Slavia - Sparta 2:1

Slavia porazila v Edenu Spartu brankami Chytila z druhé a Zafeirise s dvacáté druhé minuty. Za hosty snižoval ve druhé půli Rrahmani. V nervózním závěru viděli červené karty Oscar a Vitík. Slavia po tomto zápase vede ligovou tabulku už o šest bodů a titul si může vyhrát bez ohledu na výsledek zbývajících dvou derby v sezóně.

V základní sestavě Slavie nenastalo žádné překvapení. Jediné, co nebylo před jejím zveřejněním jasné, byla otázka ofenzivní trojice. Trenéři se rozhodli postavit k Chorému a Provodovi Chytila, Slavia tedy hrála na dva klasické útočníky, pod kterými operoval Lukáš Provod. Hosté postavili do ofenzivní trojice Krasniqiho místo Haraslína, na stoperu dostal přednost Sörensen před Zeleným. Výkop zápasu se drobně opozdil, protože hřiště halil dým ze slávistické pyrotechniky... Ale když se odstartovalo, hned se děly věci. Z prvního autového vhazování se míč dostal k Dioufovi, ten se proháčkoval do vápna, jeho nabídku si našel Chytil, který usměrnil míč do sítě - 1:0! Také druhou střelu zápasu zaznamenali slávisté, Chytil to zkusil z úhlu, ale jeho pokus postrádal razanci a Vindahl neměl problém. Hrálo se ve vysokém tempu, oba týmy se snažily napadat soupeře. V 17. minutě po rychlém protiútoku Slavie prošel krásně do vápna Provod, jeho pokus ale zablokoval Vitík na roh. V 19. minutě měli první tutovku také hosté. Diouf lehce ztratil na polovině hřiště, Sparta šla do brejku, Krasniqi nahrál Birmančevičovi, jeho střela sice šla mimo dosah Kinského a asi vedle brány, stejně ji ale vykopl Oscar. Ztrátu míče zaznamenali ve středu pole také hosté a dali možnost postupovat na bránu Zafeirisovi. Ten napřáhl z dobrých 25 metrů a parádně poslal míč mimo dosah Vindahla - 2:0! Snížit mohl Preciado, který po rohovém kopu Sparty střílel zpoza vápna levačkou,  Ve 29. minutě šli slávisté do další zajímavé protiakce, Chorý nabil Zafeirisovi na hranici vápna, ten vystřelil prudce, ale tentokrát více doprostřed brány a dal tak příležitost Vindahlovi míč vyrazit. V 39. minutě vybojoval míč Douděra a vznikla tak situace čtyři na tři. Douděra místo přihrávky Chytilovi zvolil střelu z 20 metrů, bránu však minul. Slávisté byli rozhodně nebezpečnějším týmem, Bořil si ale v další zajímavé akci ukopl míč příliš daleko, Douděrova střela zpoza vápna mířila mimo a Diouf zase nedokázal proniknout do vápna skrz dvojici obránců. Mezitím ještě zabrnkali Kinský se Zimou na nervy fanouškům v Edenu, akce u vlastní branky ale vyústila v krásné vyjetí Zimy z vápna, což si zasloužilo potlesk tribun. Poločas tak skončil vedením Slavie 2:0.

Hosté v poločase vyměnili Olatunjiho za Haraslína, první střelu však měli opět slávisté, po hezké kombinaci na levé straně zkusil obstřel na zadní tyč Chytil, bránu netrefil. Po 50. minutě se hra trošku rozkouskovala, žádný z týmů se nedostával k vápnu soupeře. Po hodině hry přišel do hry místo Chytila Lingr.  Bořil na poslední chvíli zablokoval Laciho střelu a hosté reagovali výměnou Rrahmaniho za Krasniqiho. Slávisté měli šanci, kdy Lingr hledal Holeše, tomu chyběl krok, za což slávisté krutě zaplatili. Hosté šli do protiakce, kterou vedl právě Rrahmani, přestože byl ve finále zdvojen Zimou a Bořilem, tak dokázal vystřelit na bližší tyč a Kinský na míč nedosáhl. Vyrovnat se pokusil Haraslín, jeho typický obstřel na zadní tyč Kinský dobře vyrazil. Po zisku míče výborně nahrál Zima do šance Lingrovi, ten ale se střelou maličko zaváhal a míč mu ukopl Vitík. V 75. minutě střelu Provoda zablokoval Panák na roh. O pět minut později nástřel Provoda sice trefil Zimu, od něj se míč ale odrazil mimo bránu. Na druhé straně se za obranu Slavie dostal Birmančevič, byl už sice hodně z úhlu, přesto jej ale musel výborně vychytat Kinský. V poslední desetiminutovce přišel na hřiště Wallem místo Douděry a v dresu hostů Solbakken a Daněk. Po faulu na Chorého poslal parádní míč do vápna z přímého kopu Provod, Lingr ale vlastně ani pořádně nezakončil. V jedné z posledních akcí zápasu střílel Rrahmani, jeho střelu kryl Kinský, když míč držel v ruce kopl do něj Bořil, který byl v souboji s Vitíkem. Strhla se mela, po které viděl druhou žlutou kartu Vitík a kromě něj též Bořil. Závěr zápasu se tímto sudímu Szikszayovi poněkud vymkl z rukou, poté, co Rrahmani strčil do Oscara, reagoval Oscar úderem hlavou, což vedlo k červené kartě pro Oscara a žluté pro Rrahmaniho. Oscar tím zbytečně oslabil tým pro zápasy po reprezentační přestávce, protože ihned po následném rozehrání míče sudí zápas ukončil. Po skončení zápasu si ještě oba tábory něco na hřišti vyříkávali, karty ale už nepadaly. Slávisté se brzy odebrali radovat se z vítězství 2:1 a šestibodového náskoku v čele tabulky.

Trenér hostů Lars Friis okomentoval zápas těmito slovy: "Nevím, proč jsme měli tak slabý start do zápasu, ale je to důvod, že zápas skončil tak, jak skončil. Poslední dobou se nám dařily vstupy do zápasů. I před zápasem jsme si řekli, že musíme dobře odstartovat. Když inkasujete po nějakých 90 vteřinách, je to těžké. Krasniqiho jsme postavili do zápasu, protože jsme čekali, že budeme potřebovat náběhy za obranu. Dostali jsme více prostoru ke hře, než jsme čekali. Ale Krasniqi zahrál dobře. Když je Slavia na balonu, víme, co bude hrát a je v tom skvělá. Když jsme byli na míči my, dostali jsme od Slavie víc prostoru, a na to jsme nedokázali zareagovat v první půli lépe. Ve druhé půli jsme reagovali lépe. Co se týče situace v tabulce, musíme pokračovat v naší hře. Ano, ztrácíme šest bodů, ale nemění to nic na tom, jak fotbal děláme. Prohráli jsme bitvu, ale určitě ne válku. Je určitě rozdílné hrát v lize a v pohárové Evropě, Slavia to má určitě stejně. Pro jiné české kluby jsou zápasy se Spartou jako Liga mistrů. Nemyslím, že máme v domácí soutěži takové problémy. Prohráli jsme dva zápasy v lize a to je o dva zápasy víc než by bylo dobré. Myslím, že v devadesáti minutách sudí zvládl zápas velmi dobře, jeden z nejlepších výkonů sudího v derby za poslední dobu.  Pak udělal velkou chybu, když udělil červenou kartu Vitíkovi, vyústilo to v další červenou kartu. Myslím, že to nebyl zápas na dvě červené karty. Mám radost, že emoce tentokrát neudělaly ze zápasu válku. Olatunji a Rrahmani jsou odlišné typy. Olatunji dříve dělal Slavii na tomto stadionu hodně problémů, ale dnes byl velmi dobře pokrytý. Když máme ke hře více prostoru, je lepší Rrahmani, také je skvělý zakončovatel, proto šel také ve druhé půli do hry. Do dalších zápasů budeme mezi nimi volit dle typologie zápasu."

Jindřich Trpišovský řekl k vítěznému derby následující: " Vstoupili jsme dobře do zápasu, k absolutní spokojenosti chyběl jen třetí gól, abychom ten náskok zvýšili. Pomohl nám rychlý gól, to je jasné, ale pomohlo to celkově fotbalu, bylo tam až zběsilé tempo z obou stran. Bylo tam hodně intenzity, běžeckých soubojů. Nebyl to asi technicky úplně top zápas, ale pro diváky to i tak bylo zajímavé. Bylo to hodně intenzivní. Hostům pomohl příchod Rrahmaniho, který je dostal do hry. Pro nás to bylo složité, podržel nás Bóřa a Tonda Kinský. Ten zápas se lámal šancí, kdy jsme zpětnou přihrávkou nenašli spoluhráče a místo toho jsme inkasovali. Jsme maximálně spokojení, byl to celkově skvělý zápas, kterému by slušelo ještě víc branek. Jednoznačně jsme chtěli vyhrát pro lidi, měli jsme tu zápas s Ajaxem, ale cítili jsme, že koncentrace je na tento zápas. Loni jsme ve čtyřech derby čtyřikrát remizovali, moc branek nepadalo. Pro tým a hráče je hodně důležité takový zápas vyhrát. Loni jsme v bezbrankových zápasech jednou tahali za kratší konec, ve druhém jsme měli dvě tutovky v závěru. Loni jsme doma po dobrých výkonech dvakrát byli smutní po brankách z penalt. Když někam zalezeme a hrajeme bezpečně, obvykle to špatně dopadne. Kolem 80. minuty šel soupeř dvakrát do brejku, to náš fotbal přináší. Jsme ale silní v situacích jeden na jednoho, možná je pro nás lepší soupeře chytat takto než bránit v bloku. Každý tým má nějakou DNA, nějakou tvář, my jsme silní v zápasech nahoru dolů. Kdybychom inkasovali na 2:2, asi bych mluvil jinak, ale já mám takový fotbal rád, jsem rád, že mají kluci odvahu jít nahoru i v závěru zápasu a snaží se zápas rozhodnout. Červený zákrok Oscara jsem neviděl, ale samozřejmě je to zbytečné, je to škoda. Bavili jsme se o tom před zápasem, že se potřebujeme soustředit na fotbal. Byl to absolutní nesmysl, zvlášť za tohoto stavu. Oscar hrál skvělý zápas, tohle je jediná kaňka, je to pro nás důležitý hráč. Situace tehdy v Ostravě byla trošku jiná. Rozhodčího nechci hodnotit, když někoho pochválím, většinou to špatně dopadne. V první půli nebyl vidět, to je nejlepší vizitka. Konec je vždy emotivní, když jeden tým prohrává. Kvalita zápasu sportovně byla vysoká, přispěly k tomu oba tábory i rozhodčí. Pro mě osobně je šestibodový náskok bezvýznamný, nechci se na to vůbec koukat. Je to hezké, ale potřebujeme podávat výkony jako dnes. Nesmíme se na tabulku koukat, sezóna je dlouhá, musíme se soustředit na své výkony. Jsem rád za repre pauzu, měli jsme těžké zápasy. Období mezi repre pauzami nám vyšlo skvěle. Po pauze budeme hrát v Jablonci, který teď hraje skvěle. Dnes na hřišti nebyl hráč, u kterého bych měl výhrady. Pro mě byl dnes král Zimič, podal skvělý výkon, přitom byl do toho hozen po zranění Igyho. Hrál proti Olatunjimu, který nám dělá problémy svým stylem. Co předvádí Bóřa, je neskutečné. Kluci vzadu hráli skvěle, soupeř měl nepříjemné momenty, Krasniqi tam měl výborné momenty. Pro mě to byl těžší a lepší zápas, než se tu někdy hrají v evropských pohárech. Svůj pozápasový skluz bych moc nehodnotil, stárnu, je to čím dál horší. Kulisa byla fantastická. Máme v Česku fotbalový boom, spousty zápasů jsou vyprodané, musíme si toho vážit. Každé derby je atmosférou skvělé, každý, kdo sem přijde poprvé, je z toho vyřízený, co tu zažije. Fanoušci jsou motorem týmu a jsem rád, že tým jim dnes dal vítězství. Atmosféru jsme cítili už při rozcvičení. Soupeře moc hodnotit nechci. Musíme se připravovat na individuality soupeře, často vznikají situace jeden na jednoho, v nich chceme soupeře eliminovat. Příprava na soupeře byla podobná, používali jsme něco z minulých sezón. Hráči se znají mezi sebou, koukají na sebe. Je tam jedna věc, kterou Sparta teď dělá jinak než dříve, ale nechci být příliš konkrétní, budeme s nimi hrát další zápasy. Zafi vstřelil třetí gól za poslední dobu levačkou. Bavili jsme se s ním o tom po loňské sezóně. Většinou hráči, když jsou vyhranější a zkušenější, mají víc klidu při zakončení a víc si věří. U Zafiho nastal progres, hodně trefuje bránu, přitom dříve často střílel nad bránu. Hodně se tomu věnuje se skill coachem. Dnes to trefil skvěle. Rapidně se od léta zlepšuje, i v pohybu nahoru dolů. Hráče tento zápas stál strašně sil, soupeř poslal do hry čerstvé hráče, my jsme do toho nechtěli moc sahat. Někteří hráči pro nás jsou důležití, Provi nebo Choras, jsou důležití například při standardkách. Sparta mohla srovnat, ale my také měli situace, ve kterých jsme mohli rozhodnout. Jsem rád, že hráči se vydali tak, jak se vydali, my to takhle chceme hrát. Bylo to náročné, klobouk dolů před všemi hráči."

11. kolo - Neděle 06. 10. 2024 18:30