Vážený pane Hoffmane,
Váš e-mail jsem obdržel 11. prosince, tedy v době, kdy Slavia ukončila spolupráci s panem Beránkem, chystalo se slavnostní zahájení demolic v Edenu a začala jednání s koučem Josefem Csaplárem. Nedlouho poté přišly vánoční svátky. Denně navíc vyřizuji rozsáhlou korespondenci. Proto jsem se k odpovědi na váš dopis dostal až nyní.
K mediální otevřenosti
Snažíme se být maximálně otevření, i když si samozřejmě uvědomujeme, že ve vztahu s médii i fanoušky je stále co zlepšovat, což jsme ostatně prezentovali na tiskové konferenci, kterou zmiňujete. Pravidelně pořádáme diskuse s fanoušky, na oficiálních webových stránkách pak několikrát do roka zveřejňujeme odpovědi vedení (naposledy 24. listopadu 2003).
Ohledně rozchodu s trenérem Miroslavem Beránkem se představenstvo akciové společnosti rozhodlo po dohodě s koučem ukončení spolupráce nekomentovat. Jako člen představenstva jsem tímto rozhodnutím vázán. Slavia i trenér Beránek se navzájem respektují a tímto krokem se společně snažili předejít mediálním bouřím, které by v důsledku poškodily obě strany. Na druhou stranu, fanoušci i média si tak ukončení spolupráce mohli vysvětlovat po svém. I přesto, že nás rozhodnutí událost nekomentovat mohlo v očích veřejnosti poškodit, se domníváme, že zvolený postup byl pro obě strany korektní. V jiných případech nicméně naší mediální strategii nejspíš pozměníme a budeme víc chránit mediální obraz Slavie.
Píšete, že se klubu již pět let nedaří, a to ekonomicky a často i sportovně. Připomínám, že Slavia prochází v poválečném období nejúspěšnějším obdobím, pravidelně startuje v evropských pohárech a končí na předních příčkách v lize. Všichni ve Slavii si samozřejmě přejí, aby klub vyhrál titul a dostal se do vysněné Ligy mistrů. Za čtrnáct let od změny režimu jsme se posunuli do role české dvojky. Věřím, že v letech následujících se dostaneme ještě výš.
Jako generální ředitel se zodpovědnosti za minulá léta nezříkám. O setrvání generálního ředitele ale rozhoduje buď generální ředitel nebo majitel klubu, tedy společnost ENIC. Analogicky pak platí, že o setrvání trenéra rozhoduje trenér nebo představenstvo klubu, které jeho práci také hodnotí.
K ekonomice klubu
Současná Slavia a její majitel jsou schopni zajistit rozpočet 120 miliónů korun, který uvádíte. Dále bych nenazýval prodeje Vachouška, Skácela, Petrouše či Dostálka za „experimenty s překupnictvím skororeprezentantů„. Obecně platí, že je-li nabídka pro klub i hráče výhodná a hlavní kouč A-mužstva a hráč s přestupem souhlasí, pak je možné transfer uskutečnit.
Štěpán Vachoušek odešel před začátkem sezóny právě za těchto podmínek. Dále si musíme uvědomit, že dostane-li fotbalista nabídku, která mnohonásobně převyšuje možnosti jakéhokoliv českého klubu, je třeba zvolit velmi citlivý přístup. Zahraniční angažmá hráče i s rodinou finančně zajistí lépe než v české republice.
Před začátkem sezóny do mužstva navíc přišel Pavel Fořt z Plzně, v té době nejlepší druholigový střelec. To že se na podzim neprosadil, jak bychom si představovali, je otázka jiná. Zda se posily prosadí, nelze nijak zaručit. Pečlivým výběrem je možné pouze zajistit určité předpoklady, úspěch či neúspěch se ale nedá naplánovat.
Poté, co se Slavia s kádrem, který splňoval požadavky realizačního týmu, neprobojovala do Ligy mistrů, bylo nutné reagovat. Daleko větší problémy po podobném selhání řešili i v jiných klubech, nejznámějším příkladem je Borussia Dortmund. Protože jsme přišli o prostředky z účasti v Champions League, bylo je třeba alespoň částečně získat z jiných zdrojů. Kdybychom postoupili, Rudolf Skácel by neodešel. A dlužno poznamenat, že se nejednalo o odchod nedobrovolný, jak se uvádí v některých médiích. Kdyby Skácel odejít nechtěl, Slavia by ho nenutila.
A nakonec případ Adama Petrouše a Richarda Dostálka. Oba hráči působili ve Slavii mnoho let, Petrouš dokonce mimo krátkého působení v Bohemians celou dosavadní kariéru. I v tomto případě jsme zvážili lidský rozměr. Oběma bude zanedlouho třicet let a podobná nabídka by se nemusela opakovat. Odstupné pro Slavii mělo v současné době stagnace fotbalového trhu požadované parametry.
K prodlužování fází mezi vytvářením a splácením závazků:
Neúměrné narůstání závazků bez seriózní perspektivy jejich vyrovnání je hazardem, do kterého se Slavia nemůže pustit. Přestup Tomáše Rosického byl v českých poměrech naprosto výjimečný a sám jistě víte, že ani předtím, ani poté, se žádný takový neuskutečnil a čekat na něj jako na spásu by se nemuselo vyplatit. Vámi zmiňovanou cestou výchovy vlastních hráčů a angažování jen těch fotbalistů, u kterých je vysoká pravděpodobnost, že se prosadí, hodláme jít i nadále. Věříme, že se nový kouč Josef Csaplár prosadí a pomůže nám dosáhnout sportovních i obchodních úspěchů.
S pozdravem,
Vladimír Leška
Poznámka redakce:
Jestli jste nečetli email, který honzah zaslal panu Leškovi, přečtěte si ho zde. Je zajímavé si přečíst i komentáře, nad některými je dobré se zamyslet.
Leškova odpověď
Tak mi Leška odpověděl na e-mail. Takže ho předkládám v nekrácené podobě...
Komentáře (2)
Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde
Re: Leškova odpověď
(host) před 21 lety 13.01.2004 00:06 |Je vidět dobrá práce Saši Klimenta, děkujeme.
LOOOOOL
(host) před 21 lety 13.01.2004 21:18 |Myslíš, že je to práce Saši Klimenta ? Já si taky myslím, že pan Leška má na starosti důležitější věci než odpovídat na maily...