Baník Ostrava - Slavia 1:3

Slavia zahájila nadstavbová klání. Na městském stadionu ve Vítkovicích se podruhé v krátké době utkala s Baníkem Ostrava a po velice dobrém výkonu si odvazla do Prahy tři body

Oproti zápasu, který ve 29. kole skončil po divokém průběhu remízou 2:2, udělal trenér Trpišovský v sestavě několik změn: na post jednoho z defenzivních záložníků se vrátil místo Ibrahima Traorého uzdravený Tomáš Holeš, naopak zraněného Ondřeje Kúdelu nahradil zkušený odchovanec místního Baníku Michal Frydrych. Na hrotu dostal před Petarem Musou přednost Standa Tecl a v záložní řadě Lukáš Masopust nahradil Patrika Hellebranda. Domácí nastoupili opět s pěti obránci, na krajích s Fleišmanem a Jánošem, v záloze se poprvé v sezóně objevil Slovák Lalkovič a na hrotu mladý Ondřej Šašinka.

Baník začal aktivně, první střelu si hned v první minutě připsal právě nový muž Lalkovič, tečovanou ránu do rukavic v pohodě schoval Kolář. Vzápětí Coufal poslal míč do uličky Teclovi, jeho pokus reflexivně vyrazil Laštůvka, dorážku nezvládl Holeš. Domácí gólman si vzápětí nechal obstříknout bolavá záda. V šesté minutě Stronati lacino ztratil míč a po faulu na Tecla kopala Slavia trestný kop z hranice vápna, Stanciu trefil zeď. Ve dvanácté minutě Bořil autovým vhazováním našel ve střelecké pozici Stanciua, jeho bombu vyrazill Laštůvka. Ve třinácté minutě přišel po Masopustově akci třetí rohový kop, na Ševčíkův centr se dral David Zima, skluzem se tam vrhli dva obránci a balón skončil v síti: 0:1! V sedmnácté minutě Potočný nesmyslným šlapákem sestřelil Bořila, krvavý šrám, ani roztržená stulpna našeho kapitána však sudího nepřesvědčily ke žlutému trestu. Úsměvné bylo, že vzápětí dostal žlutou Ševčík za nafilmovaný pád v blízkosti pokutového území. Tedy úsměvné to bylo pro sudího, nikoliv pro hráče SKS. Slavii se dařilo kombinovat na stranách hřiště a posílat do vápna centrované míče, ty obránci domácích odvraceli s vypětím všech sil, ve dvacáté minutě už hlavičkoval Holeš, leč velice nepřesně.  Baník mohl zahrozil ve 25. minutě kdy se dostal k trestnému kopu ze 30 metrů, centr obrana odvrátila, po krátké kombinaci pálil z dálky Jánoš, Kolář míč ztlumil v koši. Kontrovat chtěl Holeš, jeho pokus z podobné vzdálenosti mířil vysoko nad. Coufal ve 27. minutě unikl po pravé straně, centr Stronati odvrátil pouze k Ševčíkovi, jeho bomba trefila jednoho z beků. Z další akce si míč na levačku nachystal Provod, střela šla do středu branky a stala se snadnou kořistí Laštůvky. Jako blesk z čistého nebe přišel z pravé strany Jiráskův centr, Potočný hlavičkoval z malého vápna a slávistické čisté konto zachránil Kolářův reflex. Baníkovský nápor ukončil skluz Jiráska na Masopusta , po kterém už rozhodčí nemohl žlutou kartu pro domácího hráče nechat v kapse. Nadějná akce ovšem domácí nabudila a začali hrozit. Ve 34. minutě přišel první domácí roh, ovšem nacvičený signál s přízemní přihrávkou na vápno ohrožení hostující branky nepřinesl. Baník se začal tlačit dopředu, slávistická obrana však byla pozorná, takže se hra trochu zklidnila a odehrávala se okolo středové čáry. Ve 39. minutě Jánoš přistrčil u rohového praporku Coufala, z trestného kopu centroval Stanciu, vedle hlavičkoval Tecl. Ve 43. minutě poslal Stanciu parádní oblouček za obranu domácích a rozeběhnutý Bořil trknul míč tím nejlepším možným směrem - 0:2! Hned po rozehrání přišel druhý rohový kop domácích, což vždycky znamená nebezpečí, první centr obrana Slavie odvrátila, opakovaný balón před branku odvracel na poslední chvíli Coufal. Baník tak byl v tlaku, který uklidnil Kolář jistým chycením centru z dalšího rohového kopu. Slavia toužila po udržení dvoubrankového vedení, Baník se snažil o kontaktní gól, ovšem nebylo mu přáno. Slavia odehrála skvělý poločas, o dva góly se podělili dva sváteční střelci, v Zimově případě šlo o první ligový gól v kariéře, který asi ještě bude řešit statistická komise, Bořil ukázal, že umí dávat góly i někomu jinému než Příbrami a Barceloně.

Do druhé půle nastoupili oba celky beze změn, u hostí se to dalo očekávat, u domácích to bylo poněkud překvapivé, na lavičce měli zajímavá jména. Baník se sice snažil o nějakou korekci výsledku, ale hostující obrana je k nějakému tlaku nepouštěla, naopak po pěkné akce v 50. minutě srazila obrana domácích centr Ševčíka pouze na roh, z něj zahrozil Frydrych. Za tři minuty Holeš nastartoval Tecla, ten dal pod sebe na Stanciua, který měl míč hodně pod sebou a jeho střelu srazila obrana domácích na roh, po něm pálil z dálky Coufal, jeho povedená přízemní bomba však trefila na penaltě Holeše. Záhy sáhl do sestavy domácí trenér a na místo útočníka Šašinky naskočil do hry Kuzmanovič. Obraz hry však tahle změna nepřinesla, Baník se obtížně dostával k zakončení, když měl míč, odehrávala se hra okolo středové čáry, Slavia byla nebezpečnější. Jediné momenty, kdy se domácí mohli dostat do pokutového území přinášely standardní situace, po jedné z nich přišla hlavička vysoko nad. V 62. minutě nastartoval Ševčík Masopusta, ten předal Teclovi a jeho koncova byla přesná, leč rozhodčí a vzápětí i VAR odhalil střelcův ofsajd. V 64. minutě byl u postranní čáry faulován Potočný a Baník měl z dispozici zajímavou standardku, ještě před jejím zahráním šel do hry střelec útočník Smola a záložník Buchta. Centr bez problémů stáhl Kolář. Baník stáhl hru na tři stopery vzadu, posunul oba krajní beky do pozice záložníků a snažil se něco se zápasem udělat. Slavia se zatáhla a čekala na brejky. V 68. minutě Masopust vystihl rozehrávku domácích stoperů a řítil se na Laštůvku sám, ovšem matador v domácí brance jej vychytal. Hostující záložník se nenechal deprimovat, po Teclově přiťuknutí šel do vápna zprava a jeho ránu z úhlu musel opět likvidovat domácí gólman. V 74. minutě Stronati nešetrně naremploval Ševčíka a to bylo to poslední, co slávistický záložník na hřišti zažil, do hry naskočil Traoré. Deset minut před koncem poslal domácí kouč do hry Baroše a mladého Drozda, zástupce dvou fotbalových generací. Do sestavy sáhl i trenér Trpišovský, Masopusta nahradil Oscar. Baník se přeci jenom nadechl k nějakému tlaku, byl na balónu, Slavia umně bránila čekala na brejk. Určitou příležitost jí nabídl nešikovným kličkováním Oscar, ovšem šanci před Smolou zpacifikoval skluzující Frydrych, vzápětí Oscar dobře nabídl míč Coufalovi, toho za žlutou kartu sundal Kuzmanovič. Na posledních pět minut normální hrací doby poslal trenér Trpišovský do hry Takácse a Musu, ze hřiště odešli Stanciu a Tecl. Slávistický forward si hned po pár minutách řekl o žlutou podobným zákrokem jako na začátku Potočný, tentokrát se tedy žlutý kartónek v ruce rozhodčího již objevil. V devadesáté minutě přišla komplikace, dlouhý nákop si za obranou Slavie našel Buchta, obešel Koláře a snížil - 1:2. Domácím narostla křídla, Slavia najednou byla pod tlakem a čtvrtý rozhodčí ukázal nastavené tři minuty. Jenomže Slavisté tentokrát drama nepřipustili, Oscar dostal perfektní pas do křídla, narýsoval ukázkovou přihrávku do vápna a Petar Musa zavěsil - 1:3! V samotném závěru ještě po sestřelení Oscara inkasoval žlutou Fleišman a to byl poslední zápis do zápasu. Slavia dokázala zlomit prokletí Vítkovického stadionu a vydolovala na horké půdě důležité tři body.

Trenér domácích Luboš Kozel: Dneska jsme podali možná lepší výkon než v předchozím zápase, ale Slavia byla produktivnější, dala nám hned za začátku gól ze standardky, my jsme měli tutovku na vyrovnání, ale nedali jsme. Jsem rád, že jsme to nakonec zdramatizovali, ale nestačilo to. Se Slavii je těžké rovnat se na držení míče, prohrávali jsme a museli jsme prostřídat sestavu, ke konci už to bylo z naší strany z pohledu držení balónu lepší.

Trenér hostů Jindřich Trpišovský: Samozřejmě po snížení Baníku mi hodně zatrnulo. Žádný zápas není hotový, dokud není konec, my jsme vzadu pracovali skvěle a najednou přišel vzadu ten gól, pak už se mohlo stát cokoliv. Při tom jednom nákopu tam skákali čtyři baníkovci proti dvěma našim, tam mi dobře nebylo. Dneska to byl celkově dobrý fotbal, přispěl k tomu i Baník, který hrál víc dopředu než v první zápase. Náš výkon byl koncentrovaný, byli jsme mnohem přesnější než před deseti dny. V první půli nás tam podržel Koli. Frýďa skvěle zvládl záskok za Kudyho. Věděli jsme, že Michalovi bude ten zápas vyhovovat, je zkušený má tyhle zápasy rád a zná to tu. Potřebovali jsme k Zimovi jistotu. Stanciu je dneska jiný hráč, než na podzim. Hraje přesně tak, jak potřebujeme. Těch bodů by mohl mít daleko víc, zatím to proměňujeme jenom, když nám to posadí na hlavu.

1. - Sobota 20. 06. 2020 20:00