A tým - Česká republika
Milan Škoda - Slávistický útočník sice figuroval mezi náhradníky pro kvalifikační zápas s Lotyšskem a následný přátelský zápas se Slovenskem, ale nakonec ho trenér Vrba vůbec nepovolal, přestože se spekulovalo, že by mohl být nominován alespoň na přípravný zápas s našimi východními sousedy. Autor třinácti ligových branek z právě probíhající sezóny tak na svůj premiérový start v seniorské reprezentaci stále čeká.
A tým - Pobřeží slonoviny
Francouzský trenér Hervé Renard v únoru s Pobřežím slonoviny vyhrál Africký pohár národů a stal se tak vůbec prvním trenérem, kterému se povedlo tento šampionát ovládnout se dvěma různými zeměmi (poprvé to bylo v roce 2012 se Zambií). Hned následující měsíc si připsal další primát, když umožnil vůbec poprvé obléknout seniorský reprezentační dres hráči jménem Simon Deli. Na Pobřeží slonoviny čekaly dva domácí přátelské zápasy na národním stadiónu v Abidjanu. V úvodním zápase, který se hrál 26. března, Pobřeží slonoviny zdolalo Angolu 2:0. Druhý zápas hraný o tři dny později skončil remízou 1:1 s Rovníkovou Guineou.
Simon Deli - Při svém debutu v národním týmu proti Angole se hned objevil v základní sestavě a zvládl celý zápas. Ve 24. minutě domácí zahrávali volný přímý kop, k rozehrávce se postavil Yaya Touré, ten našel ve vápně Deliho, který skvělou hlavičkou protáhl gólmana, který stačil míč jen vyrazit a Ousmane Viera ho následně doklepl do sítě. Ve 48. byl Deli napomínán žlutou kartou. Slávistický univerzál nastoupil s číslem 4 na postu pravého obránce a i díky němu tak Sloni udrželi čisté konto. Ve druhém zápase nastoupil Deli opět od začátku a také zvládl celý zápas. Tentokrát hrál pro změnu levého obránce. Celkově tedy 180 minut ze 180 možných za aktuální mistry Afriky, to rozhodně nebyl špatný repre sraz.
A tým - Gruzie
Poslední zápas za reprezentaci odehrál Kenia v březnu 2013 na Stade de France. Gruzie tenkrát v kvalifikaci na MS podlehla Ribérymu a spol. 1:3, Kenia odehrál celý druhý poločas. Na další reprezentační pozvánku si středopolař se zkušenostmi z Bundesligy musel počkat dva roky. Ale dočkal se, nový gruzínský trenér Kakhaber Tskhadadze ho vybral hned do své první nominace. Gruzii čekalo nejprve 25. března na národním stadiónu v Tbilisi přátelské utkání proti Maltě, to domácí zvládli a vyhráli 2:0. O čtyři dny později pak na stejný stadión už v rámci kvalifikace na ME přijelo Německo, které si odvezlo tři body za výhru 2:0.
Levan Kenia - Proti Maltě šel do hry na celý druhý poločas a hru výrazně oživil. Po jeho standardce dal navíc spoluhráč Kankava gól na 1:0. Gruzie vůbec oba své góly dala až ve druhém poločase za přítomnosti slávistického záložníka. Proti Německu šel Kenia do hry v 63. minutě a svou aktivitou opět hru oživil. Zase to byl on, kdo začal kopat rohy a přímé kopy svého týmu. Celkově tedy za oba zápasy pro Keniu 72 minut, ale asistence a dobrý výkon jsou určitě příslibem do budoucna.
U21 - Česká republika
Hned pět českých klubů dodalo do výběru trenéra Jakuba Dovalila pro přátelské zápasy proti Anglii a Portugalsku po dvou hráčích. Konkrétně Sparta, Dukla, Sigma Olomouc, Hradec Králové a Slavia, kterou zastupovali Robert Hrubý a Jaromír Zmrhal. Další dva slávisté - Jan Mikula a Karel Hrubeš - figurovali mezi náhradníky. Za zmínku stojí, že mezi náhradníky se dostal i Luboš Tusjak, který ze Slavie hostuje v druholigovém Táborsku.
V pátek 27. března Dovalilův výběr v Praze na Letné prověřila reprezentace Anglie. Více jak pět tisíc diváků vidělo jediný gól - ve 48. minutě se trefil Tom Carroll, jinak hájící barvy Swansea, ČR U21 - Anglie U21 tedy 0:1. Poslední den v březnu pak na lvíčata čekala závěrečná prověrka před ME. Tentokrát čeští mladíci v Edenu hostili Portugalsko. Návštěva se opět přehoupla přes pět tisíc a znovu padl jediný gól. O ten se postaral v 72. minutě z penalty Jiří Skalák. Generálka na červnové EURO U21 tak dopadla vítězně.
Asistentem trenéra reprezentační "21" je bývalý slávista Jan Suchopárek, patronem je Radek Bejbl a manažerem týmu Jaromír Šeterle. Hlavní trenér Dovalil dříve ve Slavii vedl žáky a dorost.
Jaromír Zmrhal - Proti Anglii odehrál celý zápas a patřil k nejaktivnějším českým hráčům. Prezentoval se několika zajímavými centry a navíc se i dostával do zakončení, bohužel žádná z jeho střel za zády anglického brankáře Bettinelliho neskončila. V základní sestavě nastoupil i do zápasu s Portugalskem. V 56. minutě měl zajímavou možnost v podobě střely z voleje z rohu malého vápna, branku ale netrefil. V 61. minutě byl vystřídán Frýdkem, celkem si tedy připsal 151 minut ze 180 možných a nominace na závěrečný turnaj by ho rozhodně neměla minout.
Robert Hrubý - Duel s Anglií proseděl jen na lavičce, ale proti Portugalcům se objevil ve středu zálohy v základní sestavě. Kromě toho, že zahrával standardní situace, se i sám dvakrát dostal ke střele (jednou ale pálil mimo, podruhé mu střelu zablokoval protihráč). Ke konci utkání byl střídán a tak se jeho účet za oba zápasy zastavil na 83 odehraných minutách.
U20 - Česká republika
V nominaci trenéra Pavla Hoftycha se neobjevil jediný slávista, pouze Lukáš Fialka se dostal mezi náhradníky. Zápas české dvacítky proti stejně starému výběru Německa byl kvůli rozmarům počasí zrušen a tak jediným březnovým výsledkem reprezentační "dvacítky" je porážka 0:3 od prvoligové Dukly Praha.
U19 - Česká republika
Svěřence bývalého slávistického trenéra Michala Petrouše čekala v březnu závěrečná část kvalifikace na červencové EURO U19, které bude hostit Řecko. Český tým v kvalifikační skupině čelil Irsku, Slovensku a Německu, kde se celá skupina odehrávala. Na EURO postupoval pouze vítěz skupiny. Petrouš nominoval jediného slávistu - Miroslava Routka. Mezi náhradníky se pak dostali Lukáš Batka a Martin Otáhal.
Češi začali 26. března výhrou 1:0 nad týmem Irska. Bohužel o dva dny později podlehli Slovensku 0:3 a nakonec ještě poslední březnový den schytali debakl od Německa - 0:6. Tři body ze tří zápasů a především skóre 1:9 (nikdo jiný si z elitní fáze kvalifikace letos neodnesl rozdíl skóre -8), to vůbec není dobrá vizitka.
Miroslav Routek - Slávistický stoper nastoupil v jediném utkání - proti Německu. Navíc zápas ani nedohrál, v 59. minutě byl střídán. Pro odchovance Slovanu Broumov to byl čtvrtý zápas za reprezentační "19", všechny starty si připsal v letošním roce.
U19 - Slovensko
Trenér slovenské "19" Milan Malatinský pro svou nominaci na závěrečnou část kvalifikace na EURO U19 hodně lovil i v cizině. Povolal například hráče z Fulhamu, Tottenhamu, Catanie, AS Řím, Parmy, Pro Vercelli (Serie B) či Sparty. Na slávistického obránce Patrika Giliana tak zbylo místo jen mezi náhradníky.
U18 - Česká republika
Českou "18" má na starosti jako hlavní trenér Pavel Malura. Na jeho svěřence čekalo od 7. do 12. března krátké soustředění, v rámci kterého tým sehrál dvě modelová utkání. Malura s asistentem Hoftychem povolali jediného hráče ze Slavie - útočníka Jana Kuchtu. Mezi náhradníky byli vybráni Ondřej Badocha, Lukáš Veselý a Jan Žárský.
Český výběr obě modelová utkání vyhrál. Třetiligový Převýšov porazil 3:1 a juniorku Mladé Boleslavi 3:2. "Soustředění v Hradci Králové jednoznačně splnilo svůj účel, byla to dobrá prověrka. Pro naše kluky byla konfrontace s dospělým fotbalem a staršími protihráči další cennou zkušeností," řekl Malura pro fotbal.cz.
Jan Kuchta - Proti Převýšovu šel do hry v 60. minutě, proti juniorce Mladé Boleslavi pak nastoupil od začátku a v 85. minutě byl vystřídán. Oba zápasy hrál v útoku, branku nevstřelil.
U17 - Česká republika
Třicet dva evropských reprezentací do 17 let čekala v březnu závěrečná kvalifikační fáze na květnové ME U17, které hostí Bulharsko. Týmy byly rozděleny do osmi skupin po čtyřech účastnících. Postupoval vždy vítěz skupiny a 7 nejlepších celků na druhých místech. Český tým čekalo měření sil se Skotskem, Bosnou a Hercegovinou a Maďarskem, které celou naši kvalifikační skupinu hostilo. Skupina to tedy byla "hratelná", žádný špičkový evropský tým na nás nečekal. "Papírové předpoklady jsou jedna věc, ta aktuální kvalita je věc druhá. K tomu se v tomhle věku navíc hodně přidává psychika. Proto jdeme do těch zápasů s pokorou. Na druhou stranu ale víme, že máme velkou šanci, kterou chceme využít a postoupit," řekl pro fotbal.cz trenér Václav Černý, který do Maďarska nominoval hned čtyři slávisty. Slavia tak v nominaci měla největší zastoupení ze všech týmů. Patronem "sedmnáctky" je bývalý slávista Ivo Ulich, kondičního trenéra dělá Jan Netscher, který dříve na stejném postu působil také ve Slavii. Netscher dělá kondičního trenéra i u reprezentací do 20, 19, 17 a 15 let.
První zápas čekal české reprezentanty 20. března proti domácímu Maďarsku. Utkání rozhodl jedinou brankou baníkovec Ondřej Šašinka. O dva dny později se hrál další zápas - tentokrát proti Bosně a Hercegovině. Češi v průběhu utkání dvakrát vedli, ale Bosna v nastaveném čase nakonec vyrovnala na konečných 2:2. Oba české góly padly z penalt (44. Šašinka, 73. Žežulka). V závěrečném zápase nás čekalo Skotsko. Český výběr díky gólu Šašinky opět vyhrál nejtěsnějším možným rozdílem 1:0 a se sedmi body ve skupině si zajistil postup z prvního místa. Na ME se český tým představí po čtyřech letech, v roce 2011 vypadl v základní skupině. Evropský šampionát bude také sloužit jako kvalifikace na letošní Mistrovství světa, které v říjnu a listopadu bude hostit Chile.
Ondřej Žežulka - Stoper a kapitán reprezentace. Odehrál všechna tři utkání a pokaždé zvládl celých 80 minut. Navíc proti Bosně vstřelil gól. Kvalitní výkon od obdivovatele Johna Terryho.
Alex Král - Oficiálně třetí nejlepší mladší dorostenec roku 2014 odehrál všechna tři celá utkání (240 minut). Proti Maďarsku to byl on, kdo centroval do vápna, kde se míč po vzdušném souboji dostal ke střelci Šašinkovi, který dal jediný gól zápasu.
Marcel Čermák - Zahrál si jen v prvních dvou zápasech, ale i tak byl hodně aktivní. Proti Maďarsku mu jeho gólovku lapil brankář. Nejlepší hráč Bican Cupu 2014 si připsal celkem 126 minut.
Daniel Krejdl - Slávistický útočník či záložník se objevil na hřišti ve všech třech zápasech, z toho jednou v základu. Celkem odehrál 55 minut.
U16 - Česká republika
Reprezentační "16" vedenou trenérem Alešem Čvančarou a asistentem Michalem Petroušem čekal mezinárodní turnaj v Nizozemsku. David Beňo jako jediný slávista obdržel pozvánku. Mezi náhradníky se pak ze Slavie dostalo trio Lukáš Bielesz, Ondřej Sodoma a Marek Stříbrský.
V úvodním zápase turnaje Češi zdolali domácí Oranjes 1:0. Vítězná vlna vydržela i do zápasu proti USA - 2:0. V závěrečném zápase přišla remíza s Irskem 2:2. Sedm bodů ze tří zápasů znamenalo turnajové vítězství pro české barvy. "Kluci na turnaji předváděli pěkný fotbal a navíc ukázali, že se pro úspěch dokáží poprat a přijmout agresivní hru. Velmi dobrá zkušenost," ocenil hráče trenér Čvančara na webu fotbal.cz.
David Beňo - První zápas nehrál. Proti USA odehrál celý zápas ve středu zálohy, proti Irsku hrál také celé utkání, ale pro změnu na postu stopera. Pro Beňa to byly vůbec první starty za národní tým.
U15 - Česká republika
Nejmladší českou reprezentaci v březnu žádná akce nečekala.
ŽENY
A-tým
Během zimní přestávky se změnilo složení realizačního týmu ženského nároďáku, novým vedoucím týmu se totiž stal bývalý slávistický útočník Tomáš Pešír. Trenér Stanislav Krejčík jeho příchod pro web zfotbal.cz okomentoval následovně: "Tomáš má ligové zkušenosti, chceme využít i jeho služeb k pozorování utkání z hlediště, také se může zapojit do tréninku a hráčkám předávat své osobní zkušenosti. Výhodou je, že na nadcházející dlouhodobé akci bude možné lépe se poznat a rozkoukat se."
Tou nadcházející akcí a vlastně vůbec první společnou akcí ženské reprezentace v roce 2015 byl mezinárodní turnaj Cyprus Women's Cup 2015. Ve dvacetičlenné nominaci kouče Krejčíka se objevilo šest slávistek. Připomeňme, že nejlepší česká stoperka a kapitánka reprezentace Veronika Pincová se zotavuje po plastice křížového vazu v koleni a sezóna pro ni skončila, jinak by v nominaci určitě nechyběla.
V základní skupině turnaje se ženy utkaly s týmy ze tří kontinentů. Na úvod remizovaly s Belgií 2:2, branky vstřelily Voňková a Irena Martínková. Druhý zápas Češky podlehly Mexiku 0:1. Výhry se dočkaly až v posledním zápase ve skupině, Chlastáková svým gólem rozhodla o výhře 1:0 nad Jihoafrickou republikou. Konečné druhé místo ve skupině znamenalo závěrečný zápas o 5. místo. V něm se naše reprezentantky představily proti týmu v pořadí již ze čtvrtého kontinentu - Austrálii. Té bohužel podlehly 2:6 a s turnajem se tak rozloučily konečným šestým místem. I šesté místo bylo ale bráno jako úspěch, turnaj byl kvalitně obsazený, například naši soupeři Austrálie a Mexiko (vyhrálo českou skupinu, nakonec skončilo třetí) byli účastníky posledního mistrovství světa.
Pavla Benýrová - Na levém kraji obrany odehrála všechna čtyři utkání během osmi dnů (celkem 345 minut, jen jednou byla 15 minut před koncem střídána). I trenér Krejčík musel při hodnocení turnaje smeknout před jejím nevyčerpatelným fyzickým fondem. V závěrečném zápase navíc vstřelila dva góly silné Austrálii. Skvělý výkon.
Jitka Chlastáková - První tři zápasy hrála na postu levé záložnice. Nejprve odehrála celých 90 minut, poté proti Mexiku zvládla 62 minut. Proti JAR vstřelila v 67. minutě vítězný gól, deset minut před koncem byla střídána. Proti Australankám odehrála ve středu zálohy první poločas. Její výkon na turnaji můžeme také hodnotit jako velmi dobrý. Celkem odehrála 277 minut.
Tereza Kožárová - Proti Belgii si připsala 90 minut a jednu asistenci, když přihrála na první gól Lucii Voňkové. Proti Mexiku šla do hry v 62. minutě za Chlastákovou a po jedné její střele se mexická brankářka musela dost činit. Ve třetím zápase strávila v útoku 86 minut, v posledním čtvrtém zápase se pak do hry dostala v 65. minutě. Celkem 229 minut pro třiadvacetiletou slávistku.
Petra Divišová - V úvodním zápase šla do hry v 70. minutě. Ve druhém utkání hrála od začátku na pravé záloze, pět minut před koncem vystřídala spoluhráčka Necidová. Ve třetím zápase naskočila do hry opět v 70. minutě. Poslední zápas nastoupila vedle Necidové společně v útoku a na hřišti strávila plnou porci minut. Strakonická rodačkou svou bilanci v národním týmu rozšířila celkem o 215 minut.
Aneta Malinová - Do hry zasáhla až ve dvou posledních zápasech, pokaždé na pravé straně obrany. Pětačtyřicet plus devadesát dává dohromady 135 minut pro držitelku pěti mistrovských titulů.
Simona Necidová - První zápas vynechala. Ve druhém a třetím se na hřišti ohřála pouze pět a čtyři minuty. Až v posledním zápase o umístění nastoupila od začátku. Celkově ale pouze 71 minut pro aktuálně nejlepší střelkyni první ligy, která v posledních zápasech v klubu nastupuje místo v útoku většinou na postu stopera.
A-tým - Slovensko
Slovenský reprezentační sraz začal v pondělí 2. března a na hráčky kromě tréninku čekaly zkoušky na trenérskou B licenci a také účast na galavečeru Ženská jedenástka roka 2014. A byl to vydařený galavečer, do nejlepší jedenáctky slovenských fotbalistek se totiž stejně jako v roce 2013 dokázala probojovat slávistka Diana Bartovičová. Druhý den slovenská výprava odcestovala do Chorvatska, kde ji čekaly čtyři zápasy na mezinárodním turnaji Istria Cup 2015.
Diana Bartovičová - Nastoupila v základní sestavě na hrotu útoku do prvního zápasu proti Rakousku. Bohužel se po pětadvaceti minutách na hřišti zranila. "Veľmi ma mrzí zranenie Bartovičovej, dúfam, že nebude vážne a že bude môcť v turnaji pokračovať," prohlásil po utkání trenér Pakusza pro Slovenský fotbalý svaz. Bohužel se nakonec zranění ukázalo být vážnější, jednadvacetiletá rodačka z Trenčína už poté do turnaje nezasáhla.
U19
Starší dorostenky čeká v dubnu elitní fáze kvalifikace na ME 2015 (samotné EURO se pak koná v červenci) a tak mají letos velmi napilno. První letošní soustředění se konalo od 30.1. do 2.2. v Nymburce, druhé od 19.2. do 22.2. v Uherském Brodě. V pořadí třetí letošní společnou akcí byly dva zápasy v belgickém Tubize s domácí reprezentací. Trenér Petr Vlachovský do Belgie původně povolal pět slávistek, ale Markétu Sehnálkovou ze hry vyřadila střevní viróza a Sáru Juračkovou zase potíže s postranním vazem, takže si nakonec zahrály jen tři slávistky. Dodejme, že asistentkou trenéra české U19 je kapitánka Slavie Blanka Pěničková.
V úvodním zápase hraném 5. března Češky podlehly Belgičankám 1:5, jediný náš gól zaznamenala Franny Černá, legionářka z kalifornského Bay Oaks Botafogo. Druhý zápas hraný o dva dny později skončil remízou 0:0. V úvodu utkání měly naše dorostenky tlak a několik šancí, další vývoj ale ovlivnila červená karta pro Bužkovou ve 39. minutě, kdy se český tým musel více zatáhnout a čekat na rychlé protiútoky.
Alexandra Horáčková - V úvodním utkání slávistická brankářka do hry nezasáhla. V odvetném zápase odchytala druhý poločas, gól nedostala. Český výběr, hrající celý druhý poločas v oslabení, v několika případech výrazně podržela. Pro boskovickou rodačku to byl teprve druhý start za U19, stále je jí pouhých sedmnáct let.
Alice Němečková - Obě utkání odehrála na stoperu, pokaždé celých 90 minut. Ve druhém zápase inkasovala žlutou kartu.
Kateřina Svitková - V prvním zápase si připsala 45 minut, o poločase pak musela nuceně vystřídat. Ve druhém utkání patřila slávistická záložnice k našim nejaktivnějším hráčkám, odehrála 69 minut. Držitelka ocenění Talent roku 2013, která už stihla i 8 zápasů a 5 gólů za reprezentační A tým, na sebe v březnu upozornila také svým rozhovorem pro magazín Hattrick (viz zde), kde se prezentovala jako antisparťanka.
U17
Mladší dorostenky v dubnu čeká, stejně jako jejich starší kolegyně, elitní fáze kvalifikace na ME 2015. První soustředění měla "17" stejně jako "19" na přelomu ledna a února v Nymburce. Druhý reprezentační sraz se konal od druhého do šestého března. Trenér Karel Rada, který v minulosti oblékal i sešívaný dres, na něj povolal jedinou slávistku - Lucii Houzarovou.
Ve středu čtvrtého března se naše reprezentace U17 utkala na Střížkově se stejně starým výběrem Norska. Češky vyhrály tři nula. Branky vstřelily Michaela Dubcová, Denisa Veselá a Adéla Radová. Odveta se hrála od dva dny později na hřišti Loko Vltavín a tentokrát nám Norky porážku oplatily - vyhrály 3:1. Jedinou naši branku obstarala Kamila Dubcová.
Lucie Houzarová - Lucie byla sice jedinou slávistkou v nominaci, ale o to výraznější. V reprezentaci obléká dres s číslem 10 a v obou zápasech hrála s kapitánskou páskou. Obě utkání operovala ve středu zálohy, první odehrála celé, ve druhém byla po 46. minutách hry vystřídána.
U15
Česká republika bude v roce 2017 hostit mistrovství Evropy hráček do 17 let. To zaprvé znamená, že český tým bude mít jistou účast. A zadruhé, že se ho budou účastnit převážně fotbalistky, které tvoří dnešní reprezentační U15. Šampionát budou hostit Plzeň, Domažlice, Příbram a Přeštice. "Získání pořadatelství ME hráček do 17 let znamená velký mezník pro celý český ženský fotbal. Dlouho jsme na takový okamžik čekali. Šampionát na domácí půdě bude znamenat hodně pro rozvoj ženského fotbalu u nás jako takového," prohlásila předsedkyně Komise ženského fotbalu FAČR Dagmar Damková pro zfotbal.cz
Trenérka Eva Haniaková na dva březnové reprezentační duely s Polskem povolala jedinou slávistku - Kateřinu Šulekovou. Například sparťanek bylo nominováno hned devět.
Úvodní zápas se hrál v pondělí 23. března na půdě soupeře a české žákyně ho vyhrály 4:2. Utkání přenášela i místní polská televize. "Czeszki od pierwszej minuty dominowały w każdym aspekcie gry," uvedly po zápase polské servery (viz zde). Odveta se hrála o dva dny později v Náchodě a znovu přinesla výhru pro české barvy, tentokrát 3:1.
Kateřina Šuleková - Hrála až odvetný zápas, na hřiště se dostala v 59. minutě. Ač je jí stále jen 14 let, tedy věkem žákyně, ve Slavii už si v letošní sezóně vyzkoušela, jaké je to hrát za juniorky.
Slávisté a slávistky v reprezentacích - březen 2015
Slavia má početné zastoupení svých hráčů a hráček v různých reprezentačních týmech. Zde je jejich přehled včetně toho, jak se jim v březnu dařilo.
Komentáře (3)
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde
Re: Slávisté a slávistky v reprezentacích - březen 2015
Falk před 10 lety 02.04.2015 21:09 |Moc pěkné shrnutí ,zajímavé čtení ,děkujem
Re: Slávisté a slávistky v reprezentacích - březen 2015
lassiter před 10 lety 02.04.2015 23:56 |Pane jo, moc pěkné, díky. To muselo dát práce... V té U18-20 to je teda trochu slabota, kromě Routka je tam jen Kuchta, kterého jsme ještě trejdli od nich, hm.
Re: Slávisté a slávistky v reprezentacích - březen 2015
mats před 10 lety 03.04.2015 18:35 |Díky. Moc zajímavý čtení.