - květen 2015

    Sedrousek     před 9 lety 07.06.2015 17:23 |  
    0 0

    Hruby se nevesel do nominace na Euro 21. Ani se nedivim za ty jsrni vykony.

    • Re: Slávisté v reprezentacích - květen 2015

      Sedrousek     před 9 lety 07.06.2015 17:23 |  
      0 0

      Jarni