Ženský fotbal

Seminář ženského fotbalu v řecku

Před více jak měsícem proběhl velice zajímavý seminář Futuro III v hlavním městě řecka Aténách. Účastníky byly dámy, které trénují. česko mělo dvojí zastoupení, ze Slavia vycestovala asistentka trenéra Dana Jeřábková a trenérka Otrokovic Jitka Klimková. V článku si můžete prohlédnout fotografie!

Termín semináře: 22. 9. – 3. 10. 2005
Účastníci: Slovensko, Polsko, Maďarsko, Rumunsko, řecko, Kypr, Malta, Turecko, Slovinsko, Chorvatsko, Makedonie, česko (Jeřábková, Klimková)
 
Na semináři se objevilo plno osobností z okolí ženského fotbalu. „Byla tu třeba Apríl Heinrich z USA, což je trenérka mistryň světa a olympijských vítězek,“ svěřila se Dana Jeřábková. Kromě toho byla přítomna i švédská trenérka reprezentace do 19 let Pia Sunhage, mimo jiné i trenérka univerzitního týmu Bostonu v USA. Dělá i skautku pro ženskou kopanou.

Seminář byl rozdělen na dvě části – teoretickou a praktickou. V dopoledních hodinách probíhala teoretická část v délce asi tří hodin, výklad byl kompletně v anglickém jazyce. A to co se naučily, mohly hned odpoledne aplikovat, kdy probíhala praktická část. Pomocníkem byla řecká ženská reprezentace, která sloužila k praktickým ukázkám tréninkových jednotek. „A pokud jsme měli za úkol připravit trénink na dané téma či specializaci, tak jsme je vedli jakoby naše družstvo,“ přidala Jeřábková.

Program přednášek byl opravdu hodně bohatý, což komentuje sama naše asistentka. „Obě lektorky předvedly spoustu ukázek, probíraly se veškeré aspekty počínaje fyziologickou přes psychickou, sociální a osobnost trenéra,“ komentovala. Chybět nesměly pravidla fotbalu, osvěžení není nikdy marné, určitě ne všichni je znají maximálně správně. „Probíral se také stav ženské kopané ve světě, v Evropě a jeho rozvoj a podpora od FIFY pro menší rozvinuté země, do kterých si myslím patříme i my. Zařadit sem však můžeme i Kypr, Maltu, která na tom je podstatně hůře než my, během roku odehrála pouze 2-3 mezistátní zápasy, u nás je to mnohem lepší,“ pokračovala ve vyprávění Jeřábková.

Tématem bylo i financování, věčný to problém v řadě zemí, nejen u nás. Důležitá je podpora svazu a propagace produktu ženského fotbalu. „Program to byl opravdu hodně nabitý a hodnotný, dalo to dost zabrat, zvláš? když díky horším jazykovým znalostem jsme si spoustu věcí překládaly večer ve volném času. To je i ponaučení do budoucna, je potřeba se zaměřit na cizí jazyk, hlavně angličtinu. Doporučuji to i hráčkách, čímž se překoná jazyková bariéra při odchodu do zahraničí,“ řekla k zamyšlení.
 
Během deseti dnů plných přednášek a praktických cvičení byl i čas na odpočinek, kdy proběhl volně organizovaný program. „Navštívily jsme třeba Akropoli a Atény, zhlédly dva fotbalové zápasy, tím prvním bylo utkání Ligy mistrů mezi Panathinaikosem Atény a Werderem Brémy, druhým zápas Poháru UEFA mezi AEK Atény a Zenitem Petrohrad, který trénuje české duo Vlastimil Petržela a Vlastimil Borovička a též tam hrají Pavel Mareš a Jan Flachbart,“ prozradila. Na závěr proběhl i tradiční řecký večer ve specializované restauraci.

A co nám řekne naše asistentka závěrem k této zajímavé zkušenosti? „Seminář nám v podstatě „otevřel“ oči ve spoustě věcí, zjistily jsme plno nedostatků, což byl asi záměr. Doufejme, že se nám tyto získané poznatky podaří formou sezení přednést i pro ostatní týmy v čR. Máme k tomu propagační materiály. Snad se pak do budoucna zlepší celková spolupráce mezi družstvy a čMFS, zlepší se propagace ženské kopané a úroveň kopané žen v naší republice stoupne.“
 
 




Komentáře (0)

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde

Zatím nikdo nevložil žádný komentář. Buďte první :)