Chance liga

Slavia - Teplice 2:1

Slavia porazila v pátém ligovém kole Teplice, přestože po 60 minutách prohrávala po laxním výkonu 0:1. Střídající hráči ale zvýšili tempo, po chybě soupeře v rozehrávce šťastně vyrovnal Oscar a vítěznou branku zaznamenal střelou z hranice vápna Christos Zafeiris.

Do zápasu naskočili od první minuty uzdravení Petr Ševčík a Mojmír Chytil, kterého v útočné trojici doplnili podobně jako před týdnem Filu Jurásek a Jurečka. Hned ve druhé minutě měli vyloženou šanci hosté, po standardní situaci zakončoval Tsykalo a jeho pokus líznul tyč. Na druhé straně vybojoval míč Chytil pro Jurečku, ten se pokusil z první přelobovat brankáře, jenže míč skončil nad břevnem. Pak přišla další šance Teplic, po dlouhém vhazování se do zakončení dostal Radosta a rozvlnil naštěstí jen boční síť. Slávisté dokázali kombinovat kolem vápna soupeře, do velké příležitosti se ale dostali až v 18. minutě, kdy Chytil střílel z hranice vápna těsně mimo. Jen o minutu později přiletěl do vápna skvělý centr a Jurečka v tutovce usměrnil míč hlavou mimo. Jenže ani hosté nezaháleli, po půlhodině hry se po standardní situaci dostal ke střele Vachoušek, slávisté jej dokázali zablokovat. Po dvacáté minutě se fotbal Slavie propadl do podprůměru, šance nepřicházely a řeč těla hráčů v červenobílých dresech nehovořila o příliš velké snaze se zápasem v první půli něco udělat. Střela Ševčíka z 25 metrů byla výjimkou, mířila ale jen doprostřed brány. Jurásek z podobné vzdálenosti střílel mimo. Poločas, ve kterém se slávisté příliš nepředřeli, skončil zaslouženou remízou 0:0 a dal vzpomenout na mnoho podobně zahozených poločasů v domácích zápasech se slabšími soupeři z nedávné minulosti.

Trenér Trpišovský v poločase nestřídal, zato hosté po dobrém výkonu vyměnili hned dva hráče, Vachouška a Radostu nahradili Svatek a Havelka. Po Douděrově centru na míč těsně nedosáhl ve vápně Jurečka. Po 50. minutě zase konečně sešívaní začali obléhat bránu soupeře, centry ale obrana Teplic odvracela spolehlivě. A sotva se dostali hosté za polovinu hřiště, hned z toho byla branka. Ogbu podskočil centr, který za ním Svatek hlavičkoval o zem přes Kinského, ten ještě akrobaticky stihl vyplácnout míč, jenže pouze před nikým nehlídaného Gninga - 0:1! Trenér Trpišovský okamžitě reagoval a poslal do hry čtyři čerstvé slávisty, Vorlického, Dioufa, Chorého a Zafeirise. Chorý se hned dostal k dorážce vlastní hlavičky, bránu ale minul. Pak v 68. minutě střílel po rohu Vorlický, Němeček vytáhl výborný zákrok u bližší tyče. Jurečka v 71. minutě mířil jen doprostřed brány. Zafeiris to zkusil v 78. minutě z přímého kopu, míč poté, co jej tečovala zeď, skončil na břevně. V 81. minutě Slavia vyrovnala. Oscar vybojoval míč, v přečíslení jej sice nepochopitelně nepředal volnému Vorlickému v ideální pozici, jeho střelu ale tečoval obránce tak, že skončila v síti - 1:1! O chvíli později byl faulován na hranici vápna Zafeiris, přímý kop zahrál překvapivě Prebsl, trefil však jen boční síť. Poté, co na polovině Slavie zůstal u postranní čáry po souboji ležet Emmer, se pokračovalo ve hře, slávisté sevřeli soupeře a Zafeiris si připravil střeleckou pozici a z hranice vápna poslal míč přesně k tyči - 2:1! V nastaveném čase slávisté povolili soupeři jen dlouhý aut, ze kterého ale Teplice nezahrozily. Slavia tak slavila těžce vybojovanou výhru 2:1.

Jako první hodnotil zápas trenér Teplic Zdenko Frťala. "Necítíme se poškozeni sudím Pechancem a videoasistentem Roučkem. Chtěli jsme Slavii zápas co nejvíce zkomplikovat. Hráčům jsem říkal, že by bylo hezké, kdybychom byli prvním týmem, kterému se povede Slavii vstřelit branku. V první půli jsme hráli bojácně, ale nedovolili jsme Slavii vypracovat si gólovou příležitost. Do druhé půle jsme změnili rozestavení. Od té chyby, co jsme udělali, se to na nás hrnulo. Mrzí mě, že si nevezeme ani bod. Chtěli jsme využít rychlost našich hráčů, měli jsme v první půli asi dvě možnosti jít do otevřené obrany. K souboji Ogbua s Emmerem se nebudu vyjadřovat. Rozhodčí to nechal hrát, my jsme hru nedokázali přerušit. Slavia je co hráč, to osobnost. Překvapilo nás, že hrál Prebsl na stoperovi."

Trenér Jindřich Trpišovský na pozápasové tiskové konferenci řekl: "My jsme na začátku neproměnili některé možnosti, hlavně Venca Jurečka. Z převahy jsme šance nedali a Teplice velice dobře bránily, dobře nás dostupovaly. Nám chyběl pohyb za obranu, v některých fázích nám třeba chyběl krok. Nešlo nám zakládání z levé strany. Do druhé půle jsme vstoupili dobře, Vencovi chyběl krok. Pak přišel inkasovaný gól a byla to pak hektika. Týmovým výkonem jsme si vytvořili velký tlak do vápna. Oscar vzal tu situaci na sebe a vyřešil ji. Druhý gól se povedlo dát Zafimu zpoza vápna. Jsme rádi za body ze zápasu, který se nevyvíjel dobře. Pomohli nám střídající hráči. Z naší strany to nebyl takový běžecký výkon, jaký bychom potřebovali. Nevyužili jsme Mojmu, který měl kolem sebe málo spoluhráčů. Sestavu jsme skládali na základě více faktorů, jak směrem k úternímu zápasu tak na základě pocitů hráčů. Kdyby se zápas vyvíjel lépe, přišla by jiná střídání. Střídali jsme úplně jinak, než jsme chtěli. Věřil jsem, že zápas otočíme, měli jsme velký tlak. Měl jsem strach, aby nám po pátém střídání někdo další nevypadl. Po první brance bylo dost času na druhou branku. Bylo vidět na teplických hráčích v defenzivě, že toho mají dost. Standardky jsme v první půli nevyužili, naopak z nich měli brejky hosté. Viděl jsem zaujetí Zafiho, Igyho, Oskyho. Viděl jsem zanícenost týmu a věděl jsem, že nějaká šance přijde. Na některých hráčích je vidět, že nemají rytmus. Liga je složitá, náročná. Vidíme Baník, jak mačká Kodaň. Vyhrávat zápasy v lize není jednoduché. Dopředu nás trápí efektivita. Kdybychom v páté minutě dali gól, je ten zápas jiný. Pak vidíme evropský zápas, přijede Union a my si vytvoříme šancí jako za tři čtyři ligové zápasy. Do těch situací se dostává těžko. Rotace, které děláme, tomu také moc nepomůžou. Hrajete do devíti, desíti hráčů, potřebujete nějaké automatismy. Jsem přesvědčen, že se to postupem času bude zlepšovat. Určitě chceme mít víc šancí, ale myslím, že správný rytmus do ofenzivy nabereme po repre pauze. Schranzík měl dnes volno. Potřebujeme se odpíchnout od defenzivy. S Oscarem jsme probírali, jak se cítí, jestli nastoupí nebo ne. Necítí se unavený, chce být v rytmu. U hráčů z reprezentací nám chybí intenzita, kterou z nich nejsme schopni dostat po celý zápas, jen v některých úsecích. Oscar měl dlouhou dovolenou, asi nejdelší za jeho působení ve Slavii. V těžkých situacích potřebujete do bloku sebevědomí a to on má. Jeho zkušenost a postavení v týmu hraje roli, má asi 180 odehraných zápasů za Slavii. Dostal se do nejlepšího věku pro středního záložníka, má obrovskou pohodu. Se Zafim jsme také řešili, jak se cítí. Na Unionu se necítil dobře. On chce míč, má sebevědomí, je aktivní, i když se týmu nedaří. Dnes byl pro nás motorem. Dostal cenu pro nejlepšího hráče a v kabině ji předal Oskymu. Dnes se mi líbil, držel se na ose hřiště a hodně nám pomohl. O poločase o trpělivosti mnoho slov nepadlo, protože se nám výkon nelíbil. Chtěli jsme hrát rychleji, potřebovali jsme zvýšit tempo. Když je to rozkouskované, tak ve hře potřebujete hrát rychle. Čistý čas je vždy i o přesnosti. Pět střídání víc pomůže těm defenzivním týmům. Stopeři v trojce se tolik nenaběhají a ostatní kolem nich můžete vystřídat. Dnes bylo spousta ošetřování, pauzy na pití. I tak tam bylo dost situací, ze kterých jsme mohli skórovat, Mojma střílel dvakrát a v obou případech mu chyběl kousek. Každý tým, když vede, se trochu zatáhne. Dnes naběhá každý tým v lize tolik, co jsme jako jediní naběhali my čtyři roky zpátky. Souboj Igoha s Emmerem jsem vůbec neviděl, bylo to před střídačkou hostů, na které bylo hodně lidí. Slavii bez Oscara si teď představit neumím. Je to výjimečný hráč pro náš styl. Jezdí se na něj dívat mnoho klubů, ale má smlouvu a je u nás spokojený."

5. kolo - Sobota 17. 08. 2024 17:00