Evropská konferenční liga

Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

Los posledního předkola EKL Slavii přisoudil tým Raków Częstochowa. Zatímco předchozí soupeř červenobílých byl všeobecně známý, po historii a úspěších tohoto týmu musíme pátrat poněkud důkladněji. Pojďme se tedy ponořit do stoleté historie klubu, který pronikavé úspěchy zaznamenává teprve v posledních sezónách.

Historie

Klub Raków Częstochowa uvádí jako datum založení březen 1921. Tehdy byl z iniciativy rakovské mládeže založen „Sportovní a fotbalový klub Racovia“. Šloo amatérský sportovní spolek, jehož hráči obvykle nosili zelená trička s černými límečky a černé trenýrky. Znakem klubu byl černý štít se zeleným písmenem R. Žádost o registraci "Racovie" do oficiálních soutěží byla podána 24. dubna 1924, ovšem žádosti nebylo vyhověno a o rok později přijalo představenstvo usnesení o rozpuštění klubu.

Činnost klubu byla obnovena v roce 1927, hlavně díky úsilí trojice pánů Józef Baranowski, Antoni Gładysz a Władysław Pachołek. Zároveň byl změněn název klubu na Dělnický sportovní klub Raków – Sportovní sekce OM TUR. Tehdy klub dostal do vínku jako klubové barvy červenou a modrou. O rok později se obec Raków stala okresem Częstochowa. Klub fungoval pod patronací Polské socialistické strany a byl finančně podporován ocelárnou Częstochowa.

Dlouhá léta se Raków pohyboval v nižších soutěžích. Největší úspěch zaznamenal v roce 1967, kdy se na stadionu Blue Kielce tehdy třetiligový celek utkal ve finále Polského poháru s prvoligovou Wislou Krakov. Červeno-modří po statečném boji podlehli o dvě branky v prodloužení.

Poprvé v nejvyšší soutěži

V roce 1994 se klub poprvé v historii probojoval do nejvyšší polské soutěže. Postup si hráči Częstochowé zajistili dvě kola před koncem vítězstvím nad Arkou Gdyně 6:1. Trenér Zbigniew Dobosz se stal legendou a klub strávil v nejvyšší soutěži čtyři sezóny. Nejlepším umístěním této éry bylo osmé místo v sezóně 1995/96.

Následovala doba temna. Klub postupně v letech 1999-2001 sestoupil až do čtvrté, regionální ligy. O návrat na celostátní úroveň svedli červenomodří úspěšný boj v sezóně 2004/05. V mimořádně napínavém, rozhodujícím zápase play-off Rakówští hráči podporovaní skupinou tisíců fanoušků na domácím stadionu porazili Koszarawa Żywiec po penaltách. 

Novodobé úspěchy

V roce 2016 klub koupil jeden z nejbohatších Poláků Michał Swierczewski a od té doby se datuje prudký progres. Tento muž podnikatelské začátky odstartoval malým obchodem s výpočetní technikou v Čenstochové, nyní jde o obří firmu s dvou a půl miliardovým obratem v polské měně, která obchoduje ve více podnikatelských segmentech.

V roce 2019 po jedenadvaceti letech Raków znovu postoupil do nejvyšší soutěže, která nese název Ekstraklasa. Postup měl tým zaručen pět zápasů před koncem sezony po vítězství nad Podbeskidzie Bielsko-Biała 2:0. Týmu se dařilo i v Polském poháru, kde postoupil až do semifinále. Tam podlehl Lechii Gdaňsk 0:1.

V posledních dvou letech tým nabral na síle. V sezóně 2020/21 skončil v lize na druhém místě za Legií Varšava a k tomu ovládl domácí pohár, kdy finále s Arkou Gdynia otočil dvěma brankami v posledních deseti minutách. Na startu další sezóny zvítězil i v domácím Superpoháru, když mistra ligy Legii Varšava zdolal v penaltovém rozstřelu.

V loňské sezóně Raków svou cestu zopakoval. Druhé místo v lize, tentokrát za Lechem Poznaň, vítězství v domácím poháru, kdy ve finále porazil mistrovský Lech Poznaň 3:1 a nakonec i obhájení triumfu v superpoháru, když další souboj s mistrovských Lechem ovládl poměrem 2:0.

Jak výsledky napovídají, Raków se loni poprvé probojoval do evropských pohárů. Poláci v současné době okupují 28.místo, takže ani druhé místo ani triumf v poháru neposunuly Raków výše než do druhého předkola EKL. Tým na penalty vyřadil litevskou Sūduva Marijampolė, po prodloužení Rubin Kazaň a své účinkování skončil na KAA Gent, který i za pomoci Micheala Ngadeua po venkovní porážce 0:1 v odvetě zvítězil 3:0.

Letos naskočili Rakowští do stejné fáze soutěže a zatím si počínají suverénně: Astana i Trnava odešly poraženy v obou zápasech a ve všech čtyřech zápasech udržela polská obrana nulu.

Stadion

Domovem fotbalového klubu Raków Częstochowa je Miejski Stadion Piłkarski Raków, který se nachází v ulici Bolesława Limanowského 83 ve čtvrti Raków. Byl otevřen 22.7.1955 a kromě fotbalového hřiště byla okolo něj vybudována i atletické dráha. Majitelem stadionu byla Huta Częstochowa, která jej v roce 2003 předala městu.

Po postupu rakovského týmu do I. Ligy (druhá nejvyšší soutěž) v sezóně 2016/17 byl stadion přizpůsoben ligovým požadavkům zastřešením 588 míst k sezení, opravou poškozených tribun, výměnou sedadel a také instalací umělého osvětlení. Dále byla vytvořena tréninková hřiště se záložním zázemím. V únoru 2019 byla kapacita navýšena na 4200 míst. Spolu s postupem do Ekstraklasy v sezóně 2018/2019 bylo nutné stadion modernizovat, aby se přizpůsobil licenčním požadavkům. V letech 2020-2021 byly vybudovány tribuny s 5500 místy, instalováno vyhřívání trávníku a přestavěno zázemí.

Trenér

Marek Papszun byl jmenován trenérem Raków Częstochowa s nástupem nového majitele v roce 2016, tedy v době, kdy klub hrál třetí nejvyšší soutěž. Veškeré úspěchy tohoto klubu posledních let od postupu do Ekstraklasy po všechny trofeje jdou za tímto mužem. Svůj úspěch založil na pokrokových metodách. Od začátku angažmá v Rakówě využívá k práci datovou analýzu, kamery snímající tréninkový proces a ve vzduchu poletující drony. Z individuálních ocenění má Marek Papszun ve své vitríně ceny pro Polského trenéra roku 2020 a 2021 a nejlepšího trenéra Ekstraklasy v sezóně 2020/21. Na začátku srpna klub slavnostně oznámil, že trenér přijal návrh nové smlouvy a bude v klubu pokračovat do konce sezóny 2022/23.

Hráči

Asi nejznámějším odchovancem je Jakub Błaszczykowski, který v klubu začal trénovat, když mu bylo osm let a v šestnácti vyrazil do světa, kde prorazil nejprve v dresu Wisły Krakov a následně hlavně v Borusii Dortmund. V sezóně 1987/88 začínal v Rakowě svou kariéru Jerzy Brzęczek, dvaačtyřicetinásobný reprezentant Polska. Zřejmě nejvýraznější tváří první ligové éry Rakowa byl Jacek Magiera, který posléze působil v Legii Varšava.

V Rakówě najdeme i Českou stopu. Na postupu do nejvyšší soutěže se podíleli i Daniel Bartl, který během své kariéry nastupoval pod současným trenérským štábem SKS v Liberci a v současné době působí v Karviné a dva Královéhradečtí odchovanci Petr Schwarz a Tomáš Petrášek. Prvně jmenovaný již hájí barvy jiného polského klubu Śląsku Wrocław, Petrášek, který se v průběhu své mise v Częstochowé dostal až do reprezentace, si užívá pozici kapitána. Ovšem na začátku této sezóny je ve stavu zraněných, do žádného zápasu dosud nezasáhl a jeho start v play-off EKL je značně nejistý.

Současný kádr

Sezónu v brance začal bosenský gólman Vladan Kovačević (BHE; 24 let; #1), ovšem po čtyřech zápasech jej vystřídal domácí mladík Kacper Trelowski (18 let; #12). Je otázkou, co tuto změnu způsobilo, Kovačević v prvním ligovém kole, v Superpoháru, ani v dvojduelu s Astanou neinkasoval a – přestože nejsou dostupné žádné informace o jeho zranění - od té doby není ani lavičce.

Nejlepším střelcem týmu v loňské (22 branek) i letošní sezóně je španělský matador Ivi López (ESP; 28 let; #11). Borec, který ve své domovině oblékal dresy Getafe, Levante, či Valladolidu, se přes druhou španělskou ligu dostal až do Polska, kde působí třetím rokem. Vzhledem k tomu, že dříve střídal kluby minimálně po dvou sezónách se zdá, že konečně zakotvil.

Po zimním přesunu ze Zarjy Luhansk se letos začíná střelecky prosazovat Vladyslav Kočerhin (UKR; 26 let; #30) Ukrajinec, který má na svém kontě patnáct minut v dresu národního týmu a to z loňského září, kdy duel mezi Českou republikou a Ukrajinou dospěl do remízového závěru díky brance Matěje Vydry ze třetí minuty nastavení.

Dalším střelcem, před kterým by se měla mít slávistické obrana na pozoru, je Vladislavs Gutkovskis (LOT; 27 let; #21) celkem stabilní součástka Lotyšské reprezentace. Pravidelně do základní sestavy naskakuje i Mateusz Wdowiak (26 let; #17), pokud u pamětníků toto jméno vyvolá nějakou vzpomínku, s útočníkem, který v dresu Sparty naskakoval do hry v letech 1976-1982, nemá žádnou spojitost. V záloze určitě dostane příležitost Giannis Papanikolaou (GRE; 23 let; #66) a Fran Tudor (CHOR; 27 let; #7); obranu letos drží Zoran Arsenić (CHOR; 28 let; #24), Bogdan Racovițan (FRA; 22 let; #25) a také Milan Rundić (SRB; 30 let; #3). Pokud Vám to poslední jméno něco říká, tak máte pravdu, odchovanec Interu Zaprešić se přes Trenčín a Slovan Bratislava dostal až do Fortuna ligy, kde v dresu MFK Karviná odehrál 45 zápasů a vstřelil dvě branky.

Závěrem

Jak předchozí řádky napovídají, soupeř má kádr poskládaný ze všech koutů Evropy a věkově velice rozmanitý. Slávisty nečeká nic lehkého, přestože jsou sázkovými kancelářemi mírně favorizováni. Varováním budiž loňské vyřazení od Legie Varšava, která v minulém ligovém ročníku zaostala za Rakówem o propastných 25 bodů.

První zápas je na programu ve čtvrtek 18.8. v Polsku od 18:00, odveta v Edenu o týden později 25.8. od 19:00

Na první zápas je již možné tipovat v naší Tipovačce.

 

playoff - Čtvrtek 18. 08. 2022 18:00

Evropská konferenční liga, 2022/2023
2 - 1
1 - 0
Raków Czestochowa
Raków Czestochowa

29. Lopez
61. Tudor

SK Slavia Praha
SK Slavia Praha

60. Tomáš Holeš

Komentáře (63)

Přidávat komentáře mohou pouze přihlášení a registrovaní uživatelé. Přihlašte se zde

 1. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  knl66 (přítel SN)     před rokem 15.08.2022 17:34 |  
  10 0

  Červená a modrá, fuj, to je ale hnusná kombinace!
  Snad černá madona čenstochovská bude mít v čase zápasů jiné zájmy než sledovat fotbal a fandit Rakowu. :)


  Komentář byl uživatelem upraven (15.08.2022 17:34) . Zobrazit původní komentář

 2. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  kostelnivlajka     před rokem 15.08.2022 18:15 |  
  5 3

  Hlavně to je poutní místo Polska, polská mekka.

  Takže pozor na obrácený kříže.....

 3. TO JAKO SI MÁ SLAVIA

  Slávista 51     před rokem 15.08.2022 18:26 |  
  3 9

  před nima sednout na pr del ?

  • Re: TO JAKO SI MÁ SLAVIA

   SirCohen     před rokem 17.08.2022 12:16 |  
   2 1

   Před nima asi ne, ale abychom neseděli na prdeli s hlavou v dlaních PO TOM, tzn. 25. 8. kolem 21-22 hod.

 4. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  WarszawskiMuranow     před rokem 15.08.2022 18:44 |  
  26 1

  Přidám pro někoho nezajímavý, pro jiné zase třeba osvěžující náhled do světa fanoušků, kteří se i na oficiálních sdělovacích platformách v Polsku těší velké popularitě (mnohdy právem kritizované, za nájemné vraždy, nebo distribuci drog) je to prostě fenomén polské společností ať se nám to či Polákům libí nebo ne.
  Začnu zajímavostí z historie a sice, že dělnické předměstí dnes 223 000 tisícového města Częstochowa, Raków byl k samotnému městu připojen až v roce 1928, do té doby spadal Raków pod daleké Kielce. Historii klubu tu rozepisovat nebudu. Snad jen to, že vždy až do 50 let byl ve své čtvrti ve stínu Sparty Raków. RKS Raków známý jako Racovia tak povstal z kolen až v roce 1985 kdy tehdejší ředitel největších polských sléváren investoval ohromné peníze nejenom do fabriky ale také do místního fotbalového klubu, který byl s hutí spojován.
  Fanatici Rakowa mají oficiální družbu s ne příliš známým klubem Chemik Kędzierzyn-Koźle dobré vztahy potom s fans Stomilu Olsztyn a maďarského Videtonu. Privátní kontakty někteří čelní fans s vlivnou ekipou Lechia Gdańsk. Kosy tedy nepřátelství se všemi ostatními tábory v Polsku. Chuligáni se formují ve skupině Berzowcy 98 a Red blue Youngs, utras pak v komunitě Costa Nostra 03, ale ti také inklinují poslední dobou spíše k pouličnímu násilí. Częstochowa není na první pohled silný tábor, ale na druhou stranu mají silnou bojůvku to dokazují vyhrané bitky z posledního roku. Zejména výhra nad hools LKS Łódź (TOP 5 v PL) v počtech 10x10 na polské scéně výrazně rezonovala, dále pak  remíza s Odrou Opole 60x60 a výhra se Stomilem proti Elbągu 20x20.
  Historie kibiců RKS-u je plná černé roboty myslím na práci v hutních a také krve. Do konce 90 let totiž nebyl tento tábor nejsilnější ve městě. Vedle Rakowa existují další fotbalové kluby Skra a Victoria, ti ale nemají pevná jádra fans. Místo nich bojovali fans RKS-u o dominantní pozici ve městě s příznivci AZS-u Częstochowa a hlavně s plochodrážními příznivci Włókniarzu Częstochowa (ano plochá dráha se těší po fotbale druhou nejvyšší návštěvností a popularitou). Ve městě zejména na jeho severních sídlištích navíc zapustili kořeny fans největšího polského klubu Widzew Łódź, který je vzdálen od Częstochowé jen několik desítek kilometrů. Ti jsou nazýváni jako FCWŁ. A byli to právě fans těchto klubů, kteří utvořili koalici Częstochowa bez Rakówa, a to z důvodu, že fans Racovii (Raków) od roku 99 několikrát zaatakovali lídry ASZ-u a Włókniarzu, a aby toho nebylo málo tak dokonce zabili 2 členy FCWŁ, jednoho přímo za bílého dne na vlakovém nádraží. Přestože byla v té době koalice Anti Raków silnější, stalo se něco neočekávaného. V roce 2000 když přijel Raków ze svého zápasu z Katowic čekal na ně na nádraží uvítací komplet koalice AZS-Włk-FCWŁ včetně lídrů. Raków však bitku vyhrál a následně se vydali taxíky na sídliště Tisíciletí, tedy bašty Wlókniarzu, kde v klubu Ohio vyřídili zbytek ekipy Włk. Následovala takzvaná invaze moci, kdy Racovia plundrovala město a následně byla koalice pro rozpory lídrů rozpuštěna. FCWŁ chtěl v boji pokračovat a pomoci k porážce Racovii měla pomoci elitní skupina Destroyes Widzewa Łódź, ale Wlk neměl zájem na pokračování násilí ve městě. Tedy od roku 2000 město patří pouze Racovii. AZS ukončil činnost, Włókniarz hools má ultimátum a WCWŁ sice stále přežívá na severních předměstích města ale jde o řadové fans bez reálné síly, čas od času podpořené Widzewem z okolních měst. Není bez zajímavosti že jen o několik málo kilometrů od města najdete už pouze fan cluby Widzewu a Ruchu Chorzów a na jihu zase FC Zaglębie Sosnowiec.

  RKS je v současnosti banován přes většinu polských táborů a kvůli obavě o svoji bezpečnost fanoušci sRakowa, nějaký čas nejezdili na venkovní zápasy. Důvodem je známý incident z nedávné doby, kdy během finále polského poháru ve kterém se utkaly Lech Poznań s Rakowem, zakázal primátor Warszawy vnést na národní stadion větší vlajky než 2x1,5 metrů. Tedy Lech nemohl provést svá chorea které maloval několik dní. Před zápasem byla dohoda s Rakowem o tom, že pokud dojde na zákazy zůstanou obě ekipy před stadionem Lech (20 000 lidí) nevešel, zatímco Częstochowané na stadion prošli (7 500). A aby kontroverzí nebylo málo tak ten idiot Świerczewski (majitel Rakowa) nechal po vyhraném kontroverzním finále koupit v Poznani několik desítek billboardů, které vylepil heslem ,,Fanoušku Lecha, my (Raków) jsme v evropských pohárech jediným týmem z Polska". Načeš během jediné noci fans Lecha vyvěsili kontrabilboardy s nápisem ,,Fanoušku Lecha, my (Raków) jsme v evropských pohárech jedinou kur.ou bez hrdosti." Dost módní je do dnešních dní nápis v sektorech ,,polský fotbal bez sRakowa".
  Je zřejmé že Raków je dost neoblíbený, ale ve městě samotném panuje příjemná atmosféra a nikdo se nemusí bát o své zdraví pokud se rozhodne na zápas vyrazit. Samotné město vás uvítá milou a přátelskou atmosférou. Zejména kvůli pouťím na Jasnou horu jsou zde na turisty připravení. Restaurace a noclehy hledejte na adrese Plac dr. Władysława Biegańskiego, nebo na několikakilometrové pěší zóně Aleje nejsv. Panny Marie Częstochowskej. Pro mě je s podivem že podle průzkumu se sami obyvatelé Częstochowé označili jako nejsmutnější obyvatelé v Polsku.

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   kostelnivlajka     před rokem 15.08.2022 19:25 |  
   1 5

   Pojedu na votočku z Kudowy, lístek na místě seženu?

   • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

    wimpy     před rokem 16.08.2022 16:50 |  
    0 0

    Neplatí ještě to nařízení UEFA neprodávat lístky v den zápasu?

    • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

     kostelnivlajka     před rokem 16.08.2022 19:24 |  
     0 1

     :-)

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   kjandourek (admin)     před rokem 15.08.2022 20:26 |  
   6 4

   Parádní rozbor - díky za něj... :-)

   Taky mě mohlo napadnout zeptat se tu, jestli někdo nemá víc informací - já to težce doluji z oficiálních stránek, wikipedie a podobných zdrojů... :-)

   • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

    knawi     před rokem 16.08.2022 13:37 |  
    3 6

    Dobře se doplňujete, moc zajímavé a oběma děkuju.

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   novimex     před rokem 15.08.2022 21:23 |  
   4 11

   Prostě vypatlaný Polena

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   Ondráš     před rokem 15.08.2022 21:57 |  
   1 0

   Díky, zajímavé čtení! V těch koalicích je pro běžného smrtelníka strašnej bordel. Já bych měl problém se rychle zorientovat, kdo je ještě bráška a od koho můžu dostat do držky:)

   • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

    WarszawskiMuranow     před rokem 15.08.2022 22:49 |  
    2 0

    Mé opravdu zaujalo, že až pod ,městské brány" byly nápisy slavící Zaglębie, a snad až na první městské perifirii začal dominovat Raków.
    Jinak s tím znakem jak píše Snivec mě to štve, tohle by si mohli fakt pohlídat. Zatím tímto zápasem polští novináři moc nežijí, a to je pro mě prekvapeni číslo 2, dokola řeší ekstraklasu a první ligu.

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   Xerxes     před rokem 16.08.2022 14:23 |  
   0 2

   Zajímavý čtení, diky!
   Udržují se v současnosti nějaké vztahy s Poláky? Za mladších let pamatuji na druzbu s Gornik Z. Teď už nejsem v obraze...

   • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

    WarszawskiMuranow     před rokem 16.08.2022 16:20 |  
    2 1

    Družba byla z Gornikem ale ne Zabrze (ti jsou v koalici s Katowicemi) ale Wałbrzych. Nyni není žádná družba není, ale přátelství a čilé vztahy s fans Zaglębie Sosnowiec dobre vztahy potom na soukromé linii s Czuwaj Przemyśl BKS Bielsko-Biała a Beskyd Andrychów

 5. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  Snivec     před rokem 15.08.2022 22:23 |  
  2 0

  rakow by si mohl na oficalkach opravit nase logo, maji tam jeste stare

 6. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  knl66 (přítel SN)     před rokem 16.08.2022 18:29 |  
  8 1

  Takže o2tv... Twitter Marek Kindernay: Přímý přenos z Polska vysíláme ve čtvrtek 18.8. od 18:00 (studio 17:30) odvetu 25.8. od 19:00 (studio 18:30). Navíc v úterý 23.8. vysíláme fcviktorkaplzen vs. FKQarabagh.

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   Slávista 51     před rokem 16.08.2022 19:14 |  
   2 4

   Minimálně bude na - sportavsekolemnej.cz / zápas Slavie
   nebo hesgoal.com, mygoal.com, Tipsport.cz

   • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

    Slávista 51     před rokem 17.08.2022 16:10 |  
    0 2

    také TVP Sport

 7. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  mihaly     před rokem 17.08.2022 13:25 |  
  9 1

  Kovačevič byl vyhlášený golmanem roku v Polsku, ale teď by měl být zraněný - polský novinář Kacper Tomczyk včera psal, že nebude moct nastoupit v prvním ani druhém zápase proti nám. To by mohla být velká výhoda.

 8. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  Ladislav (přítel SN)     před rokem 17.08.2022 15:48 |  
  2 0

  Tady je dnešní tiskovka Poláků (kdo nerozumí polsky, tak je tam i překlad do češtiny)
  https://rakow.com/aktualnosci/konferencja-prasowa-przed-meczem-ze-slavia-praga-11043


  Komentář byl uživatelem upraven (17.08.2022 15:50) . Zobrazit původní komentář

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   Ladislav (přítel SN)     před rokem 17.08.2022 16:23 |  
   3 2

   Nic extra tam není, Raków si odložil ligový zápas, takže budou mít mezi zápasy s námi o víkendu volno. Jaké jsou silné stránky Slavie podle Poláků - fyzička, agresivita a intenzita hry, ale tak prý hrají taky ... A podle nich jsou na tom lépe takticky než my a to budou chtít využít na hřišti … No, nevím, ale že bych u toho jejich trenéra viděl aspoň kapku pokory, asi uznává jen datovou anylýzu a počítačová schémata ... Ještě řekl, že mu je jedno, jestli budou pod tlakem a budou se bránit nebo budou mít převahu, protože na všechno jsou připravení (na všechno !!!) ...


   Komentář byl uživatelem upraven (17.08.2022 18:09) . Zobrazit původní komentář

   • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

    mihaly     před rokem 17.08.2022 20:57 |  
    2 1

    Ale tak vždyť jejich trenér jasně říká, že je Slavia jasný favorit, zkušený soupeř se zkušenostmi z pohárů a postup by byl velký úspěch. Že by působil jako sympaťák se říct nedá, ale ani bych ho nedemonizoval :)
    Že jsou takticky lepší vylezlo z jednoho z těch hráčů (Wdowiak).

    • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

     Ladislav (přítel SN)     před rokem 17.08.2022 21:25 |  
     0 0

     A od kohopak to asi má ten hráč, trenérské vzdělání asi mít nebude, že by to slyšel na taktické poradě svého mužstva před zápasem ?


     Komentář byl uživatelem upraven (17.08.2022 21:26) . Zobrazit původní komentář

     • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

      Lukavo     před rokem 18.08.2022 07:10 |  
      2 0

      Že je takticky lepší než soused mu říkala jeho stará. On to špatně pochopil...

     • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

      mihaly     před rokem 18.08.2022 21:08 |  
      0 1

      Hele, tak asi jim realizák udělal lepší taktickou přípravu než náš realizák, co?

 9. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  Droosy     před rokem 17.08.2022 16:36 |  
  9 0

  Plavsic dopsán na soupisku k zápasu

 10. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  slavanda     před rokem 17.08.2022 17:26 |  
  8 0

  Přistoupit k nim jako k Lestru, 110% koncentrace, nepodcenit!

 11. NO, JESTLI TO PŠONKOVĚ BUDOU " BROUSIT ", jak

  Slávista 51     před rokem 17.08.2022 20:42 |  
  0 5

  Karabach Plzeň, tak se Slavia má na co těšit.

 12. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  p!erreCORE     před rokem 17.08.2022 21:04 |  
  13 1

  Z tiskovky jsem pochopil, že Plavsič je v super formě a zřejmě bude hrát. Docela se na něj těším s jsem dost zvědavej, jak se s tím popere. Moc se mi líbil v prvním zápase s Linzem, kdy levá strana a především Srdko hráli totální divočinu, že rakušáci nevěděli, co se děje.

  Jaká je pozice Srdjana Plavšiće, počítáte s ním?

  „Srdjan je ve skvělé formě. Ukazuje to jak v přípravných zápasech, tak na tréninku. Prošel si určitými problémy, do přípravy nastoupil zraněný, jednalo se o jeho odchodu. Na soupisce pro dvojzápas s Panathinaikosem chyběl kvůli vyjednávání transferu směrem do Turecka, který nedopadl. U Srkiho je výhoda, že tým zná a v útočné fázi, především při dobývání bloku, nám dokáže hodně pomoci. Je využitelný na více pozicích, proto jsme se pro něj rozhodli. Musím ho pochválit, perfektně trénoval, je skvěle kondičně připravený, rozehrával se i s B-týmem.“

  https://www.slavia.cz/article/19600

  https://youtu.be/ezyUcyuis9E?t=2

  Můj tip 1:2 (1:1) Schranz, Plavsič


  Komentář byl uživatelem upraven (17.08.2022 21:07) . Zobrazit původní komentář

 13. Dotaz

  pinochet     před rokem 18.08.2022 07:43 |  
  1 0

  Za chvíli vyrážím s rodinou do Polska k moři. Můžete mi někdo poradit, který polský kanál zápas vysílá a máte někdo zkušenost, v jakém typu polské hospody by šel shlédnout, nebo jestli bude běžně ke shlédnutí v hotelech?

  • Re: Dotaz

   Lennon80     před rokem 18.08.2022 08:02 |  
   1 0

   psal jsem si s bratránkem polákem a u nich to bude na TVP Sport v 17:10 začíná nějaké předzápasové studio. Pokud jedete do nějakého většího města jako třeba Gdnask stopro tam bude nějaký sportbar nebo restaurace kde to budou vysílat, na hotelu těžko říct jak bude vybaven televizí a hlavně kolika programy :-)

  • Re: Dotaz

   WarszawskiMuranow     před rokem 18.08.2022 15:56 |  
   1 0

   Kam jedeš? Ano v Polsku je fotbal velmi sledovaný a tak nebude problém to shlédnout na hotelu určitě ale pokud jedeš do nějakého menšího letoviska typu Pobierowo, tam spise než restaurace mají takové ty rychlo občerstvení typu hranolky ryba, pizza, Burger, tam si myslím ze všude tv mít zapnutou nebudou, ale na pokoji s TV no problém

   • Re: Dotaz

    pinochet     před rokem 18.08.2022 16:41 |  
    0 0

    Jsem ve Swinouscie

  • Re: Dotaz

   Osma     před rokem 18.08.2022 16:24 |  
   0 0

   Raków Czestochowa v Slavia Prague
   ST: 18:00
   O2TV Fotbal Czech
   O2TV Sport Czech
   TVP Sport [online]
   TVP Sport Poland HD
   UEFA Europa League - Group Stage Play-Off (1st Leg)

 14. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  navzdyslavia     před rokem 18.08.2022 09:46 |  
  4 2

  Dnes je potřeba vyhrát a nejlépe s nulou. Je jedno kdo dá góly. Hrajeme venku, tak výhra 0:2.

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   juras72     před rokem 18.08.2022 15:30 |  
   2 1

   Proč s nulou?

 15. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  Lord     před rokem 18.08.2022 09:55 |  
  1 0

  Jak je to se Santosem? Může dnes hrát nebo je za přímou červenou stopka na 2 zápasy?

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   Ladislav (přítel SN)     před rokem 18.08.2022 13:10 |  
   2 0

   Vždycky se to posuzuje individuálně a běžně UEFA dává za redku jeden zápas (pokud tam nejsou nějaké zvláštní nebo přitěžující okolnosti). Santos dostal taky jeden zápas, takže dnes může nastoupit (odseděl si to v Řecku).

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   lukas6novak     před rokem 18.08.2022 13:30 |  
   1 0

   V UEFA soutěžích očividně nic takového není protože i Plavšič měl jen 1 zápas stop. A i Premier League kde je za čk=min 3 zápasy stop tak to platí jen pro karty který padnou za hrubost zákroku. ČK za zmaření zjevné brankové situace je všude za 1 zápas stop

 16. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  lantsmit     před rokem 18.08.2022 12:33 |  
  8 10

  Dneska se o nás poprvý za ty roky pod JiT regulérně bojím…obrovskej nůž na krku proti extrémně dobře trénovanýmu soupeři…

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   rak (přítel SN)     před rokem 18.08.2022 13:12 |  
   7 0

   Je to tak. Vypadá to na soupeře typu, který nám maximálně nevyhovuje, na rozdíl např. od Fenerbahce či LASKu na jaře. A stojí na tom naše celá sezóna v Evropě. Tato letní předkola jsou hrozná. Loni jsme měli hned alespoň jistotu skupiny EKL, i když pak bylo dvojnásobné zklamání. Ale nakonec to bylo dobré, až do čtvrtfinále. Teď už by nezbylo nic. A liga nebude lehká také. Kádr by se musel redukovat. Nehezká perspektiva. Všichni si toho jsou určitě vědomi. Z toho vyplývá, že v těch zápasech nechají vše. Na druhou stranu, zvyšuje to nervozitu.


   Komentář byl uživatelem upraven (18.08.2022 13:59) . Zobrazit původní komentář

   • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

    Dennis     před rokem 18.08.2022 14:34 |  
    5 0

    Bude to těžký, Rakow bych rozhodně nepodceňoval, je to takový nenápadný tým, který ale bude velmi nepříjemný. Při optimálním výkonu bych věřil, že je dáme, máme kvalitnější kádr, ale otázka je, jestli v zápasech, kde jde o všechno podáme optimální výkon. V minulých letech nám tyhle zápasy úplně nešly, byla dost znát nervozita. Je velká škoda našich ofenzivních hráčů, kteří nemohou nastoupit. Sor, Jurečka, Provod a Ewerton budou hodně chybět. S nimi bych byl o hodně klidnější. Rakow zatím v předkolech nedostává vůbec góly, bude těžký se proti nim prosadit, tím spíš bez vyjmenovaných hráčů...

    • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

     Ladislav (přítel SN)     před rokem 18.08.2022 14:58 |  
     3 0

     Raków je takový polský Midtjylland, proto se proti nim tak těžce hraje, kdo čeká pěkný fotbal, tak ať si ten přenos raději nazapíná ... Datová analýza, počítačová schémata, striktně propracovaný systém defenzívy a dlouhé balony na rychlé hráče, to je Raków ... Musíme si za každou cenu pohlídat jejich rychlé protiútoky, ale jinak to bude asi hlavně jen velký boj ,,, Když udržíme vzadu nulu, budu spokojený a beru i 0-0, doma při našlapaném Edenu je pak dáme ...

     • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

      Balvan86     před rokem 18.08.2022 15:37 |  
      1 0

      Přesně tak, vidím to stejně.
      Postavil bych to následovně:
      Mandous - Masopust, Ousou, Santos, Dorley - Holeš (C) - Usor (pokud bude v pořádku, pokud ne, tak Schranz), Traoré, Tiéhi, Olayinka - Lingr (Tecl)
      Je to hodně okleštěný, Ševčíka vypustit na plac až v průběhu, aby případně mohl zklidnit hru a podržet balon. Provod chybí děsivě, snad už bude brzy v pořádku a bude moci nastupovat.

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   PetCC     před rokem 18.08.2022 13:17 |  
   10 0

   To jsi se nebál Panathinaikosu a teď jo?
   Zvláštní.

 17. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  Barci     před rokem 18.08.2022 15:35 |  
  0 0

  Někde jsem zahlédl že mají zraněnou brankarskou 1ku.nikde se o tom ale moc nepíše. Dle soupisky mají jen samé mladíky do 19 let, tak bude dle meho názoru zásadní vyvinout co největší tlak na branku a věřím že tam Standa něco zavesi.

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   knl66 (přítel SN)     před rokem 18.08.2022 16:55 |  
   0 0

   Psalo se o tom tady, včera ve 13:25. Ale ona brankářská jednička už je na jejich soupisce dopsaná.

 18. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  Lunaris     před rokem 18.08.2022 15:43 |  
  0 0

  Nějak se mi nedaří dohledat, kdo z našich odjel do Polska. Ví někdo?

  • Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

   dm52     před rokem 18.08.2022 16:41 |  
   1 0

   Zde je sestava: Mandous – Schranz, Ousou, Santos, Oscar – Tiéhi, Holeš – Usor, Ševčík, Olayinka - Lingr
   Lavička: Kolář, Sirotník, Masopust, Plavšić, Tecl, Douděra, Valenta, Kačaraba, Jurásek D., Jurásek M., Kričfaluši

 19. Rakow

  brťas74     před rokem 18.08.2022 16:00 |  
  2 2

  Datová analýza,drony nad hřistěm:)),Já myslím že až dostanou 2 do svačinky,bude jim to vše na h...o

 20. Re: Červenomodrá kometa na Polském fotbalovém nebi

  Arya     před rokem 18.08.2022 16:35 |  
  2 0

  Sestava se mi v rámci možností líbí, tak hrrr na ně!