Slavia - Sparta 0:1

Po dnešním derby je mi opět tak trochu smutno. Jsem ale slávista, tak mě to ani nepřekvapuje, bohužel...

sestava: M. Václavík - L. Kozel - A. Petrouš, M. Müller, G. Sankovič (85. I. Svoboda) - T. Kuchař, R. Dostálek, P. Gedeon (77. J. Kozák), L. Sedláček - T. Došek, L. Zelenka

Tak to dneska nedopadlo dobře, Slavia doma prohrála se Spartou, což nás slávisty všechny ranilo, propadáme se v ligové tabulce a na první místo (tedy na Spartu) ztrácíme již 8 bodů.

Nutno říci, že hostující tým si výhru zasloužil, byl nebezpečnější a působil lepším dojmem. Slávisté se sice snažili, bojovali, ale neměli na to a dostávali se jen do náznaků šancí.

Slávistický prapor dlouho hrdě držel brankář Michal Václavík, chytal skvěle a byl jednoznačně nejlepším slávistou na hřišti. čisté konto nakonec ale neudržel, ne vlastní vinou. Alespoň nás ke konci potěšil svou hrou v poli.

Hodně je mi líto, jaká situace vládla ve strahovském hledišti. Mělo to být domácí utkání, ale všude kolem samí spar?ani. Ke konci se Strahovem šířil jen jediný pokřik - Sparta. To mě hodně ranilo.

Kde je teďka Slavia, to radši ani nebudu psát.

Info ze Sportovních novin: Spar?anská série bez porážky trvá. Ani ve 251. derby se Slavií dnes fotbalisté z Letné neinkasovali branku a po dorážce Jarošíka deset minut před koncem vyhráli na půdě věčného rivala v desátém ligovém kole 1:0.

Derby začalo opatrně. Slávisté se nehnali do divoké ofenzívy, vědomi si největší současné zbraně Sparty, jíž jsou brejkové akce. A tak se většina dění odehrávala ve středu hřiště, kde díky svému důrazu měli míč více na kopačkách hosté. Oba týmy se snažily ztéci soupeřovu branku, jenže rozdíl byl v tom, že Sparta své pokusy často zakončila střelou, zatímco Slavia se zastavila vesměs na hranici šestnáctky.

A tak první střela domácích na čecha přišla až po půlhodině. V té době už měl Václavík na druhé straně za sebou řadu ošemetných situací, vedených vesměs po levé strany spar?anské sestavy, kde se jak Michalík, tak Labant často tlačili do trestného území domácích.

Největší šance prvního poločasu se však zrodila ve středu hřiště, když slávisté prohráli další z řady důrazných soubojů a Hartig vybídl uličkou Sionka k sólu. Jenže letenský záložník potvrdil pověst hlavního spalovače v rudém dresu a stejně jako opakovaně ve středu se Spartakem Moskva, i dnes svou šanci propásl.

Po změně stran se hra výrazně zrychlila a přibylo i rušných okamžiků. V padesáté minutě to zkusil Gedeon, ale bez úspěchu. A vzápětí přišla další takřka stoprocentní šance Sparty, jenže Jarošíkovu hlavičku z malého vápna Václavík skvěle zneškodnil.

Slávisté pochopili, že jen s vyčkávací taktikou by daleko nedošli, a tak se stále častěji pouštěli do útočení. Ovšem s výjimkou Zelenkova tvrdého hlavičkového pokusu z 62. minuty byly jejich pokusy neškodné.

A tak Sparta v posledních dvaceti minutách zvýšila svou aktivitu a deset minut před koncem vstřelil Jarošík rozhodující gól. První pokus zblízka mu sice ještě Václavík zneškodnil, ale na následnou dorážku pod břevno už dosáhnout nemohl.

Hlasy po utkání:

Josef Pešice: "Na obou týmech bylo vidět, že hráči v derby chtějí moc uspět. Projevilo se ale, že Sparta je v lepší psychické pohodě. Její hráči se dostávali častěji do šancí, ale i lépe bránili. Vymlouvat se na to nechci, ale měli jsme spoustu zraněných a třeba Gedeon, Kuchař a Kozel začali trénovat až včera. Dostálkovi jsem za to, že neuhlídal Jarošíka, vynadal hned po utkání."

Jaroslav Hřebík (Sparta): "Zápas měl správný charakter derby, všichni fotbalisté hráli na doraz. My byli lepší, protože jsme šli více za vítězstvím a měli jsme i více šancí. Domácí dlouho bojovali o úspěch, navíc je velmi dobře podržel především Václavík."

Trefa Jiřího Jarošíka rozhodla deset minut před koncem osud 251. derby pražských 'S'. Spar?anský záložník dostal od svého strážce Richarda Dostálka po standardní situaci prostor, a když neuspěl hlavou, rozhodl z dorážky pravou nohou.

"Tento gól řadím hodně vysoko. Nevzpomínám si, kdy jsem naposledy dal takto rozhodující gól na 1:0," radoval se Jarošík po zápase. "V minulých zápasech se nám standardní situace nedařily, dneska nám šly a vytvářeli jsme si z nich šance. Při gólu to byla nacvičená standardka. Vlado Labant to dobře kopl na zadní tyč, Ríša Dostálek trochu zaváhal a nechal mi prostor."

I při nabitém programu našla Sparta síly a dokázala v závěru vstřelit vítězný gól. "Je to derby a jsme strašně rádi, že jsme vyhráli. První půle nebyla z naší strany nic moc, ale kdyby dal Libor Sionko svou šanci, tak by byl ten dojem lepší. Druhý poločas jsme hráli na doraz a věřili jsme, že to tam spadne," dodal třiadvacetiletý Jarošík.

Slávistický středopolař Sedláček si byl vědom, že má Sparta náročný program, a věřil ve vítězství. "Kdybychom dali první gól, tak bychom vyhráli, ale my jsme ho bohužel dostali," litoval Sedláček. "Nepokryli jsme soupeře při standardní situaci a Sparta už pak výsledek ubránila," dodal k zoufalému závěrečnému náporu.

Při něm se vysunul dopředu i brankář Michal Václavík, ale ani on k ohrožení svého protějšku Petra čecha nepřispěl. "Hráli jsme dobrý zápas a myslím si, že by mu více slušela remíza," mínil dobře chytající Václavík, který však již napodruhé střelci Jarošíkovi ve skórování nezabránil.

To čech nepustil v mistrovském zápasu za svá záda míč již sedmnáct a čtvrt hodiny, tedy 1035 minut. "My to nepočítáme, jdeme do každého zápasu s tím, že nechceme inkasovat," promluvil za mužstvo devatenáctiletý gólman, kterého jeho výkony dostaly i do reprezentace.

čech přiznal, že mu nejhůře bylo při Gedeonově střele. "Před brankou je totiž velmi nerovný terén. Jsou tam nepříjemné drny a jsem rád, že mi balón nevypadl, protože by tam mohl někdo dorážet," připojil čech. Dodal, že mužstvo se hned od neděle začne soustředit na zápas Ligy mistrů, který čeká Spartu ve středu na hřišti Feyenoordu Rotterdam.