Slavia - Plzeň 3:0

Slávisté předvedli v Edenu vynikající, dominantní výkon a zcela zaslouženě porazili Plzeň 3:0 brankami Bořila, Chorého z penalty a Provoda. Všechny branky padly v prvním poločase, ve druhém už slávisté hru kontrolovali.

Trenér Trpišovský vyslal do zápasu stejnou sestavu jako v úterý v Mladé Boleslavi. Hosté v ofenzivě spoléhali na trojici Šulc, Jirka, Adu. Hned ve druhé minutě udělal kiks vybíhající brankář Tvrdoň a dal možnost Douděrovi ohrozit odkrytou bránu, záložník Slavie však míč netrefil ideálně a pomalý míč stihl před brankovou čarou zastavit Jemelka. A o minutu později okořenil zápas sudí Černý. Dweh před zraky celého stadionu rukama povalil k zemi zezadu Chorého, na kterého mířil centr, penaltový faul se ale nepískal, což rozzuřilo asistenta Houšteckého natolik, že uviděl červenou kartu. V osmé minutě naopak viděl přísnou žlutou kartu Markovič. V 10. minutě šla Slavia do vedení. Dobrý Douděrův centr propadl k Dioufovi, jeho střelu Tvrdoň vyrazil, u dorážky byl ale nejdříve Bořil a z úhlu Tvrdoně prostřelil - 1:0! Krátce po rozehrání Černý odpískal dost přísně faul napadajícího Chorého na Tvrdoně, čímž připravil Slavii o rohový kop, kterým akce jinak skončila. V další šanci byl v 17. minutě Chorý, z voleje na bližší tyč minul. Pak Ogbu propadl ve středu hřiště a ostatní defenzivní hráči horko těžko hasili úprk Šulce. Hrál se velmi atraktivní zápas, Provod střílel dobře z hranice vápna, Tvrdoň vyrazil na roh. Po dalším rohu se srazili Ogbu s Markovičem a obránce Slavie to odnesl tak, že musel být odnesen na nosítkách a vystřídán Zimou. Ve 29. minutě střílel po rohu z dobrých 25 metrů Jirka, Kinský míč vyrazil. Prakticky z protiakce prošel po levé straně do vápna Diouf, jeho centr hlavičkoval Chorý jen doprostřed branky. A tamtéž mířil stejný hráč i střelou z dvaceti metrů jen o minutu později. Pak zase na druhé straně hlavičkoval Havel nad bránu. Frenetické tempo zápasu nepolevovalo, Oscar elegantně udržel míč snad proti pětinásobné přesile a rozjel tak akci, kterou Provod vyřešil přihrávkou do vyložené šance Chytilovi, ten se zakončením trošku zaváhal a pak jeho slabší střelu vytáhl na roh Tvrdoň. Pak zase na druhé straně měl velkou šanci Jirka, ve vápně ale vystřelil těsně nad bránu. V další ofenzivní akci Slavii vystřelil Provod, Tvrdoň jen nepřesvědčivě vyrazil před sebe, než stihl míč napodruhé sebrat, míč mu ukopl Chytil, kterého Tvrdoň rukou poslal k zemi. Černý nepochopitelně neviděl faul, tentokrát jej ale VAR poměrně rychle opravil. K penaltě se postavil Tomáš Chorý, poměrně suverénně ji proměnil a poslal Slavii do vedení 2:0. Ani to ale nebylo vše, v závěru sedmiminutového nastavení kopala Slavia roh, ten se odrazil na hranici vápna k Provodovi. Český reprezentant míč poslal na bránu, ještě jej lehce tečoval Jemelka a míč skončil v síti - 3:0. Slavia zcela zaslouženě vedla v poločase nad Plzní 3:0!

Hosté v poločase vystřídali brankáře, Tvrdoně nahradil Jedlička. Trenéři Slavie stáhli ze hry Oscara, který během první půle spadl po jednom ze soubojů z výšky na záda, místo něj hrál ve středu zálohy Petr Ševčík. Slávisté pokračovali ve výborném výkonu z první půle, po dobré práci Bořila šel Chorý ze strany sám na Jedličku, ten jej ale vychytal. Aktivita byla nadále na kopačkách Slavie, šance ale už nepřicházely. Naopak po hodině hry špatně rozehrál Holeš, hosté šli do brejku, střelu Adua ale bránící hráči přizvedli na roh. V 66. minutě nahradil Mojmíra Chytila Ondřej Lingr. Plzeň ve stejném okamžiku poslala do hry hned čtyři čerstvé hráče, konkrétně Vydru, Vašulína, Slončíka a Cadua. Po rohovém kopu to zkusil z voleje z dobrých 25 metrů Holeš, Jedlička vyrazil na další roh. Po něm trefil ve vyložené šanci Holeš tyč! Na druhé straně dobře vyrazil Kinský střelu Kalvacha, která před ním zaplavala. Na poslední čtvrthodinu přišli na hřiště Michez a Wallem místo tahounů Slavie v tomto zápase Provoda a Chorého. Hned po jejich příchodu na hřiště tečovala obrana Zafeirisovu střelu nad branku. V 77. minutě pak hlavičkoval Zima těsně mimo. O tři minuty později na druhé straně Dweh tvrdou ranou těsně minul. Na hřiště se dostal ještě Jurásek místo Douděry a Kinský skvěle vytáhl hlavičku Vašulína na roh. Zbytek zápasu proběhl už v poklidu bez šancí, Eden tak po závěrečném hvizdu sudího mohl slavit důležité vítězství 3:0.

Trenér Plzně Miroslav Koubek k zápasu řekl: "Slavia dnes byla silná, o tom není pochyb. Čekali jsme, že budou hrát podobně jako proti Lille, hráli dobře už v Mladé Boleslavi. My jsme jí soubojově, mentálně podlehli, nezvládli jsme úvod zápasu. Hráči v zadních pozicích kupili chyby. Byla tam vidět nervozita, Slavia to vycítila. Brzy jsme inkasovali, pak jsme se dostali slušně do hry. Měli jsme i gólové možnosti, největší Jirka. Zaměstnali jsme obranu Slavie, ale i v této pasáži jsme soupeře pustili do brejku po nekvalitně řešených situacích. Místo abychom hráli na brejky my, hrála tak Slavia. Zlomový moment byla penalta po střele, která byla určitě chytatelná bez vyražení. Slavia nás dorazila ještě do poločasu. Do druhé půle jsme si dali za úkol poločas minimálně neprohrát. To se povedlo, ale chyby v zadních řadách ale pokračovaly, Slavia se dostávala hodně do standardek. Podlehli jsme tlaku Slavie, zároveň jsme jí to ale ulehčili. Střídání brankářů v poločase jsem udělal, byla tam nejistota. Teď přišel čas dát šanci opět Martinu Jedličkovi. Tomáš Chorý předvedl výkon, jaký jsme očekávali. Určitě by byl radši, kdyby byl v našem dresu. Výšková převaha Slavie byla určitě výrazným faktorem. Jindra Trpišovský může poskládat mužstvo habánů i menší mužstvo. Slavia udělá velký výsledek i v Evropské lize. Naším záměrem bylo mít kratší hřiště, stopeři měli být víc u sebe a výš. Souaré zatím netrénuje, byla tam zlomenina. Něco jsme si po křídlech vytvořili, ale bylo toho málo. Loni jsme tu vyhráli, protože Slavia nehrála tak intenzivně jako dnes. Na tom levelu absolutní evropské intenzity, na kterém Slavie nyní je, to je opravdu těžké, ve Frankfurtu to bude podobné."

Jindřich Trpišovský zhodnotil utkání takto: "Myslím si, že to byl evropský zápas. Celkově byl zajímavý, nám se podařilo do zápasu dobře vstoupit, podobně jako s Lille. Vytvořili jsme si velký tlak na míč, postupně jsme se nastartovali a celoplošným dobrým výkonem jsme se dostávali do šancí, z čehož rezultovalo tříbrankové vedení v poločase. I soupeř měl kvalitu na míči. Mrzí nás zranění Igyho, je to vážné zranění, chceme mu dnešní vítězství věnovat. Pochválím i Zimiče, který to zvládl skvěle. Dařilo se nám tlačit na rozehrávku Plzně, na jejich důležité hráče. Soupeře, jeho výsledky a hráče velmi respektujeme. Ve druhé půli zběsilé tempo trošku opadlo, hru jsme kontrolovali, byla tam tyčka, pár dalších věcí, Tonda vytáhl skvělý zákrok. Jsem rád, že jsme zápas zvládli po takovém výkonu. Děkuji fanouškům za fandění a za choreo. Tomáš Chorý má dost zkušeností, určitě to pro něj nebylo jednoduché, v tom klubu něco odvedl, má k němu vztah. Ale kluci jsou profíci a musí podat maximální výkon. Dnes to byl od něj komplexní výkon, ustál i penaltu, byl dobře nastavený. Něco málo jsme si spolu řekli, ale už v týdnu jsem viděl jeho koncentraci. Oscarův výkon byl fenomenální. Tým nám funguje v defenzivě i díky Oskymu. Střídání bylo vynucené, narazil si bok a stehno po té stoličce. Kulhal, nemohl došlápnout. Mrzí mě, že to ani nebylo odpískáno jako faul, padal z velké výšky. Doufám, že to ale nebude nic vážného, že to bude jen naraženina. Houšťu kluci znají, tým mohl cítit křivdu, tak jej to mohlo ještě víc nabudit. Jsem rád, že tu neřešíme čistý čas, je to rozdíl oproti tomu, co tu bylo rok a půl, dva roky zpátky. Bořil má lídrovství v sobě. Dřív nám takoví hráči trošku chybělo, dnes těch vůdcovských typů máme víc. Bóřa vždy byl přirozený lídr, u něj to není hrané, hráči to berou. Má velkou nechuť prohrávat, dnes k tomu přidal i kvalitu, dnes se parádně trefil, jindy to často přestřeluje. Zranění Igyho je strašná ztráta, těžko odhadovat, kdy se vrátí, snad by mohl stihnout konec podzimu. Je to druhá ztráta obránce během pěti měsíců, už jsme přišli o Vlčka. Jsou tu kluci, kteří musí chytit šanci za pačesy. Nahradit takového hráče by bylo těžké pro každý tým. Je pro nás důležitý nejen herně, ale i lidsky. Nový formát Evropské ligy je nezvyklý, pro každého je to nové. V minulosti jsme vždy hodně čerpali z prvních zápasů v odvetě, to tu teď odpadá. Do pozitivna bych dal, že to je osm zápasů. Máme člověka, který materiály na soupeře připravuje, tři dny na tom dělá, máme už připravené video. Jsme na evropské zápasy zvyklí. Razgrad vypadá jako zajímavý tým, hodně vysokých hráčů. Vezmeme nějaké mladé hráče, kteří ještě půjdou zítra za B tým. Na zápas se těším, netěším se na cestu, ta je trochu komplikovaná. V Bulharsku jsme jako trenéři ještě nehráli. Byl tam Pavel Vrba, styl fotbalu je dlouhou dobu podobný. Na typy hráčů, které mají, se umíme připravit. Jsou tam techničtí hráči, kteří jsou zároveň silní. Z naší defenzivy máme radost. Za Kinského příchodem byli hlavně trenéři golmanů. Tonda to zvládá skvěle, ale stejně tak mu ostatní kluci dělají dobrý servis. Jindra Staněk by se měl vrátit v zimě, jak to bude dál, to uvidíme. Zatím jsou jeho výkony velmi dobré. Hrozně nám pomáhá ve výstavbě, je hodně pracovitý. Pokud bude zdravý, tak udělá velkou kariéru. Letos nás už několikrát podržel. V sestavě nám hodně pomáhá variabilita, umíme reagovat na situace při zápase. Teď nám pomohlo, že jsme měli mezi zápasy tři dny odpočinku, to nám během podzimu bude chybět, nastanou situace, kdy se ve čtvrtek v noci vrátíme odněkud a budeme hrát v neděli. My ale pro dobrý výkon potřebujeme mít odpočaté hráče, tak to pro nás bude složitější. Teď je nejdůležitější, že nám hraje dobře všech jedenáct hráčů, nejsou tam slabé výkony. Informace o zdravotním stavu Lukáše Vorlického poskytne on sám, chybět nám ale bude na delší dobu, souvisí to s jeho zraněním z před dvou let. Simion Michez potvrzuje, co se nám na něm líbilo. Umí pracovat v rychlosti s míčem oběma nohama. Je tam pár věcí, které musí trošku zlepšit, hra hlavou, intenzita. Připomíná mi Malicka, když k nám přišel. Má zajímavé předpoklady, je to profík, je dobře nastavený. Musí si zvyknout na soubojovost české ligy."

FC Viktoria Plzeň

Právě probíhá hodnocení hráčů v utkání, ukončeno bude za hodinu. (1 - nejslabší / 10 - nejlepší) Hodnotit hráče mohou pouze registrovaní a přihlášení uživatelé. Přihlašte se zde