Liga mistrů

Slavia - Royale Union 3:1

Slavia vstoupila do nové pohárové sezóny vítězstvím 3:1 nad belgickým vicemistrem Royale Union v rámci třetího předkola Ligy mistrů. Dvě branky vstřelil Tomáš Chorý, třetí přidal Oscar. Nešťastnou vlastní brankou upravil na konečných 3:1 při své premiéře v sešívaném dresu Alexandr Bužek.

Trenér Trpišovský tradičně při tvorbě sestavy překvapil, na post pravého stopera místo vykartovaného Holeše totiž stáhl ze zálohy Prebsla a Oscara ve středu hřiště doplnil Zafeirisem. Na postu levého stopera nastoupil dlouho dopředu avizovaný Zima, jinak zůstala sestava stejná jako v ligovém zápase v Liberci. Kapitán Slavie Lukáš Masopust prohrál los a Slavia tak začala první poločas útočit směrem na Tribunu Sever. Hned v první minutě také kopala první standardní situaci, do zakončení se dostal Zima, ale míč se jen snesl do náruče golmana Morise. To na druhé straně to hořelo hned z druhé ofenzivní akce hostů. Přihrávka Puertase hledala spoluhráče a míč se odrazil tak, že se kutálel ke vzdálenější tyči, kterou naštěstí těsně minul. Slavia se v úvodu především bránila, akce odzadu rozehrávala dlouhými míči do křídla, které byly nepřesné, a proto si nikdy míče příliš neužila. V 15. minutě měli slávisté šanci po dlouhém autu, který byl prodloužen k Provodovi. Jeho hlavička sice mířila dobře na zadní tyč, ale Moris byl pozorný a míč sebral. V 19. minutě slávisté ubránili roh a šli po odkopu Oscara do rychlé protiakce. Obránce hostů sice odehrál míč na autové vhazování, po něm ale slávisté zůstali u vápna soupeře, vykombinonvali míč pro Provoda, který poslal přesný centr do vápna, tam si míč našel Tomáš Chorý a hlavou zatloukl míč do sítě - 1:0! Po přetaženém rohu pak střílel z voleje Schranz daleko mimo. Slávisté viditelně nabrali sebevědomí, po zisku míče u soupeřova vápna byla nejprve Schranzova střela zablokovaná a následně z první poslal míč těsně nad bránu Oscar. Prebsl pak ve 27. minutě napřáhl zpoza vápna a rozvlnil jen boční síť. Nadějný únik Provoda skončil pouze ztrátou míče. Ve 41. minutě slávisté kopali roh, na centr Zafeirise skákali hned dva vysocí slávisté, před Zimou se k míči dostal Chorý a jeho další prudkou hlavičku golman nedokázal zastavit, míč jen zpomalil, ale ten přesto skončil v síti - 2:0! Poločas zakončila střela Puertase vysoko nad bránu.

Do druhé půle žádný z týmů nestřídal. Neuplynuly ani dvě minuty a zase to ve vápně soupeře hořelo po rohovém kopu, nakonec zakončoval až Diouf z podobné pozice jako v Liberci, jeho dělovka ale byla přizvednuta na další roh. Po něm se dostal do zakončení Schranz, to ale bylo zablokováno. Slávisté byli velmi aktivní, další centr z nadějné pozice ale Chorého přeletěl, kdyby byl přesnější, visel ve vzduchu hattrick, protože obránce Chorého nestíhal. Stejně tak Chorého nenašel centr Zafeirise zprava, akce pak pokračovala další dělovkou Dioufa, která jen těsně minula šibenici. V 56. minutě musel brankář Moris předvést parádní zákrok aby zabránil vlastní brance, která by přišla po centru Zafeirise z přímého kopu. Jen o minutu později ale hosté fatálně chybovali, v tutovce se objevil Oscar a nekompromisně zavěsil k tyči - 3:0! Tribuny byly v extázi a dominance Slavie pokračovala. Na centr Chorého zprava jen těsně v další tutovce nedosáhl znovu Oscar a následně Chorý střílel nad bránu. Po 60. minutě se opět vrátili do hry hosté a po prostřídání začali hrozit kolem vápna Slavie, Kinský musel řešit několik ošemetných situací. Slavia také vyměnila hráče, do hry se dostal ke své soutěžní premiéře Bužek místo Zafeirise, nastoupil také Douděra místo Masopusta. Když na polovině hřiště ztratil míč Provod, byla z toho velká šance, ve které se naštěstí ukopl Puertas. Hosty vrátil do hry o postup Bužek. Tomu se start do angažmá opravdu nepovedl, při bránění byl nejistý a propadlý centr zprava na zadní tyči nikým neatakován odrazil přímo do vlastní sítě - 3:1. Slávisté už před inkasovanou brankou hráli jako opaření a podle očekávání jim nešťastná inkasovaná branka ještě víc uškodila. Hrálo se výhradně jen na polovině Slavie a nijak to nezměnilo ani další dvojité střídání, kdy přišli na plac Chytil s Vorlickým místo Chorého s Provodem. V 81. minutě se slávisté propracovali k rohovému kopu a zase po něm zahrozili, odražený míč vracel před bránu Douděra, ale nikdo z červenobílých se do zakončení nedostal. V závěru zápasu byl vyloučen střídající Fuseini, když v přerušené hře povalil na zem Douděru. Závěr zápasu už se odehrál v poklidu, Slavia kontrolovala míč a soupeře k ničemu nepustila. Do odvety tak půjde s velmi nadějným dvoubrankovým náskokem.

Jako první hodnotil zápas trenér hostů Sebastien Pocognoli: "Naše hra byla na začátku vyspělá, přikládali jsme pod kotel, ale Slavia odolala. Po inkasované brance jsme ztratili hlavu. Po poločase jsme museli restrukturalizovat naše rozestavení, ale otočit zápas se nám nepodařilo. Slavia je velmi fyzický tým, je to vidět na tom, jak zakládají hru. Neměli jsme se jim přizpůsobit, dopustili jsme se mnoha chyb. Především ve druhé části druhého poločasu byla ale naše hra odvážná. Chyběli nám Christian a Ross, ale měli jsme více hráčů, kteří je nahradili. Nejsem šťastný, že jsme nedokázali do hry dostat tolik fyzického nasazení jako domácí. V odvetě máme šanci, jestli se poučíme ze svých chyb. Myslím, že primárně se dopouštíme chyb v komunikaci, hráči do toho ale dávají vše. Určitě se poučíme z chyb, musíme mít lepší management hry, jsem pozitivní, máme šance doma uspět a silně věřím, že postoupíme."

Následoval komentář trenéra Jindřicha Trpišovského: "Byl to těžký zápas, potvrdilo se, co jsme si říkali včera a v týdnu. Kdo soupeře zná, tak nebyl překvapen, ukázal svou kvalitu. Předvedli jsme dobrý výkon, což trošku zkresluje kvalitu soupeře. Do první branky ale byli hráči soupeře skvělí, rychlí, dobře kombinovali, uvolňovali se, stejně tak v pasáži kolem 70. minuty. Dostali jsme se do vedení po začátku, který od nás nebyl dobrý. To byl psychologický zlom v první půli, hodně nám to pomohlo a soupeře to rozhodilo. Přidali jsme ze standardky druhý gól a měli zápas ve své moci. Dařilo se nám rozbíjet soupeřovu hru. Do druhé půle jsme vstoupili ještě lépe než jsme dohrávali první půli. Přidali jsme třetí gól a měli jsme další šance, to byla nejlepší fáze zápasu. Po prostřídání se soupeř dostal víc do hry, bohužel přišel nešťastný odraz a to zase pomohlo soupeři. Dnes byl ten zápas náročný na komplexnost výkonu, výsledkově se nám to povedlo, máme první krok za sebou, ten druhý a těžší nás ještě čeká. Tomáš Chorý byl dominantní v přechodové fázi, byl nebezpečný při standardkách, skvělý běžecký výkon. Zapadl celkově do výkonu týmu. Individuálně byl skvělý stejně jako všichni ostatní. Pomohl nám i ve fázi bez míče. Kulisa dnes byla opět perfektní, kdo to nezažil, tak pro toho se to nedá popsat. Jsou to velké zápasy, každý hráč má před sebou vidinu takových zápasů a dalších v případě postupu. Tomáš Chorý dokáže ze sebe v tom největším zápase tohle vydat. Pořád si na něj tým ještě zvyká a my se mu také musíme trochu přizpůsobovat. Je to skvělé, ale v sobotu nás čeká další těžký zápas a v úterý odveta, kterou musíme zvládnout, jinak bude dnešní výkon k ničemu. Na začátku sezóny jsme se snažili dělat vše, abychom byli na dnešek připravení. U reprezentantů to byla velká alchymie. Chystali jsme se na ligu, nicméně reprezentanti mají mnoho vrcholů a je to pro ně těžké. Kdybychom byli ještě v optimálnějším rozložení, mohli jsme udržet takový výkon déle než jen do 70. minuty. Vzhledem k síle soupeře, kterého strašně respektuju, byl dnešní výkon takový, jaký jsme potřebovali. Pro Bužka je to nešťastný moment, který se stane i jiným hráčům. Vypadal skvěle v přípravě i teď v tréninku. Jestli zvládneme odvetu, bude to úplně jedno. Kluci ho hodně podporovali při zápase i po něm. Jsem rád za reakci týmu. Od Zafiho to byl skvělý výkon, jak v osobní obraně tak do ofenzivy. Omlouval se mi, že musí střídat, že už víc nezvládne. Po vystřídání bylo vidět, že to není tak jednoduché, jak to u něj vypadá. On to umí skvěle, otráví protihráče a ještě je pak skvělý dopředu. Jeho odchod ze středu hřiště byl hodně znát. Jsem za něj rád, běžecky vypadá skvěle, lépe než minulou sezónu. Na svůj věk má spoustu odehráno, je to emoční hráč, který s důležitostí zápasu roste. Hned mi říkal, že za týden to vydrží o dvacet minut déle. Všichni tři stopeři zaslouží rovněž absolutorium. Úkoly, které měli, zvládli skvěle. Na videu asi nějaké drobnosti najdeme, ale všichni tři to zvládli skvěle. David Zima se také vyloženě těší na evropské zápasy, je to víc o chytrosti než o soubojích. Dnes Tomáš Chorý udělal hodně pro to, ať si získá ty, kteří mu netleskají. V některých fázích to byla od něj one man show. Když bude hrát jako dnes, musí ho přijmout kdokoli."

3. předkolo - Středa 07. 08. 2024 19:00